Choroba hashimoto - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Choroba hashimoto - informacje o chorobie

   ang.  Hashimoto's thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis,  łac. thyroiditis Hashimoto,  thyroiditis lymphocytica chronic
  Najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, powodujący jej niedoczynność. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i atakuje przede wszystkim kobiety (10-20 razy więcej zachorowań). Wykazano również iż jest dziedziczna. Większość zachorowań odnotowano między 30 a 65 r. ż., ale sporadycznie występuje także u dzieci.

Przebieg

  Początki choroby są właściwie niezauważalne. Zapalenie wywołuje tyreotoksykozę, a następnie przekształca się w niedoczynność tarczycy. Najczęściej dopiero wtedy następuje rozpoznanie.

Diagnoza

 Przeprowadza się badanie krwi na obecność podwyższonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. W niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję cienkoigłową (BAC) tkanki gruczołu tarczycowego.

Leczenie

  Jeśli choroba zostaje wykryta w fazie niedoczynności tarczycy (hipotyreozy) pacjent poddawany jest kuracji polegającej na codziennym podawaniu L-tyroksyny (L-T4) w indywidualnie dobranych dawkach dobowych, z reguły zażywanych przez resztę życia. Chorzy na chorobę Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy, powinni podlegać ocenie funkcji tego narządu co najmniej raz w roku.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - choroba hashimoto

Kamila Hryckiewicz

Kamila Hryckiewicz

Dietetyk

Koszalin

Katarzyna Rucińska

Katarzyna Rucińska

Dietetyk

Szczecin

Aleksandra Pasiak

Aleksandra Pasiak

Dietetyk

Warszawa

Justyna Nowak

Justyna Nowak

Dietetyk

Tarnów

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Choroba hashimoto - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 84 pytań dotyczących usługi: Choroba hashimoto

Dzień dobry, przedstawione przez Panią wyniki nie wskazują na konieczność stosowania lewotyroksyny sodowej, która wchodzi w skład Euthyrox. Wynika to z faktu, że TSH na poziomie 1,027 nie wskazuje…

Dzień dobry, zalecam wizytę u dietetyka klinicznego, tylko w taki sposób oprócz konsultacji lekarskiej jest Pani w stanie pomóc córce. Pozdrawiam serdecznie

Choroba hashimoto - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.