Zaburzenia lękowe - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi
Zaburzenia lękowe - informacje o chorobie
Przyczyny i profilaktyka
Czynnikami wywołującymi chorobę są różne trudne sytuacje życiowe (zmiany, choroby, zagrożenia, śmierć itp.), dlatego ważna jest umiejętność przeżywania ich i rozmawiania o nich, postawa otwartości i umiejętność szukania pomocy. Tłumienie przeżyć może prowadzić do rozwoju różnych chorób, między innymi nerwicy lękowej.
Leczenie
Podstawą jest psychoterapia, która ma na celu odkrycie przyczyn oraz oswojenie lęków. Często jest ona wspierana podawaniem leków antydepresyjnych.
Diagnoza
W sytuacji, gdy odczuwanie lęku oraz wywołanych przez niego objawów somatycznych, zaburza codzienne funkcjonowanie, konieczna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą, który oceni stan pacjenta i skieruje na odpowiednią terapię.
Lęk towarzyszy wszystkim zaburzeniom nerwicowym, jednak w przypadku nerwicy lękowej wysuwa się na pierwszy plan i przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem chorego. Zazwyczaj ten rodzaj nerwicy pojawia się na skutek sytuacji silnego zagrożenia, wywołującej głęboki uraz psychiczny, lub długotrwałego uczucia konfliktu, frustracji. Przeżycia te prowadzą do pojawiania się u pacjenta silnego przerażenia połączonego z wegetatywnymi reakcjami organizmu, co jest cechą charakterystyczną nerwicy lękowej. W niektórych przypadkach prowadzi do rozwoju fobii.
Nie rezygnuj ze zdrowia
Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Eksperci - zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe - pytania dotyczące tej choroby
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: Zaburzenia lękowe
Zaburzenia lękowe - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?
Zaburzenia lękowe specjaliści
Schorzenia
Popularne specjalizacje
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.