Pytania pacjentów (25)

    Wykryto u mnie bakterie HP. Jeden lekarz mówi o terapii antybiotykowej, drugi, że wystarczy zażywać siemię lniane. Komu wierzyć

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Wg zaleceń każdą infekcję HP należy leczyć.
    Schemat, uwzględniający lekooporność szczepów HP w Polsce: tetracyklina, metronidazol, bizmut w połączeniu z inhibitorem pompy protonowej. I takie leczenie/10-14dni/ należy zastosować przy braku przeciwwskazań.
    Po leczeniu należy ocenić skuteczność- test HP w kale lub preferowany i słabodostępny test oddechowy ze znakowanym węglem.


    Od jakiegoś czasu mam dziwny problem gdy tylko pójdę do restauracji lepszej czy też pokroju fast food po zjedzeniu czegoś z miasta siedzę na toalecie z biegunką zauważyłam ,że po niektórych posiłkach domowych jest tak samo trochę się boję ponieważ w dzieciństwie chorowalam na celiakie. Czy jest możliwe że choroba powróciła?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Choroba trzewna/celiakia/ jest rozpoznaniem stawianym raz na całe życie. Obraz kliniczny zależny jest od wieku i postaci klinicznej.Typowe objawy to biegunka i bóle brzucha w odpowiedzi na ekspozycję na gluten/białko obecne w pszenicy, indukujące reakcję autoimmunologiczną i niszczenie błony śluzowej jelita cienkiego. Do objawów poza przewodem pokarmowym należą min: niedokrwistość z niedoboru żelaza, niedobór wapnia a nawet niepłodność, wczesną osteoporozę. Warto również sprawdzić TSH, glikiemię na czczo z krwi, ponieważ chorobie tej może towarzyszyć niedoczynność tarczycy, cukrzyca. Badania w kierunku celiakii powinno się wykonywać również u krewnych pierwszego stopnia.
    W Pani przypadku najprawdopodobniej było tak ,iż stwierdzona w dzieciństwie celiakia leczona skutecznie dietą bezglutenową przeszła w postać bezobjawową lub latentną z zanikiem przeciwciał a nawrót dolegliwości nastąpił po zadziałaniu czynników niekorzystnych i ekspozycji na gluten/ fastfood/. Należy wprowadzić bezwzględnie dietę bezglutenową, po pół roku sprawdzić poziom przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej IgA. Brak-utrzymanie diety i raz w roku p.ciała , gdy są obecne- to albo nieprzestrzeganie diety albo celiakia oporna. Dalsze postępowanie wg zaleceń gastrologa /również wskazanie do gastroskopii/.


    Jakie badania należy wykonać, aby stwierdzić nietolerancje na gluten?
    Dziękuję za odpowiedź.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Nadwrażliwość na gluten rozpoznajemy, gdy wykluczymy chorobę trzewną i wykażemy wystąpienie objawów zależnych od glutenu. Tak więc nie ma specyficznych testów.


    Od kilku lat cierpię na przewlekłe nawracające afty w jamie ustnej. Sa to bardzo duże i występujące na raz 2-3 afty , gojące sie ok. 2tyg, wychodzą średnio raz w miesiącu, jedne sie goja , drugie wychodzą. Miałam robiona dwukrotnie gastroskopię, wynik refluks po "wyleczeniu " problem powraca, był czas ze pomagały probiotyki, teraz nie działają w ogole. Celiaka wynik negatywny. Sumplemenotwlama wit B to rownież nie pomaga ?Gdzie szukać dalej jaka moze być przyczyna ?problem wpędza mnie w depresje, nie szukam pomocy jak je wyleczyć same w sobie, szukam przyczyny dlaczego sie robią ?Czy mozna taka afty wyciąć i dać do badania hist-pat?bardzo prosze o sensowne odpowiedzi

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    Jedną z przyczyn nawracających aft może być min celiakia, choroba Crohna. Czy poza aftami ma Pani iine dolegliwości?


    Czy przy helikobakter pylori i nie toleracji antybiotyków metronizadolu oraz innego antybiotyku powinien być wypisane inne antybiotyki czy bakteria moze zostać sobie samopas?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Katarzyna Wójcik

    W przypadku nietolerancji metronidazolu dostępne są inne , choć mniej skuteczne schematy eradykacji HP z innymi antybiotykami jak: ciprofloksacyna, tetracyklina, amoksycylina, klarytromycyna. O dobór odpowiedniego antybiotyku proszę poprosić gastroenterologa na wizycie ambulatoryjnej. Każda infekcja Helicabacter Pylori powinna być leczona. Można wykonać jeszcze badanie bakterologiczne- hodowla i oznaczenie lekowrażliwości, jednak jest to badanie słabodostępne i drogie.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.