Pytania pacjentów (350)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zapraszam na konsultację. Po dobrym badaniu - dobre zalecenia.
Piotr Staszczuk
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Nie mam pojęcia, o co może chodzić, ale zbadać mogę - wtedy powiem co myślę.
Zachęciłbym jednak najpierw udać się do lekarza specjalisty medycyny rodzinnej.
Piotr Staszczuk
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Może warto porównawczo zmienić aktywność na inną - np. basen, rower (stacjonarny), chód fitnessowy. Zaobserwować i przeanalizować objawy i przedstawić sytuację specjaliście.
Piotr Staszczuk
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Bez badania zadanie niewykonalne.
Piotr Staszczuk
Mam zdiagnozowaną hipermobilność (EDS typ 3). Przy badaniu USG doppler wyszły jakieś cysty w kolanach i zostałam skierowana do ortopedy, jednak nie wiem na jaką wizytę mam się umówić i czy to nie jest normalne przy hEDS. Od jakiegoś czasu (ok 2 lat) coraz bardziej strzelają mi kolana, narasta w nich dziwne uczucie i ból i muszę co parę minut nimi ruszać, rozprostowywać, aby je "wystrzelać", również kiedy dopiero co usiadłam. Inne stawy nie strzelają mi tak bardzo. Co to może być?
Oraz jak się ma do tej sytuacji robienie przysiadów? ponieważ ludzie zwracają mi uwage by tego nie robić (ze względu na liczne i głośne trzaski jakie przy tym słychać), jednak odczuwam taką potrzebę.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zapraszam.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Pomogę po badaniu. Przedstawiony przez Panią problem jest jak szkic sytuacji widziany z oddali. Chciałbym się przyjrzeć z bliska - w kolorze.
Po prostu muszę zapoznać się z sytuacją.
Piotr Staszczuk
Witam Proszę o pomoc w interpretacji zdjęcia RTG kręgosłupa L-S. RTG boczne zrotowane-ocena utrudniona,ograniczona. Niewielkie prawostronne wyboczenie osi kręgosłupa lędźwiowego z niewielką rotacja trzonów. Cechy obecności kręgu przejściowego(lumbalizacja S 1 lub ewentualnie lumbalizacja Th 12)na potrzeby opisu ostatni dobrze wydzielony kręg o cechach lędźwiowego tutaj przyjęto jako kręg przejściowy S 1(przyjęto jako lumbalizację S 1). Zbliżone do poziomu ustawienia kości krzyżowej.Przemieszczenie osi statycznego obciążenia kręgosłupa ku przodowi co sprzyja niestabilności.Zwężenie przestrzeni między kręgowej L 1/L 2.poza tym wysokość trzonów lędźwiowych i przestrzeni międzykręgowych zachowana.Drobne osteofity na przednich krawędziach kręgów lędźwiowych.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Mam syna, który 18 lat skończy w lutym. Od 3 miesięcy ma duże problemy z ruchem barku, problemy z kością ogonową, pięty, kostki u nóg są spuchnięte. Opuchlizna na plecach po prawej stronie.
Wyniki Ob18 aso259 Crp20. Nie wiem do jakiego lekarza się udać i jak zminimalizować czas oczekiwania.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Warto wybrać się do dobrego reumatologa.
Dzień dobry. W sobotę 4 lutego uderzylam się mocno w kolano ( o ścianę). Uderzylam samym środkiem kolana (w okolicach rzepki). Godzinę po uderzeniu kolano mocno spuchlo i pojawił się siniak. W poniedziałek bylam u lekarza rodzinnego i dal ni skierowanie na RTG ( boczne i AP). Dziś odebralam wynik i jest w opisie napisane wszystko w normie. Kolano dalej mnie boli w okolicach rzepki, przy ruchach noga (lezac na łurzku) gdy zginam i prostuje noge czuje lekkie trzeszczenie (trzymam reke na kolanie i wyczuwam trzeszczenie gdy wykonuje te ruchy), dodatkowo powstaly wyniku uderzenia siniak tak jak by się rozlal mam zaistnienia w okolicach kostki łydki na kolanie i s tylu kolana. Czy powinnam udac się do ortopedy czy nie w RTG nic nie pisze o żadnych zmianach. Ile moze utrzymać się taki siniak i czemu rozpszestrzenił się prawie na całą nogę od kolana az po stopę
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Koniecznie trzeba wybrać się do ortopedy.
Opis RTG nie zastępuje prawdziwego badania lekarskiego.
Mam 30 lat. W czerwcu 2017r. zaczęłam odczuwać ból odcinka lędźwiowego pleców. Ból promieniuje na prawy pośladek oraz nogę. Nasila się podczas chodzenia i stania, drętwieje również noga włącznie ze stopą. W grudniu 2017r. miałam wykonany rezonans magnetyczny. Oto opis: Spłycenie lordozy lędźwiowej. W trzonach kręgów lędźwiowych początkowe zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na ich krawędziach. W częściach trzonów kręgów L4 i L5 które przylegają do tarczy międzykręgowej widoczne są szerokie obszary degeneracji tłuszczowej. Tarcze międzykręgowe L4-L5 oraz L5-S1 wykazują cechy zaburzeń uwodnienia oraz obniżenia wysokości, jak w przypadku zmian degeneracyjnych. Na poziomie L3-L4 uwypuklenie tarczy międzykręgowej typu bulging, bez ucisku struktur nerwowych. Na poziomie L4-L5 szerokie uwypuklenie tarczy międzykręgowej typu bulging oraz przepuklina o typie protruzji, które powodują ucisk worka oponowego, obustronne zwężenia zachyłków bocznych kanału kręgowego i kanałów korzeniowych ( z przewagą prawej strony) z uciskiem wewnątrzkanałowych odcinków korzeni nerwów rdzeniowych oraz modelowaniem odcinka pozakanałowego po stronie prawej. Na poziomie L5-S1 uwypuklenie tarczy międzykręgowej typu bulging, które powoduje modelowanie pozakanałowych odcinków korzeni nerwów rdzeniowych. Intensywność sygnału z końcowego odcinka rdzenia kręgowego prawidłowa. Nasilone zaburzenia statyki kr. L/S. Początkowa spondyloza lędźwiowa z kilkupoziomową dyskopatią. Niedawno byłam u neurochirurga, który dał mi skierowanie na operację. Mam pytanie czy w takim przypadku operacja faktycznie jest konieczna czy też istnieje jakaś inna opcja? Na czym w ogóle polega taka operacja? Bardzo proszę o odpowiedź.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zapraszam na konsultację i normalną rozmowę.