Pytania pacjentów (10)
3 miesiące temu miałam stwierdzone zaburzenia adaptacyjne po poronieniu, chodzę do psychoterapeuty dodatkowo przez dwa miesiące brałam seronil. Teraz już czuję się dobrze i za zgodą lekarza odstawiłam seronil. Chciałabym się dowiedzieć po jakim czasie fluoksetyna zostanie usunięta z mojego organizmu i kiedy będę mogła bezpiecznie podjąć kolejne starania?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przyjmuje się, że w organizmie nie ma już leku po upływie 5 okresów półtrwania danej substancji - licząc od zażycia ostatniej dawki. W przypadku fluoksetyny czas półtrwania jej metabolitów to ok 2 tygodnie. Po 10 tygodniach Pani organizm powinien być już wolny od Seronilu.
Czy to prawda, że Solian nie nadaje się do leczenia u pacjentów z objawami pozytywnymi, czyli urojeniami i omamami? Według mojej lekarki ten lek jest żeby mnie aktywizować, a jeśli mam urojenia i omamy to olanzapinę chciała mi zapisać. Nie mam jednak zaufania do końca do niej. Bardzo bym prosił o rzetelną, fachową odpowiedź!
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Solian (czyli amisulpryd) faktycznie ma działanie aktywizujące, ale nie tylko. Redukuje on objawy wytwórcze (takie jak omamy i urojenia)- ale żeby osiągnąć to działanie, konieczne jest przyjmowanie większych dawek leku - rzędu 800 mg, niekiedy więcej.
Co do olanzapiny - jest to lek o silnym działaniu redukującym objawy pozytywne. Z moich doświadczeń wynika, że skuteczniejszy - co nie znaczy że lepiej tolerowany niż amisulpryd. Należy zwrócić uwagę, że w leczeniu psychoz najważniejsze jest regularne, codzienne stosowania leku w odpowiedniej dawce - pozwala to na otrzymanie długiej poprawy bez konieczności stosowania źle tolerowanych (czy zwyczajnie nielubianych) leków czy dużych dawek.
Czy lek setaloft może wywołać bezsenność? Czy to minie???? Lek przyjmowany jest drugi tydzień w tej chwili w dawce 100.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak - Setaloft (czyli sertralina) może wywoływać bezsenność. W takich przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę, by lek stosować w godzinach porannych. Jest możliwe, że to działanie niepożądane ustąpi samo, ale jeśli utrzymuje się dłużej niż kilka dni - sugerowałabym kontakt z lekarzem.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Brak erekcji może wywołać sam alkohol, bez dosypywania czegokolwiek. Co do pozostałych objawów - tak. Istnieje wiele substancji, których nie wykrywają tradycyjne testy na narkotyki, a mogą dawać opisane... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jest mało prawdopodobne, że opisane przez Panią objawy są objawami odstawiennymi. To raczej nawrót dolegliwosci. Wobec postawy "nigdy żadnych leków" jedynym skutecznym rozwiązaniem pozostaje psychoterapia.... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Początek leczenia może być trudny. Przez pierwsze 2-3 tygodnie może mieć Pani poczucie, że objawy wręcz nasilają się. To nieprzyjemne, ale warto wytrwać i nie przerywać kuracji.
Jeśli chodzi o dodatkowe...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najczęstszą przyczyną nieskuteczności farmakoterapii zaburzeń depresyjnych nie jest wadliwe działanie mózgu, a utrzymywanie się czynników depresjogennych - takich jak trudności w relacjach z rodziną czy... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Podstawą do wystawienia recepty na lek (rpw i każdy inny) jest zasadność kontynuowania terapii tym lekiem.
Potrzebę i bezpieczeństwo (np w kontekście ryzyka uzależnienia) kontynuowania terapii lekarz...
Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak, to leczenie nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia szczepionki.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak. Podczas leczenia Medikinetem zaleca się przerwy co kilka dni (np. weekendowe). Pozwala to utrzymać odpowiedź na lek bez konieczności zwiększania dawki.