Pytania pacjentów (11)

    Chciałabym się dowiedzieć jakie są zalecenia po operacji zaćmy:
    - Jak długo po operacji będę mogła pojechać jako pasażer na odległość ponad 200 km?
    - Jakie ciężary mogę nosić po operacji i jak długo na to zwracać uwagę,
    - Czy muszę nosić ciemne okulary na dworze i jak długo?
    - Kiedy po operacji mogę zacząć pracować przy komputerze i przez ile czasu mogę pracować?
    - Dlaczego mam zlecone przyjmowanie diuramidu dzień przed zabiegiem i w dniu zabiegu i czy muszę go przyjmować? Pytam ponieważ jestem leczona sterydami i trudno mi utrzymać właściwy poziom potasu, dlatego codziennie łykam caldyum 600, boję się, że po diuramidzie obniży mi się poziom potasu, a to powoduje u mnie bardzo bolesne i trudne do opanowania skurcze nóg?
    - Po jakim czasie po operacji mogę bez strachu wrócić do normalnego życia, noszenia ciężkich zakupów itd.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    Przy niepowikłanej operacji zaćmy:
    podróże jako pasażer już kilka dni po operacji
    można nosić ciemne okulary, ale nie jest to konieczne
    oglądanie tv i praca przy komputerze nie mają negatywnego wpływu na przebieg operacyjny i nie jest to przeciwskazaniem
    przy stosowaniu diuramidu co kilka dni warto oznaczyć jonogram, można poza suplementacją potasu wzbogacić dietę o banany i pomidory (zawierają duże potasu).
    średni czas ograniczeń aktywności po niepowikłanej operacji to miesiąc.
    Pozdrawiam


    Zostala u mnie stwierdzona tarcza zastoinowa jakiś czas temu jednakże w szpitalu powiedzieli ze nic w związku z tym nie mogą zrobić i muszę z tym żyć. Jakiś czas potem dostrzegłam ze w prawym oku nie mam całkowitego pola widzenia i w szpitalu zrobiono mi badanie pola widzenia. Tak jak sądziłam w prawym oku mam uszkodzony wzrok. Lekarze powiedzieli ze to przez tarcze zastoinowa ale nic z tym nie mogą zrobić. Zastanawiam się czy ich opinia jest prawidłowa i czy z czasem wzrok nie zacznie się jeszcze bardziej uszkadzać? Czy jest czym się martwić?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    Tarcza zastoinowa nie jest chorobą samą w sobie, a objawem chorobowym. Przyczyn może być bardzo dużo, np. zapalne, naczyniowe, nowotworowe. To czy tarczę zastoinową można skutecznie leczyć, zależy od istniejącego podłoża. Na pewno tarcza zastoinowa może powodować ubytki pola widzenia i pogorszenie ostrości wzroku. Często w toku diagnostyki trzeba wykonać badania dodatkowe (np. krwi), konsultację neurologiczną, czasem również neurobrazowanie.
    Pozdrawiam


    Co jakis czas powiększa mi się prawa źrenica, czuje parcie w oku i lekko rozmazuje mi się obraz, trwa to kilka sekund, gorzej widzę na lewe oko, czy to coś poważnego ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    Zaburzenia wielkości źrenic i asymetria źrenic na pewno wymaga konsultacji okulistycznej, czasem również neurologicznej i neuroobrazowania. Przyczyn jest wiele i nie sposób tu wymienić wszystkich. Na pewno nie wolno lekceważyć tematu.
    Pozdrawiam


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    W czasie czytania i pracy przy monitorze mruganie jest mniejsze o ok. 20-30%, co może powodować objawy suchości i podrażnienia. Proponuję spróbować preparatów sztucznych łez bez konserwantów.
    Pozdrawiam Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    Operacja zeza jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym, a badania są najczęściej zlecane przez anestezjologa. Najczęściej przed znieczuleniem potrzebne jest:
    Morfologia, glukoza, uklad krzepnięcia, jonogram,... Więcej


    Mam 29 lat, 2 miesiące temu doznałam poparzenia rogówki klejem cyjanoakrylowym (Kropelka). Oko nie było sklejone, płukałam je wodą, pojechałam na pogotowie i po godzinie oczekiwania okulistka pod mikroskopem wyciągała i resztki kleju. Oko było znieczulone, dostałam także zalecenia stosowania żeli i kropli, nosiłam opatrunek. Oko się wygoiło, byłam na konsultacji, inna już okulistka powiedziała, że goi się ładnie. Jednak od kilku tygodni odczuwam dyskomfort, najczęściej rano po obudzeniu gdy otwieram oczy to to które było chore nagle zaczyna mnie kłuć i piec i nie mogę go otworzyć, bardzo łzawi. Ból jest silny i czasem boli nie od tego głowa. Przechodzi po 15min do nawet 2 godzin. Dziś na przykład ból czuję już od 2 godzin jednak już mogę otworzyć oko. Zdarza się to 1-2 w tygodniu od ok. 4 tygodni wstecz. Co może być przyczyną takiego stanu?
    Pozdrawiam, Ewa.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    Być może występuje u Pani zespół nawrotowych erozji. Jest to powtarzające się uszkodzenia nabłonka rogówki po urazie lub u pacjentów z predyspozycją genetyczną (np. niektóre dystrofie rogówki). Warto zgłosić do okulisty w momencie bólu. Ponadto proponuję bardzo dokładnie ocenić wewnętrzną stronę powieki górnej, czy nie została tam drobna drobinka kleju, która może rysować rogówkę. Co by nie było, na pewno nie zaszkodzi stosowanie sztucznych łez bez konserwantów.
    Pozdrawiam


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    Częstotliwość powtarzania badania zależy od wielu czynników, np. ciśnienia w oku, stopniu uszkodzenia nerwu, etc. Więc trudno odpowiedzieć na to pytanie, nie mając pełnej dokumentacji. Trudno jest ocenić... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    prawdopobnie powstała u Pani erozja rogówki - powierzchowny ubytek nabłonka. Goi się samoistnie w ciągu kilku dni, bez konsekwencji. Może jednak bardzo boleć. Warto, by ocenił to okulista, gdyż może dojść... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    Ruchomy cień przed okiem - Męty w ciele szklistym.

    Ciało szkliste jest żelem wypełniającym 3/4 gałki ocznej. Męty w ciele szklistym w większości przypadków są niegroźną oznaką zmiany struktury żelu.... Więcej


    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    dr hab. n. med. Michał Post

    Najskuteczniejszą terapią w leczeniu wysiękowego AMD są iniekcje do komory szklistki z leków tzw. anty-VEGF (Eylea, Avastin, Lucentis). Terapia ta praktycznie wyparła leczenie laserowe, tzw. terapię fotodynamiczną.... Więcej


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.