Trakcja, czyli wyciąg kręgosłupa, polegający na odsunięciu od siebie dwóch kręgów jest terapią stosowaną przy schorzeniach kręgosłupa już od wielu lat. Ilustracje z XIV wieku przedstawiają stosowanie tej metody przez ówczesnych lekarzy.
Trakcję stosuje się w następujących przypadkach:
Ostry, przewlekły i nawracający ból kręgosłupa, spowodowany:
– przepukliną jądra miażdżystego w odcinku szyjnym i lędźwiowym,
– zmniejszeniem wysokości dysków,
– rwą kulszową lub ramienną.
Ból głowy lub migreny mające źródło w chorobach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa.Trakcja skutkuje zwiększeniem odległości między trzonami.
Powoduje to:
– odciążenie korzeni nerwowych, które są podrażnione przez przepuklinę jądra miażdżystego w przypadku dyskopatii lub zmniejszoną przestrzeń stawową wyrostków poprzecznych kręgosłupa,
– napięcie więzadła podłużnego tylnego, co wyzwala działanie siły dośrodkowej na profuzję dysku,
– w czasie trakcji wytwarzane jest podciśnienie wewnątrz dysku, działające dośrodkowo na wypuklinę, dzięki czemu jest ona „zassana”,
– rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych, co redukuje ból i przywraca sprawność statodynamiczną kręgosłupa.
Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej, aby kręgosłup był już wyjściowo odciążony. Siłę działania trakcji dobieramy indywidualnie do wielkości wypukliny, masy ciała i napięcia mięśniowego. Siła trakcyjna wzrasta stopniowo i jest utrzymywana przez pewien czas. Zwalnianie trakcji następuje w podobny sposób.
Badania potwierdzające pozytywne działanie trakcji wykazują, że przyłożenie siły 15 – 30 kg powoduje zwiększenie przestrzeni między dwoma kręgami o około 1,5 mm. Czas trwania zabiegu wynosi od 30 do 45 minut, w zależności od stanu chorobowego, a czas kolejnego zabiegu odpowiednio się przedłuża. Leczenie powinno być stosowane w trakcie 5 – 15 zabiegów, przy stosunkowo najkrótszych okresach przerwy pomiędzy nimi.
Metoda ta jest niezwykle skuteczna. Badania TK wykazują redukcję dysku w 75% protruzji centralnej, a 65% w przypadku tylno-bocznej już po 2-3 tygodniach trakcji na odcinek lędźwiowy.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.