Żylaki - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Żylaki - informacje o chorobie

Przyczyny

  Powstawaniu żylaków sprzyjają:
  • stojący tryb pracy
  • zwiększone ciśnienie w żyłach wynikające z utrudnień odpływu (np. ciąża, zaparcia)
  • zakrzepica
  • uszkodzenia zastawek żył głębokich lub przeszywających
  • wady wrodzone i nabyte budowy żył

Powikłania

  Brak leczenia może prowadzić do przewlekłej niewydolności żylnej (łac. insufficientia venorum chronica, ang. chronic venous insufficiency, CVI).

Podział

 
  • żylaki pierwotne – wynikają ze zmniejszonej ilości tkanki sprężystej w żyłach, poszerzenie żył powoduje niewydolność zastawek i cofanie się krwi, co prowadzi do dalszego poszerzenie
  • żylaki wtórne – tworzą się na skutek niedrożności żył głębokich, co zwiększa przepływ krwi w żyłach powierzchniowych
  • żylaki o rzadkiej etiologii – powstają na skutek nabytych lub wrodzonych przetok tętniczo-żylnych, jedną z przyczyn jest zespół Klippela-Trénaunaya

Leczenie

  W leczeniu zachowawczym zaleca się unoszenie kończyn, w celu ich odciążenia oraz stosowanie opasek uciskowych lub elastycznych pończoch, a także ćwiczenia gimnastyczne (mięśnie w ruchu ułatwiają odpływ krwi). W ramach farmakoterapii podawane są leki uszczelniające naczynia krwionośne. Niekiedy konieczny jest zabieg operacyjny polegający na usunięciu żylaków, coraz częściej wykonywany jest on za pomocą skleroterapii (małoinwazyjna metoda).

Diagnoza

  Przeprowadza się wywiad oraz badanie fizykalne. Pacjentów poddaje się próbom czynnościowym Trendelenburga i Perthesa, dzięki którym ustala się poziom niewydolności żylnej. Wykonuje się również badanie USG z Dopplerem, na podstawie którego ocenia się przepływ krwi w żyłach.
  łac.  varices extremitatum inferiorum
  Żylaki kończyn dolnych, to schorzenie układu krwionośnego polegające na nadmiernym rozszerzeniu światła żył, często prowadzącym do pękania ścianek oraz ich owrzodzenia. Mają workowaty lub wrzecionowaty kształty, a żyły są wydłużone i charakterystycznie poskręcane. Dotykają częściej kobiet, występują z reguły po 40 r. ż.  Oprócz kończyn dolnych, żylaki często powstają w przełyku i odbycie, rzadziej występują żylaki pęcherza, macicy, pochwy czy powrózka nasiennego.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - żylaki

Tomasz Ebert

Tomasz Ebert

Onkolog, Chirurg

Gorzów Wielkopolski

Cezary Pszenny

Cezary Pszenny

Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej, Chirurg

Warszawa

Tomasz Dobrowolski

Tomasz Dobrowolski

Chirurg naczyniowy, Chirurg, Flebolog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Żylaki - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 24 pytań dotyczących usługi: Żylaki

Dzień dobry
Po zabiegach skleroterapii najczęściej nie podaje się leków przeciwzakrzepowych, jednak w niektórych przypadkach- szczególnie kiedy zamykane były naczynia dużego kalibru, umiejscowione…

Może to być pierwszy stopień niewydolności żylnej - należy zweryfikować cały układ naczyniowy.

Dzień dobry,
Tak to zupełnie normalne zjawisko - zabiegi endowaskularnego zamykania żylaków niezależnie od metody (laser, pianka, para wodna, fale radiowe) polegają na wywołaniu stanu zapalnego…

Żylaki - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.