św. Czesława 14/14, 61-575 Poznań
Metody jakie stosuję w swojej pracy terapeutycznej
W pracy terapeutycznej najbliższe jest mi podejście integracyjne czyli takie, które łączy skuteczne i udowodnione naukowo metody i techniki z różnych nurtów terapeutycznych. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość indywidualnego dostosowania metod pracy, narzędzi oraz poszukiwania przyczyn konkretnych zaburzeń czy dysfunkcji do danego pacjenta.
Wiodącym nurtem, w którym podjęłam 5 letni podyplomowy kurs psychoterapii jest podejście Ericksonowskie. Jest ono nastawione na wywoływanie zmiany przez uruchomienie zasobów tkwiących w człowieku, rozpoznanie jego ograniczeń i otworzenie dostępu do konstruktywnych aspektów nieświadomości oraz zorientowanie na przyszłość w celu twórczego przeorganizowania reakcji (żródło: Polski Instytut Ericksonowski). Podejście to uwzględnia elementy terapii poznawczej, behawioralnej oraz systemowej.
W ujęciu Ericksonowskim psychoterapia służy przyniesieniu klientowi ulgi w cierpieniu oraz wspiera go w najlepszy możliwy dla niego sposób w dążeniu do poprawienia jego jakości życia. Skutecznym i wyróżniającym działaniem terapeutycznym jest stosowanie metafor i przypowieści jako analogii do problematycznej sytuacji klienta. Dzięki temu może on szybciej dostrzec i wdrożyć możliwe rozwiązania dla trudności, z którymi się zmaga. W podejściu ericksonowskim stosuje się również hipnozę kliniczną, która jest rozumiana, jako szczególny rodzaj komunikacji i wywierania społecznego wpływu.
Milton H Erickson był amerykańskim psychiatrą i psychoterapeutą, twórcą terapii komunikacyjnej, pionierem terapii rodzin. Jako pierwszy w historii psychoterapii skupił się on na zasobach klienta a nie na jego deficytach. Zachwycał swoją wszechstronnością, gdyż był gotów pracować z każdą osobą i problemem. Posiadał wielki talent , który polegał na rozpoznaniu indywidualności pacjenta. Kierował się on przekonaniem, że każdy człowiek ma w sobie zasoby do samorealizacji, przezwyciężąnia życiowych trudności oraz do osiągania pełni swojego potencjału. Dlatego podczas terapii terapeuta pomaga pacjentowi właściwie wykorzystywać jego własne umiejętności i doświadczenia, które można przyrównać do dźwigni zmiany prowadzącej do poprawy funkcjonowania oraz w konsekwencji do lepszego życia.
17/10/2024