Psychoonkologia jest nową, młodą, interdyscyplinarną dziedziną medycyny łącząca psychiatrię, psychologię oraz onkologię. Dziedzina obejmuje zarówno chorych dotkniętych chorobą nowotworową lub pozostających pod paliatywną opieką medyczną, ich rodziny, przyjaciół oraz osoby z najbliższego otoczenia, jak również personel medyczny zajmujący się tymi pacjentami.
Czego dotyczy?
Ma ona za zadanie zapobieganie, profilaktykę, jak również łagodzenie przykrych psychologicznych następstw, jakie niesie za sobą choroba nowotworowa. Psychoonkologia jest dziedziną mającą na celu poprawienie jakości codziennego życia chorego dotkniętego chorobą nowotworową, osób z jego najbliższego otoczenia, wsparciu w żałobie, jak również psychoedukacji osób zajmujących się profesjonalnie pacjentami onkologicznymi i paliatywnymi.
Psychoonkologia ma na celu towarzyszenie pacjentowi i jego rodzinie, łagodzeniu objawów psychicznych związanych z chorobą nowotworową – jednocześnie pozwala to na szybszą regenerację organizmu i skuteczniejsze leczenie, co byłoby mniej efektywne ze względu na silny stres związany z chorobą.
Kim zatem jest psychoonkolog?
Psychoonkolog jest najczęściej psychologiem-psychoterapeutą lub lekarzem psychiatrą, który przeszedł specjalistyczne szkolenie podyplomowe w wymienionej dziedzinie oraz jednocześnie posiada doświadczenie w pracy z wymienioną grupą pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.