Artykuły 14 kwietnia 2020

Praktyczne przepisy jak zadbać o skórę nie wychodząc z domu

Katarzyna Mudel pediatra, specjalista medycyny estetycznej
Katarzyna Mudel
pediatra, specjalista medycyny estetycznej

Wszyscy czekamy na taką wiosnę i czas, kiedy będziemy mogli do woli z niej korzystać. Na razie uniemożliwia nam to nadzwyczajna sytuacja epidemiologiczna. Staramy się łapać ciepłe promyki słoneczne przez okno, balkon czy na krótkim spacerze z naszym pupilem. Jednocześnie z utęsknieniem wypatrujemy końca epidemii i powrotu do normalnego funkcjonowania. Nie możemy jednak zapomnieć o swoim zdrowiu, dbaniu o swoje ciało, skórę. Warto zatem znaleźć czas dla siebie w domu i skorzystać z domowych sposobów na wzmocnienie i ujędrnienie naszej skóry.

Domowe sposoby na złuszczanie

Warto zacząć od delikatnego peelingu enzymatycznego i stosować go 1-2 razy w tygodniu, po wcześniejszym demakijażu i umyciu twarzy. Oto kilka przykładowych przepisów:

Peelingi enzymatyczne**😗*

  • Ananasowy  – 1 szklanka kawałków świeżego ananasa, pół szklanki świeżej papai, 2 łyżki miodu. Zmiksuj owoce z miodem. Nałóż mieszankę na twarz. Po 5 minutach zmyj chłodną wodą.
  • Jabłkowy  – 1 łyżeczka octu jabłkowego (nierafinowanego), 1 łyżeczka startego jabłka. Wymieszaj składniki i nałóż na twarz. Pozostaw na 10-15 minut, po czym zmyj ciepłą wodą. Ocet jabłkowy zmniejsza wydzielanie sebum, przyspiesza gojenie się skóry i zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych.
  • Z kiwi – jeden owoc kiwi. Rozgnieść owoc, odciśnij z niego sok, po czym wsmaruj w twarz. Powtarzaj co chwilę, by nie dopuścić do wyschnięcia soku. Możesz go nakładać nasączonym wacikiem. Uwaga! Kiwi może podrażnić bardzo wrażliwą skórę!
  • Owocowo-warzywny – po plasterku kiwi, cytryny, ogórka, pomidora, pomarańczy, grejpfruta, pół szklanki kryształów alg morskich. Zmiksuj składniki, nałóż na skórę twarzy. Masuj przez 5 minut i pozostaw na kwadrans. Zmyj letnią wodą.
  • Pomarańczowy  – jedna pomarańcza. Obierz owoc ze skórki, przekrój na pół i nacieraj twarz miąższem przez 5 minut. Pozostaw na kwadrans. Zmyj letnią wodą.

Domowe sposoby na regenerację skóry

Skórze po peelingu potrzebne jest nawilżenie, odżywienie i nadanie świeżości. Idealne do tego są maseczki, które koją, łagodzą i odświeżają. Najlepiej stosować je minimum 1-2 razy w tygodniu**.** Jaką maseczkę wybrać? Najlepsza będzie taką, która bazuje na naturalnych składnikach roślinnych.

Poniżej przepisy na domowe maseczki na twarz – tanie i szybkie w przygotowaniu.

Domowa maseczka na twarz z drożdży przeznaczona do skóry trądzikowej

Składniki:

  • 1/4 kostki świeżych drożdży
  • 1 łyżka ciepłego mleka

Wymieszaj składniki i powstałą mieszankę nałóż grubą warstwę na twarz. Po 20 minutach zmyj ją ciepłą wodą**.** Łagodzi podrażnienia, dobrze wpływa na blizny po trądziku. Do tej podstawowej receptury możesz, w zależności od typu cery dodawać np. kroplę oliwy (jeśli masz skórę przesuszoną) albo sok z cytryny (gdy walczysz z przebarwieniami).

Maseczka łagodzi podrażnienia i stany zapalne, oczyszcza z zanieczyszczeń, zmiękcza i wygładza skórę. Stosuj ją raz w tygodniu.

Domowa maseczka na twarz z jajka kurzego

Składniki:

  • 1 żółtko z kurzego jaja

Aby przygotować maseczkę wystarczy tylko kurze żółtko. Należy nim posmarować twarz i po 20 minutach zmyć letnią wodą. Maseczka ta regeneruje skórę, nawet tę podrażnioną i przesuszoną. Nienasycone kwasy tłuszczowe odżywiają skórę i leczą dolegliwości skórne, takie jak trądzik czy egzema. Znajdujące się w żółtku witaminy A, E, D oraz witaminy z grupy B, a także fosfor i potas intensywnie odżywiają skórę.

Domowa maseczka na twarz z kawy łagodzi cienie pod oczami i napina skórę

Robimy ją ze zużytych fusów kawy kofeinowej. Możemy dodać do niej mleko (będzie bardziej odżywcza), lub sok z cytryny (rozjaśni przebarwienia).

Domowa maseczka na twarz z miodu – nawilża i łagodzi podrażnienia

Składniki:

  • 2 łyżki miodu
  • 2 łyżki ciepłego mleka

Ta maseczka, jest kolejnym dowodem, że najprostsze połączenia są najlepsze. Przygotowaną mieszankę nałóż na twarz. Po upływie 20-30 minut zmyj ją letnią wodą… Miód ma również działanie odkażające.

Domowa maseczka z siemienia lnianego

Składniki:

  • 2 łyżki świeżo zmielonego siemienia lnianego
  • 1/4 szklanki gorącej wody

Zmielone siemię lniane zalej gorącą wodą i odstaw na kilkanaście minut. Taką mieszankę nałóż na twarz na 15 minut. Taka maseczka zregeneruje wysuszony naskórek, dzięki dużej zawartości witaminy E.

Zostańmy w domu i korzystajmy, szczególnie teraz z domowych sposobów, które mogą pomóc naszej skórze, w odzyskaniu świeżości i blasku.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.