Artykuły 27 grudnia 2013

Piękny uśmiech czyli mądre poprawianie natury

Piotr Puchała stomatolog
Piotr Puchała
stomatolog

„Piękny uśmiech” to nadużywany slogan reklamowy. Osłuchaliśmy się z nim i nie robi na nas większego wrażenia. Tymczasem Smiling Report wykazał jasno, że osoby z ładnymi zębami odbierane są pozytywnie i łatwiej odnoszą sukces. Piękny uśmiech to potężne narzędzie – a stomatologia estetyczna to doskonały sposób by je zdobyć!

Dlaczego warto?

Poprawianie natury i odwracanie skutków dawanych zaniedbań w zakresie estetyki uśmiechu nie jest tematem tabu. Stomatologia estetyczna, tak popularna wśród celebrytów i gwiazd ekranu, jest w zasięgu każdego. Warto poznać możliwości, które oferuje. Dlaczego? Jeśli wierzyć statystykom podczas kontaktu wzrokowego 40% naszej uwagi skupia się właśnie na uśmiechu! Co więcej, aż 71% pracodawców stawia na osoby, które ładnie się uśmiechają. Chcesz łatwiej zdobywać ludzką przychylność? Marzy Ci się kariera prezesa? Zacznij od inwestycji w zdrowe zęby!

Naturalność – zasada nr 1!

Prawdziwy specjalista w dziedzinie stomatologii estetycznej stawia na naturalność uśmiechu. Cel to poprawienie wyglądu zębów. Nie chodzi jedynie o ich uzupełnienie, wyrównanie, czy zmianę barwy samego zęba. Dziąsła musza odzyskać zdrowy kolor, linia szyjek zębów – przebiegać równo z linią warg (tzw. estetyka czerwona), a odcień bieli i rodzaj szkliwa powinny być dopasowane do rodzaju Twojej urody.

Licówki – szybko i nieinwazyjnie

Twoim problemem są przebarwienia? Chcesz pozbyć się szpar między zębami? Odbudować częściowo utracony ząb? Pomyśl o licówkach. To bardzo cienkie płatki porcelanowe mocowane bezpośrednio na zębach (od strony licowej – stąd ich nazwa). Precyzyjnie uzupełniają braki i likwidują wszystkie estetyczne niedoskonałości. Poprawnie dobrane są gwarancją zdrowego i naturalnego wyglądu. Ich największa zaleta? To jeden z najmniej inwazyjnych sposobów na poprawę estetyki uśmiechu. Bezpieczny, bez powikłań, bólu, konieczności leczenia aparatem ortodontycznym. Wymarzone efekty uzyskuje się bardzo szybko.

Korona – niczym zdrowy ząb

Korony możesz wybrać, jeśli Twój ząb został zniszczony, trwale przebarwiony lub złamany. To najtrwalsza metoda odbudowy idealnie naśladującą naturalny ząb. Porcelana jest bardzo wytrzymała, nie zmienia koloru, a nasz organizm doskonale ją toleruje. Co więcej, nie gromadzą się na niej bakterie i kamień nazębny. Stosowane obecnie korony cyrkonowe to najwyższe osiągnięcie stomatologii estetycznej w zakresie odbudowy zębów. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie optymalnej głębi i przezierności szkliwa.

Wystarczy jedna wizyta

Najszybszym, bo możliwym do zastosowania w zaledwie jednej wizyty rozwiązaniem są estetyczne obudowy kompozytowe. Dla ich trwałości kluczowy jest dobór wysokiej jakości materiałów. Nakłada się je stosując tzw. polichromatyczną technikę warstwową. Kształt, kolor i powierzchnia zęba mogą zostać precyzyjnie dopasowane w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut. Efekty estetyczne są nie tylko szybkie, ale też skuteczne i często zaskakujące. Taki rodzaj odbudowy idealnie sprawdza się w grupie wrażliwych pacjentów. Jego ogromną zaletą jest oszczędzanie twardych tkanek zęba. Co więcej, by zadbać o zęby w ten sposób nie musisz wykonywać wycisków i rekonstrukcji w pracowni protetycznej – a to oznacza znacznie mniejsze koszty leczenia.

Zrób to dla siebie

Twoje zęby są zdrowe, ale nie satysfakcjonuje cię ich kolor – są żółte, szare, stale przebarwione? Niby nic poważnego, a jednak problem uderza w Twoją pewność siebie. Zupełnie nie potrzebnie. Takie zęby nie potrzebują dużych zmian i inwazyjnych zabiegów. Wystarczy indywidualnie dobrana i całkowicie bezpieczna metoda wybielania, która pozwoli wydobyć ich piękno.

Do bieli przez światło

Na pewno wiesz o istnieniu lamp wybielających. To najszybsza z metod. Jeden zabieg trwa od 45 do 90 min. Możliwe jest uzyskanie poprawy o kilka odcieni w skali Vita. Jak przebiega wybielanie lampą? Na zęby nakładany jest żel wybielający. Pod wpływem światła wnika on przez szkliwo do zębiny i likwiduje przebarwienia.

Pod kontrolą, ale w domu

Wybielanie metodą nakładkową to bardziej wymagająca technika. W tym przypadku na efekt trzeba czekać ok. 2 tygodni. Metoda stosowana jest pod kontrolą stomatologa, jednak preparat wybielający zakłada się samodzielnie w domu, na wykonanych na indywidualne zamówienie nakładkach.

Działanie od wewnątrz

Zauważyłeś przebarwienia na zębach leczonych kanałowo? Najprawdopodobniej do zębiny przeniknęły barwniki (z krwi lub materiału wypełniającego). Lampa i wybielanie nakładkowe to za mało w tej sytuacji. Idealną biel osiąga się przez kilkakrotne (co ok. 4 dni) aplikowanie środka wybielającego do wnętrza zęba. Rozjaśnienie następuje stopniowo i rozłożone jest na kilka tygodni. Cierpliwość popłaca i nawet mocno przebarwione czy ciemne zęby zyskują naturalnie piękny kolor.

Zaangażuj się w swój uśmiech!

W kwestii wybielania podstawą jest Twoja współpraca ze stomatologiem. Niezależnie od tego jaką metodę wybierasz, zapytaj dentystę o preparat zawierający „płynne szkliwo”. Wzmocni on zęby oraz zmniejszy ewentualną nadwrażliwość. Będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem i pewnością siebie. Twoje otoczenie od razu zauważy zmianę. W końcu poczujesz, że „piękny uśmiech” nie jest pustym frazesem, a Twoją ogromną zaletą i wsparciem w wielu życiowych sytuacjach.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.