Przyjmuje się, że proces ząbkowania u dzieci zaczyna się ok. 6 miesiąca życia. Jednakże wiele badań przeprowadzonych przez zagranicznych i polskich pedodontów wskazuje na duże zróżnicowanie wieku ząbkowania niemowląt. Co wpływa pozytywnie na proces ząbkowania u dziecka?
Dużo zależy od tego, czy ciąża przebiegała prawidłowo i bez komplikacji. U wcześniaków, dzieci chorujących i hospitalizowanych proces wyrzynania zębów odbywa się z opóźnieniem.
Jakie czynniki mogą przyśpieszyć ząbkowanie dziecka?
Na podstawie wielu obserwacji ustalono, iż przyspieszająco na termin pierwszego ząbkowania wpływają następujące czynniki:
Opóźniająco na proces ząbkowania wpływa natomiast spożywanie wody pitnej sztucznie fluorowanej. Pierwszymi ząbkami pojawiającymi się w buzi u niemowlaka są dolne siekacze. Niekiedy zdarza się, że jako pierwsze pokazują się jednak siekacze górne. Średni czas wyrzynania mleczaków (od momentu pojawienia się pierwszego zęba w jamie ustnej do ukazania się ostatniego) u polskich dzieci wynosi ok. 17,5 miesiąca. Pamiętajmy, że ukazanie się korony mleczaka w jamie ustnej nie oznacza zakończenia rozwoju zęba-korzeń takiego zęba dalej się rozwija i okres ten trwa przeciętnie 1 rok. Dlatego tak ważne jest aby Twoje dziecko było pod dobrą opieką od samego początku.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.