Artykuły 14 kwietnia 2020

W poszukiwaniu rozwiązań w czasie epidemii

Ewa Roszak psycholog
Ewa Roszak
psycholog

Najbliższe dni to czas, gdy wielu ludzi zadaje sobie pytania egzystencjalne, pojawiają się różne dotąd nieznane emocje, pojawia się lęk.

Obecna epidemia wirusa to sytuacja dla nas nowa. Szukamy rozwiązań dla siebie i najbliższych w niestabilnej sytuacji (braku kontaktu z bliskimi, zagrożenia zdrowia, życia, utraty finansów, pracy, czy kolejnych obostrzeń). Czasem ciężko zachować spokój – sytuacja jest zupełnie nowa i mamy tendencje do tworzenia scenariuszy nadchodzących zdarzeń opierając się na dostępnych modelach „rzeczywistości” ( np. filmy o zarazach, katastroficzne itd.), które stają się punktem odniesienia.

Nie odpowiadamy wówczas na rzeczywistość, co może prowadzić do eskalacji lęku…

To co teraz?

  • Bazuj na zaufanych źródłach informacji WHO i Ministerstwo Zdrowia
  • Zalewanie siebie przez 24h informacjami o wirusie osłabia odporność psychiczną (ogranicz ilość godzin przed telewizorem, radiem, Internetem)

Co mogę zrobić?

  1. Pamiętaj, że masz prawo do emocji, które się w Tobie pojawiają. Daj sobie na nie czas. Nie zaprzeczaj, że nic się nie dzieje, i że przesadzasz. Emocje są informacją, pozwól im być.

  2. Wesprzyj siebie – jest to nowa sytuacja, a Ty idziesz przez nią! Brawo!

  3. Zrób to, na co masz wpływ:

  • jeżeli pracujesz i Twój zawód nie wymaga fizycznej obecności, przejdź na pracę zdalną. Zostań w domu,
  • jeżeli musisz być w pracy osobiście, zadbaj o swoje bezpieczeństwo,
  • zrób większe zakupy, by nie chodzić zbyt często do sklepu lub zamów produkty online,
  • jeśli masz dzieci, zajmij się ich emocjami, a dopiero później edukacją domową. Nie mów dziecku, że nic się nie dzieje.

Wytłumacz, że przechodzicie przez trudny czas i, że będziecie w nim się wspierać. Formy przekazu dostosuj do wieku dziecka:

Dla młodszych dzieci możesz opowiedzieć bajkę, historię, która przedstawia czym jest obecny wirus w świecie bohaterów, jak zmieniła się ich rzeczywistość i co w związku z tym odczuwają, jak sobie radzą i jaką tworzą przyszłość.

Poprzez to ćwiczenie oswajasz dziecko z sytuacją i tworzysz dla niego scenariusz zdarzeń, w który jest miejsce na emocje i nowe rozwiązania.

Ze starszym dzieckiem przeprowadź rozmowę i sprawdź co dziecko już wie o wirusie i obecnej sytuacji. Przedyskutuj wątpliwości. Daj miejsce emocjom. Następnie zachęć dziecko do stworzenia wizji przyszłości już bez wirusa (jest to praca dla Ciebie i dzieci).Weź gazety, kartę dużą papieru, klej, nożyczki i stwórz plakat. Wycinaj (wyrywaj) z gazet to co może być symbolem Twojej/Waszej przyszłości (obserwuj w tym czasie swoje emocje oraz reakcje dziecka).

Poprzez to ćwiczenie określasz punkt w przyszłości, który tworzy nową perspektywę życia, dla którego warto iść dalej.

  1. Gdy wcześniejsze etapy masz już za sobą zorganizuj sobie dalszy czas (swój rytm dnia):
  • pozostawaj z ludźmi w kontakcie online (obraz drugiej osoby jest w tym czasie bardzo ważny), telefonicznym
  • przeczytaj książkę, oglądnij film
  • zajmij się pasją, którą dawno odłożyłeś z braku czasu
  • zrób coś w grupie ludzi online
  • naucz się nowej umiejętności w internecie (tworzenie stron, kursy językowe itd) bądź w realu (gotowanie, gra na instrumencie, malowanie)
  • daj sobie czas na wyciszenie (medytacja, modlitwa)
  • zajmij się sportem (joga, taniec, zajęcia siłowe) – są dostępne filmiki na youtube, jak ćwiczyć
  • pograj z najbliższymi w planszówki, karty itd.
  • sprawdź czy możesz zrobić coś dla drugiej osoby: zakupy, wyjście na spacer ze zwierzakiem
  • jeśli jesteś w terapii ze względu na doświadczane wcześniej trudności, zostań w kontakcie ze swoim psychologiem, psychoterapeutą, lekarzem poprzez sesje online, np. przez Skype
  • jeśli sytuacja jest dla Ciebie ciężka (doświadczasz lęków, nie możesz spać, masz znacznie obniżony nastrój już przez kilka dni), skontaktuj się ze specjalistą online.

I przede wszystkim, gdy znów pojawią się emocje daj im miejsce i bądź z siebie dumny – dajesz przestrzeń na bardzo ważny proces wewnętrzny.  Z każdą doświadczaną emocją, każdą myślą przechodzisz przez zastałą sytuację odważnie do przodu.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.