Pytania pacjentów (25)

    Chciałbym się dowiedzieć czy złe odżywianie się (jedzenie dużej ilości pokarmu i w godzinach nocnych i dziennych w szybkim tempie) może porwadzić do pobolewania okolic woreczka żółciowego i ogolnie nadbrzusza ???
    Jakie tabletki można wziąźć aby lekki ból ustąpił ??

    POZDRAWIAM SERDECZNIE

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Witam.
    Złe odżywianie,szybkie jedzenie w stresie, nieprawidłowe przeżuwanie powodują wydłużenie trawienia- zbyt duże kęsy pokarmowe ograniczają dostępność dla enzymów pokarmowych, kwasów żółciowych. Spowalnia również pracę żołądka, ogranicza wchłanianie. Zalegające jedzenie w jelitach jest przyczyną zaparć i wzdęć. Należy dbać o florę jelit np. SanProbi IBS, Debutir. A na drobne niestrawności zalecam swoim pacjentom Iberogast. Pozdrawiam.


    mam bolesci jamy brzusznej ,lacznie z dolna czescia ,jakie badanie jest wskazane zeby sprawdzic co jest przyczyna
    dziekuje za podpowiedz .Jestem kobieta w wieku 50-lat

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Witam
    Proszę rozpocząć od podstawowych usg jamy brzusznej, poradnia ginekologiczna, badania labolatoryjne. Kolonoskopia po konsultacji z lekarzem POZ lub gastroenterologiem. W dalszej kolejności tomografia jamy brzusznej i miednicy małej przy braku przeciwwskazań.


    Chciałbym się dowiedzieć czy podczas leczenia zakażenia H. Pylori oraz wrzodach żołądka można// powinno się umieścić w diecie : twaróg chudy, orzechy włoskie oraz sok z kiszonej kapusty ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Takich zaleceń nie ma w rekomendacjach. Rozpowszechnienie zakażenia w Polsce sięga 67%. Więc leczenie infekcji HP jest podstawą zapobiegania rakowi żołądka/ eradykacja redukuje ryzyko rak żołądka o 46%/, Jest o co walczyć! Udowodniono poprawę wyleczalności stosując w terapii HP sole bizmutu, również preparaty z saccharomyces boulardii poprawiają wyleczalność/dodatkowo zmniejszają ryzyku rozwoju biegunki. Terapia powinna trwać 10-14 dni, najlepiej-czterolekowa. Skracanie tego czasu powoduje narastanie lekooporności wśród bakterii.


    Mam zamiar wykonac tomografie jamy brzusznej i miednicy malej ,ale nie wiem czy sa jakies przeciwskazania
    pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Tomografia komputerowa jest badaniem radiologicznym z użyciem promieni rentgenowskich. Rozpatrujemy tu przeciwwskazania u pacjenta stabilnego. W związku z tym badania nie wykonujemy: w ciąży, w trakcie karmienia piersią należy zachować 24 godzinną przerwę. Po konsultacji ze specjalistą w przypadku chorób nerek i tarczycy- potrzeba podania jodowego środka kontrastowego /uczulenie na ten preparat jest również przeciwwskazaniem/. Tomografia bez kontrastu jest badaniem o mniejszej wartości diagnostycznej. W niektórych badaniach tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy małej może być konieczne wypicie wody, podanie doodbytniczo kontrastu lub wody, założenie tamponu dopochwowo. Na badanie należy iść na czczo, zadbać o dobre nawodnienie organizmu już na dzień poprzedzający tomografię. Pacjenci przyjmujący metforminę/ cukrzycy/z chorobą nerek powinni lek odstawić w porozumieniu z lekarzem prowadzącym na 2 doby przed i 2 doby po badaniu/konieczna kontrola glikemii!/. Leki przyjmowane na stałe powinny być przyjęte w dniu badania.


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Witam
    Odbijanie jest częstym objawem choroby refluksowej przełyku, stąd potrzeba odpowiedniego leczenia i jak słusznie zauważył dr Lewandowski wskazana byłaby gastroskopia. Pomocne mogą być preparaty itoprydu,... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Witam
    Gastroskopia wyjaśniła wiele. Każdą infekcję H.Pylori należy leczyć, najlepiej kuracją czterolekową z bizmutem.
    Przyczyną Pana dolegliwości jest najpewniej dyspepsja czynnościowa, gdzie również zalecana... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Witam
    Proszę wykonać usg piersi. Ginekomastia może być polekowa-np.leki od cholesterolu, moczopędne -lekarz prowadzący. Hormonalne- endokrynolog. Onkolog w przypadku patologii w USG, być może trzeba będzie... Więcej


    Pytanie dotyczące refluks żołądkowo-przełykowy

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Witam
    Pantoprazol jest metabolizowany w wątrobie za pośrednictwem izoenzymów cytochromu P450. Tą samą drogą są metabolizowane karbamazepina, diazepam, jednak nie wykazano interakcji. Nie wiem które leki... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Tak. Gastroskopia jest dostępna w ramach NFZ. Można wykonać badanie ambulatoryjne. Należy wówczas mieć skierowanie do zakładu endoskopii z poradni, również POZ. Oba podmioty powinny mieć podpisane umowy... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Zalecenia dotyczące choroby refluksowej przełyku/GERD/ to przede wszystkim zmiana stylu życia. Spożywanie mniejszych objętościowo posiłków oraz prawidłowe przeżuwanie pokarmów.
    Zbyt duży posiłek, zwłaszcza... Więcej


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.