Pytania pacjentów (31)

    Mam podejrzenie pzt. Mam wzdęcia, dużą ilość gazów, odbijania, zgagę, luźne stolce z resztkami jedzenia ( w kale pojedyncze bryłki tłuszczu i skrobia), nietolerancję glukozy. Miałam tylko jeden atak bólowy w styczniu 2017 trwający ok godziny na środku brzucha pod mostkiem. Czasem mam takie kilkusekundowe ściskania. W tk i eus wszystko w porządku, enzymy i morfologia też prawidłowe. Czy z Tą chorobą mogę długo żyć. Jestem na diecie opracowanej przez dietetyka i od stycznia 2017 zero alkoholu. Bardzo się boję. Mam 35 lat i chciałabym jeszcze pożyć. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Wzdęcia, gazy, luźne stolce z resztkami jedzenia... to trochę za mało na postawienie tak poważnego rozpoznania jakim jest przewlekłe zapalenie trzustki. Jeżeli dodatkowo wyniki badań obrazowych są prawidłowe to zastanowiłbym się nad weryfikacją tego rozpoznania.


    Sugeruję wizytę


    Pytanie dotyczące gastroskopia

    Od 3 miesięcy męczy mnie puste odbijanie(bekanie), lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi tabletki nolpaza, które w ogóle nie pomogły.Nie mam zgagi, ani pieczenia tylko puste odbijanie, które nie wiem skąd się wzieło.....

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Puste odbijanie to uczucie, którego czasami doświadcza większość osób. Stanowi ono odruch fizjologiczny. Ale może być także objawem chorób przewodu pokarmowego. Pustemu odbijaniu po posiłku mogą towarzyszyć często inne objawy niestrawności (dyspepsji), takie jak wzdęcia i gazy, zgaga, uczucie cofania się pokarmu z żołądka do przełyku.

    Częste przyczyny odbijania to:
    - refluks żołądkowo-przełykowy
    - choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
    - achalazja przełyku
    - zwężenie przełyku
    - zaburzenia czynnościowe żołądka
    - zaburzenia mikroflory jelitowej (z. SIBO)
    - choroby nowotworowe
    - aerofagia (połykanie dużej ilości powietrza)
    - nerwica
    - ciąża

    W pierwszej kolejności proponuję udać się na wizytę do gastrologa, który zbierze dokładny wywiad i prawdopodobnie ukierunkuje dalszą diagnostykę.
    Prawdopodobnie zasadne będzie wykonanie badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego czyli gastroskopii.


    Mikroskopowe zapalenie jelit, czy jelito drazliwe?
    2 kolonoskopie i gastroskopie wskazaly ,ze makroskopowo jelito grube mam ladne i zdrowe, zoladek w makroskopowym zapaleniu ,plus refluks zolciowy, a w histopatologii zarowno w jelicie grubym ,jak i w dwunastnicy jest rozpoznanie 'przewlekle nieokreslone zapalenie o srednim nasileniu', mialam rowniez polipa zapalnego ,moje objawy to silne biegunki do 20 dziennie, oraz bole brzucha, tkliwosc brzuszna ,po mesalazynie sie zmniejsza ich ilosc do 10 biegunek i bole znikaja ,jednak nadal nie jest idealnie. Gdy tylko odstawiam mesalazyne jest jeszcze gorzej. W morfologii krwi mam po odstawieniu jej czesto podniesione limfocyty. Limfocyty zmniejszaja sie i wracaja do normy, kiedy zaczynam znow leczenie mesalazyna. Kalprotektyna w kale ponad norme 350 (norma do 50) , a rezonans jamy brzusznej i enterografia mr prawidlowe. Chcialabym wiedziec, czy moje wyniki wskazuja na tylko jelito drazliwe, czy moze jednak to mikroskopowe limfocytarne zapalenie ? (Ta druga diagnoze podsuwa moja lekarka rodzinna zwracajac uwage na podniesione limfocyty ,poza nimi morfologia w normie) Ogolnie jedyny lek ,ktory mi w jakis sposob pomaga to albo asamax 500 w dawce 8 tabletek dziennie, albo pentasa granulat 4 saszetki. Niemniej jednak nawet na tych lekach biegunki nadal mnie mecza, a chcialabym funkcjonowac normalnie, tylko problem jest z rozbieznoscia w diagnozach wahajacych sie wlasnie od jelita drazliwego do mikroskopowego limfocytarnego zapalenia jelit. Bede wdzieczna za odpowiedzi!

