Choroba hashimoto - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Choroba hashimoto - informacje o chorobie

ang.  Hashimoto's thyroiditis, chronic lymphocytic thyroiditis,  łac. thyroiditis Hashimoto,  thyroiditis lymphocytica chronic



  Najczęściej występujący typ zapalenia tarczycy, powodujący jej niedoczynność. Choroba ma charakter autoimmunologiczny i atakuje przede wszystkim kobiety (10-20 razy więcej zachorowań). Wykazano również iż jest dziedziczna. Większość zachorowań odnotowano między 30 a 65 r. ż., ale sporadycznie występuje także u dzieci.

Przebieg


  Początki choroby są właściwie niezauważalne. Zapalenie wywołuje tyreotoksykozę, a następnie przekształca się w niedoczynność tarczycy. Najczęściej dopiero wtedy następuje rozpoznanie.

Diagnoza


 Przeprowadza się badanie krwi na obecność podwyższonej liczby przeciwciał anty-TPO-Ab, skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (TPO) oraz przeciwciał antytyreoglobulinowych. W niektórych przypadkach przeprowadza się biopsję cienkoigłową (BAC) tkanki gruczołu tarczycowego.

Leczenie


  Jeśli choroba zostaje wykryta w fazie niedoczynności tarczycy (hipotyreozy) pacjent poddawany jest kuracji polegającej ...więcej
na codziennym podawaniu L-tyroksyny (L-T4) w indywidualnie dobranych dawkach dobowych, z reguły zażywanych przez resztę życia. Chorzy na chorobę Hashimoto, ale z prawidłową czynnością tarczycy, powinni podlegać ocenie funkcji tego narządu co najmniej raz w roku. mniej

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - choroba hashimoto

Małgorzata Śliwińska-Puto

Małgorzata Śliwińska-Puto

Endokrynolog, Internista

Łódź

Magdalena Iwaszkiewicz

Magdalena Iwaszkiewicz

Dietetyk

Warszawa

Marzena Chudek

Marzena Chudek

Dietetyk

Lublin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Choroba hashimoto - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 85 pytań dotyczących usługi: Choroba hashimoto

dr n. med. Ryszard Katroń
Endokrynolog, Internista
Szczecin
Dzień dobry, wyniki badań tarczycowych mieszczą się w granicach normy laboratoryjnej, ale objawy (wypadanie włosów, sucha skóra, zmęczenie, stany depresyjne, problemy ze snem i niska temperatura…

dr n. med. Ryszard Katroń
Endokrynolog, Internista
Szczecin
Dzień dobry, przedstawione przez Panią wyniki nie wskazują na konieczność stosowania lewotyroksyny sodowej, która wchodzi w skład Euthyrox. Wynika to z faktu, że TSH na poziomie 1,027 nie wskazuje…

Dzień dobry, zalecam wizytę u dietetyka klinicznego, tylko w taki sposób oprócz konsultacji lekarskiej jest Pani w stanie pomóc córce. Pozdrawiam serdecznie

Choroba hashimoto - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.