Histeria - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Histeria - informacje o chorobie

  gr.  hysterikos
Zaburzenie nerwicowe wywołane przez urazy psychiczne lub przez przeciążenie  układu  nerwowego. Obecnie wyróżnia się typ osobowości histerycznej, który charakteryzuje niedojrzałość emocjonalna, zmienność nastrojów, zależność od sądów innych osób.

Diagnoza i leczenie

  W procesie diagnozowania wyklucza się urazy narządów oraz zaburzenia układów. Jako, że trudno jest w tym przypadku postawić granicę między zdrowiem a chorobą, to siła, forma, powtarzalność i uporczywość pewnych zachowań decyduje o tym, czy pacjent zostanie poddany psychoterapii. Najczęściej to sam pacjent decyduje się na podjęcie leczenia, które polega w dużej mierze na zrozumieniu i uczeniu się kontrolowania emocji.

Ujęcie historyczne

  Pojęcie histerii pochodzi z XX wieku p. n. e., a samo zjawisko było bardzo różnie rozumiane na przestrzeni wieków
  • Starożytny Egipt – o napady histeryczne obwiniano macicę, którą wyobrażano sobie jako zwierzę żyjące w ciele i atakujące kobietę poprzez wędrówkę w górę ciała i uciskanie narządów. Terapia polegała zatem na przepędzaniu go w odpowiednie miejsce za pomocą odstraszających i wabiących zapachów zbliżanych odpowiednio do nosa i dolnych partii ciała.
  • Starożytna Grecja – pojęcie histerii stworzył Hipokrates i oznaczało ona duszności maciczne wywołane przez brak aktywności seksualnej. Uważano, że wysuszona macica wędrowała w górę ciała uciskając serce płuca i przeponę. Stosunek płciowy miał nawilżać macicę i tym samym zniechęcać ją do wędrówek. Hipokrates opisywał też inne objawy: wywracanie się białek oczu, oziębienie i sinienie ciała, ślinotok, zaciskanie zębów oraz drgawki przypominające epilepsję. Podobnego zdania był również Platon.
  • Średniowiecze – nie pojawiają się wzmianki o tej przypadłości
  • Odrodzenie – uznawano, że histeria jest chorobą umysłową, za którą odpowiada szatan, a histeryczka została opętana.
  • W późniejszym okresie pojawiła się teoria humoralna, która zakładała, że w głowie chorej gromadzi się tzw. czarna żółć (humor melancholijny) lub gnije nasienie, które podczas stosunku wytryskuje również z ciała kobiety. Obecność tych substancji była uznawana za powód dziwnego zachowania.
  • Kolejna teoria – waporów również połączona była z aktywnością seksualną, której brak powodował gromadzenie nasienia niemogącego znaleźć innego ujścia. Humory miały zmieniać się w opary wędrujące w ciele wzdłuż naczyń krwionośnych (teoria wcześniejsza) lub nerwów (późniejsze). Wapory odpowiadały za różne schorzenia: nasienne za histerię, śledzionowe za melancholię, gruczołowe za objawy trzewne i lotne za epilepsję)
Współcześnie, właśnie z powodu historycznych odniesień, w medycynie zamienia się pojęcie histerii na równoznaczne pojęcia dysocjacji i konwersji.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - histeria

Aleksandra Auguścik-Wróbel

Aleksandra Auguścik-Wróbel

Psychoterapeuta, Psycholog

Katowice

Kamil Jarmoszuk

Kamil Jarmoszuk

Psycholog

Olsztyn

Mateusz Łukasik

Mateusz Łukasik

Psychoterapeuta, Psycholog

Lublin

Marta Stępień- Będkowska

Marta Stępień- Będkowska

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

Iwona Szuperska-Mazur

Iwona Szuperska-Mazur

Psycholog, Psychoterapeuta

Kraków

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Histeria - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 3 pytań dotyczących usługi: Histeria

Dzień dobry, trochę mało Pani/Pan zamieścili informacji. Czy siostra jest pełnoletnia? Może warto zaproponować na początek kilka wizyt u psychoterapeuty z nadzieją, że siostra otworzy się z czasem…

Hudroksyzyna jest słabym lekiem. Na problemy z nocnymi lękami nie pomoże. Agresja zawsze wspolwystepuje z lękiem. Może być wiele przyczyn medycznych. Jeśli będą wykluczone to dopiero można diagnozowac…

Histeria - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.