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Mikroskopowe zapalenie jelita grubego rozpoznajemy tylko na podstawie wyniku badania histopatologicznego wycinków pobranych podczas kolonoskopii (szczególnie) z prawej połowy jelita grubego. W Pani przypadku wynik histopatologiczny nie potwierdza takiego rozpoznania. Zastanawia mnie jednak podwyższony wynik kalprotektyny, który z reguły koreluje z chorobami zapalnymi jelit i wyklucza rozpoznanie jelita drażliwego. Zastanawiający jest również refluks żółciowy w żołądku i co jest jego przyczyną. Przy niektórych chorobach związanych z zaburzeniem przepływu żółci też mogą wystąpić biegunki. Powinna Pani pozostać pod kontrolą gastroenterologa celem kontynuowania diagnostyki.


    Od jakichś 10 miesięcy cierpię na straszne wzdęcia i zaparcia. Nie narzekam na częstotliwość wizyt w łazience, a na ból podczas wypróżniania (stolec jest bardzo twardy i zbity). Dolegliwości pojawiają się około południa. Jestem osobą aktywną fizycznie (choć od jakiegoś czasu bieganie utrudniają - wręcz uniemożliwiają - mi kolki), zdrowo się odżywiam. Czy opisane problemy mogą być objawami jakiejś choroby? Nigdy nie miałam takich dolegliwości... Proszę o poradę.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Zmiana rytmu wypróżnień może być niepokojącym objawem. Proszę zgłosić się do lekarza celem zebrania dokładnego wywiadu, badania fizykalnego i zaplanowania ewentualnej diagnostyki.


    Czy przed badaniem gastroskopii należy odstawić leki typu Ranigast, Controloc, na ile przed badaniem jeśli tak?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Stosowanie tych leków przed gastroskopią może dać fałszywie ujemny wynik testu ureazowego (tzn. test nie wykaże obecności Helicobacter pylori w żołądku, mimo iż w rzeczywistości ta bakteria jest tam obecna). Aby badanie na obecność tej bakterii było miarodajne należałoby odstawić wskazane leki na minimum 14 dni przed badaniem. Jednakże nie odstawia się tych leków rutynowo u wszystkich pacjentów, bo wielokrotnie powodowałoby to nawrót dolegliwości. Jeżeli pacjent przyjmuje leki przed gastroskopią i wynik testu ureazowego jest ujemny, a mamy wątpliwości co do wiarygodności tego wyniku to możemy go zweryfikować testami laboratoryjnymi lub testem oddechowym.


    Mam 28 lat, od 6 lat choruje na refluks (gastroskopia co półtora roku aby wykluczyć metaplazje i dysplazje - podejrzenie przełyku Barretta, obecnie zdiagnozowane przewlekłe zapalenie przełyku). Od 6 lat stosuje 20mg Polprazolu codziennie rano na czczo, próby odstawienia leku nie powiodły się (maks. 3 doby bez objawów). Przy sotsowaniu regularym brak zgagi i innych objawów. Od kiedy stosuje leki mam słabą odporność. (zmniejszenie dawki do 10mg, nie przyniosło rezultatów, leczenie Ziridem również, dieta również), w badaniu rtg kilka lat temu - przepuklina bardzo mała niecałe 2cm.

    Chciałbym jednak ponownie spróbować odstawić leki, gdyż zdaje sobie sprawę, że pokarm nie jest prawidłowo trawiony i naprawdę chciałbym móc funkcjonować bez tych preparatów.

    W mojej rodzinie jest jedna osoba, która zmagała się z refluksem przez <15 lat (objawy takie same jak u mnie, leczenie również), aż pewnego dnia spróbowała działania na zakwaszenie żołądka - ocet jabłkowy codziennie rano z wodą - 30 min przed posiłkiem, woda z cytryna przed większymi posiłkami) - obecnie 1,5 roku bez ani jednej tabletki, bez zgagi z dużo lepszym samopoczuciem niż w trakcie leczenie IPP.

