Artykuły 09 marca 2016

Trakcja kręgosłupa

Marcin Kubiak fizjoterapeuta
Marcin Kubiak
fizjoterapeuta

Trakcja, czyli wyciąg kręgosłupa, polegający na odsunięciu od siebie dwóch kręgów jest terapią stosowaną przy schorzeniach kręgosłupa już od wielu lat. Ilustracje z XIV wieku przedstawiają stosowanie tej metody przez ówczesnych lekarzy.

Trakcję stosuje się w następujących przypadkach:

Ostry, przewlekły i nawracający ból kręgosłupa, spowodowany:
– przepukliną jądra miażdżystego w odcinku szyjnym i lędźwiowym,
– zmniejszeniem wysokości dysków,
– rwą kulszową lub ramienną.

Ból głowy lub migreny mające źródło w chorobach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa.Trakcja skutkuje zwiększeniem odległości między trzonami.

Powoduje to:
– odciążenie korzeni nerwowych, które są podrażnione przez przepuklinę jądra miażdżystego w przypadku dyskopatii lub zmniejszoną przestrzeń stawową wyrostków poprzecznych kręgosłupa,
– napięcie więzadła podłużnego tylnego, co wyzwala działanie siły dośrodkowej na profuzję dysku,
– w czasie trakcji wytwarzane jest podciśnienie wewnątrz dysku, działające dośrodkowo na wypuklinę, dzięki czemu jest ona „zassana”,
– rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych, co redukuje ból i przywraca sprawność statodynamiczną kręgosłupa.

Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej, aby kręgosłup był już wyjściowo odciążony. Siłę działania trakcji dobieramy indywidualnie do wielkości wypukliny, masy ciała i napięcia mięśniowego. Siła trakcyjna wzrasta stopniowo i jest utrzymywana przez pewien czas. Zwalnianie trakcji następuje w podobny sposób.

Badania potwierdzające pozytywne działanie trakcji wykazują, że przyłożenie siły 15 – 30 kg powoduje zwiększenie przestrzeni między dwoma kręgami o około 1,5 mm. Czas trwania zabiegu wynosi od 30 do 45 minut, w zależności od stanu chorobowego, a czas kolejnego zabiegu odpowiednio się przedłuża. Leczenie powinno być stosowane w trakcie 5 – 15 zabiegów, przy stosunkowo najkrótszych okresach przerwy pomiędzy nimi.

Metoda ta jest niezwykle skuteczna. Badania TK wykazują redukcję dysku w 75% protruzji centralnej, a 65% w przypadku tylno-bocznej już po 2-3 tygodniach trakcji na odcinek lędźwiowy.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.