Nerwica - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Nerwica - informacje o chorobie

Przyczyny

  Nerwice mogą rozwijać się na skutek długotrwałych stresów, presji społecznej, traumy lub nieuświadomionych długotrwałych konfliktów wewnętrznych dotyczących najczęściej rozbieżności pomiędzy:
  • dążeniami a możliwościami
  • potrzebami a obowiązkami
  • pragnieniami a normami społecznymi

Podział

  Antonii Kępiński wyróżnił następujące rodzaje nerwic:
  • nerwica neurasteniczna – hiposteniczna lub hipersteniczna,
  • nerwica hipochondryczna
  • nerwica histeryczna 
  • nerwica depresyjna 
  • nerwica anankastyczna
  • nerwica lękowa
  Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, nerwice zaliczane są do zaburzeń psychicznych, nie ograniczających świadomości czy kontaktu z rzeczywistością. Wymienia się następujące zaburzenia nerwicowe:
  • zaburzenia lękowe, w tym w postaci fobii
  • zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (dawniej nerwica natręctw)
  • reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne
  • zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)
  • zaburzenia występujące pod postacią somatyczną

Leczenie

  Podstawą leczenia jest psychoterapia, dostosowana do potrzeb pacjenta, ma na celu odkrycie przyczyn i oswojenie lęków oraz rozwiązanie konfliktów wewnętrznych. Często włączana jest również farmakoterapia, która przyjmuje rolę wspomagającą terapię.

Diagnoza

  Rozpoznawaniem zaburzeń nerwicowych zajmują się psycholodzy oraz psychiatrzy. Diagnoza okazuje się konieczna, gdy zaburzenia powodują trudności w życiu codziennym.
  Zaburzenia nerwicowe, nazywane także neurozami, to zespół powiązanych ze sobą patologicznych form zachowania, psychogennych zaburzeń emocjonalnych, zakłóceń procesów psychicznych oraz dysfunkcji narządów. Nerwicę od psychozy odróżnia między innymi, poczucie chorego dotyczące bezpodstawności własnych objawów oraz absurdalności pomysłów i działań, mimo to odczuwają oni wewnętrzny przymus ich realizowania. W schemacie działań osoby z nerwicą pojawia się mechanizm sprzężenia zwrotnego, w którym lęki potęgują objawy, które wywołują kolejne lub pogłębiają obecne lęki. W kontaktach z innymi pojawiają się pojawiają się zachowania perfekcjonistyczne, egoistyczne oraz świadczące o uzależnieniach (od osób, nawyków itp.)

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - nerwica

Agnieszka Żabska

Agnieszka Żabska

Psychoterapeuta

Wrocław

Dawid Staszczyk

Dawid Staszczyk

Psycholog

Warszawa

Aleksandra Biernat

Aleksandra Biernat

Psycholog

Warszawa

Iwona Kamińska-Pyda

Iwona Kamińska-Pyda

Psycholog

Kwidzyn

Sylwia Olszak

Sylwia Olszak

Psycholog

Poznań

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Nerwica - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 180 pytań dotyczących usługi: Nerwica

Dzień dobry,

Ketrel(kwetiapina) nie jest lekiem nasennym. Niemniej jednak dość powszechną praktyką jest stosowanie małych dawek (25-50 mg) tego leku przeciwpsychotycznego nasennie.…

Dzień dobry, rozumiem, że obecny stan jest dla Pani nieprzyjemny i obciążający. Zachęcam Panią, by udać się do psychologa i razem z nim zdiagnozować, nazwać to, z czym dokładnie się Pani mierzy.…

Dzień dobry, psychoterapia i farmakoterapia z pewnością mogą pomóc w objawach OCD, nadmierny lęk i depresja również podlegają leczeniu. Oczywiście efekty różnią się u każdego pacjenta, trzeba…

Nerwica - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.