    Proszę o informacje czy bezpiecznym jest spróbowanie tej metody na przestrzeni kilku tygodni? . czy warto ? lub jaki inny pomysł na odstawienie leków?, obecnie jestem 5 dzień bez tabletek ale juz odczuwam dolegliwości. Po jakim czasie "zakwaszenie: żołądka wraca do normy po ustatniu stosowania IPP? Chętnie poddam się konsultacji aby omówić szczegóły.

    z góry dziekuje za wszelkie rekomendacje.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Obecnie wg. wytycznych u chorych z przełykiem Barretta z metaplazją lub dysplazją zaleca się PRZEWLEKŁE stosowania leków z grupy IPP w najmniejszej skutecznej dawce (tzn taka dawka, przy której nie ma objawów), gdyż zmniejsza to ryzyko powstania dysplazji i raka gruczołowego. Korzyści jakie może Pani więc odnieść z takiego postępowania są dużo większe niż ewentualne działania niepożądane. Stosowanie PPI nie powinno mieć też wpływu na trawienie pokarmów. Oczywiście osobną kwestią jest obowiązkowy nadzór endoskopowy.


    Jestem obecnie w 17 tc i odczuwam dolegliwości żołądkowe tj. zgaga, wzdęcia, uczucie pełności w żołądku. Mam niewielką przepuklinę roztworu przełykowego zdiagnozowaną w gastroskopii. Czy mogę zażywać krople Iberogast?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Nie obserwuje się istotnych działań niepożądanych przy stosowaniu Iberogastu. Ale nie ma badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego leku u kobiet ciężarnych i karmiących. Raczej odradzam stosowanie leków na własną rękę, proszę udać się na wizytę do lekarza.


    Witam! Moja zona czyścila kuchnie CIF-em a następnie zrobiła mi kanapki, problem w tym, że nie jestem pewien czy dokładnie umyła ręce bo po jakimś czasie zaczął mnie piec przełyk i żolądek, kilka dni później pieczenie przeszło ale mam uczucie ścisku w gardle szczególnie przy mówieniu i problemy z przełykaniem, dodatkowo przełyk jest bardzo wrażliwy na ciepło nawet dobrze wystudzony posiłek lekko ciepły powoduje ból.Co może być tego przyczyną, może zwężenie przełyku?? Proszę o radę.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Pytanie jest trudne gdyż nie wiadomo czy tak naprawdę miał Pan jakieś narażenie na owy preparat czy nie. Wydaje się to chyba mimo wszystko mało prawdopodobne. Ale jeżeli objawy będą się utrzymywać, lub zaistniałe zdarzenie będzie nadal budzić u Pana niepokój to proszę zastanowić się nad wykonaniem gastroskopii.


    Witam.
    Przez ostatnie 3 dni strasznie boli mnie brzuch i głowa. Często jest mi niedobrze i szybko się męczę. Moja skóra i usta są bardzo suche pomimo tego że pije dużo wody. Także występuje u mnie dziwny poranny ból brzucha, jakbym musiała coś zjeść (nigdy tak nie mam). Do tego występuje u mnie kał o czarnym zabarwieniu. To ze stresu czy może to być coś poważniejszego? Mam się czym przejmować? Muszę iść do lekarza?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Czarny, smolisty stolec jest niepokojącym objawem.
    Proszę pilnie zgłosić się do lekarza.


    Po leczeniu antybiotykiem pozostały mi problemy z trawieniem które ustąpiły po diecie i probiotykach po czym ponownie wróciły po świątecznym jedzeniu i alkoholu. Moje objawy:
    1. Mdłości, nudności zaraz po jedzeniu szczególnie rankiem. Obiady i kolacje powodują jedynie lekkie osłabienie
    2. Nie wymiotuje
    3. Stolec żółtawy z resztkami jedzenia ustąpił po probiotykach jednak pojawiły się lekkie biegunki
    4. Pojawił się poranny brak apetytu po przepisanym Debrestinie i wit. A K E D
    5. Jestem w normalnej formie kiedy jestem głodny
    6. Nie mam większych dolegliwości bólowych oprócz uczucia ścisku w podbrzuszu jakby elita.

    Czy to lablioza? Helicobacter? mam lekko stłuszczoną wątrobę ale USG wyszło ok, badanie krwii również

    Pozdrawiam
    Tomek lat 30

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. Łukasz Firkowski

    Objawy mogą sugerować zespół jelita drażliwego po antybiotykoterapii. Ale nie można także wykluczyć innej przyczyny. Proszę udać się na wizytę do gastrologa.


    Sugeruję wizytę


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.