Pytania pacjentów (4)
Nazywam się Justyna Sz, mam 31 lat wykryto u mnie guzek skóry powłoki kl.piersiowej.
ROZPOZNANIE HISTO-PATOLOGICZNE
melanoma malignum
Clark III , Breslow 4mm
Excisio completa
Postac guzkowata, epitelioidna, zawiera melaninę, marginesy boczne 5 i 6 mm, dolny 4mm.
Angiioinwazji ani naciekania innych struktur nie stwierdzono.
Owrzodzenie -nie uwidoczniono, IM 1/mm2
badanie IHC
-MELAN A(+)
-HMB45-slaba reakcja
-kl-67 ok 5%
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Powinna Pani niezwłocznie zgłosić się do onkologa lub chirurga onkologa. Konieczne jest wykonanie badań dodatkowych oraz poszerzenie wycięcia zmiany oraz co najmniej biopsja węzła wartownika jeśli w badaniach obrazowych węzły chłonne będą "czyste".
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Prawie zawsze w przypadku przerzutów do rozważenia jest paliatywna radioterapia ale konieczna jest kwalifikacja do radioterapii na podstawie objawów i oceny stanu pacjenta.
Chciałabym zapytać jakie są objawy raka jelita grubego? Nawet te nieoczywiste?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeśli chodzi o raka jelita grubego to wiele zależy od części jelita grubego, w której nowotwór się ulokował.
W prawej części jelita grubego może być to często przebieg bezobjawowy lub z bardzo dyskretnymi objawami np. niewielkie bóle brzucha, niewielkiego stopnia anemia, wynika to z tego, że stolec tam jest dość rzadki i zwykle nie ma problemu z pasażem stolca.
W odniesieniu do lewej połowy jelita grubego gdzie stolec przybiera już bardziej stała postać miga to być naprzemienne biegunki i zaparcia, bóle burzcha, krew wymieszana że stolcem.
Odbytnica czyli końcowy fragment jelita grubego najczęściej krew na powierzchni stolca, bóle przy oddawaniu stolca, również zmiany rytmu wyróżnień.
Krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest zawsze bardzo niepokojącym objawem nawet jeśli ktoś ma tzw. hemoroidy.
Zawsze jeśli nas coś niepokoi powinniśmy zgłosić się do lekarz POZ i ewentualnie poprosić o skierowanie na kolonoskopię lub do poradni chirurgicznej/gastroenterologicznej. Do poradni onkologicznej skierowanie potrzebne nie jest.
Czy starając się o dziecko/będąc w ciąży można bezpiecznie przebywać z osobą która poddaje się radioterapii?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Tak. Osoba w trakcie radioterapii nie promieniuje, promieniowanie podawane jest na aparacie terepautucznym, później go w pacjencie "nie ma".