Pytania pacjentów (19)
Mam stojącą pracę i wymóg noszenia obuwia ochronnego. Pracuję 1-2 dni w tygodniu jednak po każdej zmianie tak samo bolą mnie stopy (ból przechodzi po około 2 godzinach od powrotu do domu. Mam również nadwagę.
Czy w tej sytuacji konsultacja otropedyczna może pomóc, czy powinienem po prostu zacząć dbać o wagę oraz nosić wkładki ortopedyczne?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
W przypadku bólu stóp przede wszystkim powinniśmy się zastanowić nad postawieniem trafnej diagnozy. Czasem problemem może być tak jak Pan pisze tylko i wyłącznie nadwaga ale w dużej części przypadków wiąże się to ze schorzeniami stóp, które wymagają odpowiedniego leczenia. Aby stwierdzić co jest przyczyną dolegliwości niezbędna jest konsultacja ortopedyczna.
Pozdrawiam
Rafał Miniach
Czy Helicid 20mg może być zamieniony przez Emanera 20 mg jako lek osłonowy do Dicloberl retard 100 mg? Stosowałem wcześniej Emanere i została mi wystarczająca ilość do zaplanowanej terapii (10 dni). Chciałbym się dowiedzieć, czy można ją wykorzystać w tym przypadku.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Oba leki są inhibitorami pompy protonowej. Ich skład nie stanowią identyczne substancje czynne ale przy terapii Dicloberl retard mogą być z powodzeniem stosowane zamiennie. Pozdrawiam
Rafał Miniach
PRP osocze bogatopłytkowe, gdzie w Koninie znajdę kogoś kto wykonuje takie zabiegi? Który lekarz jest specjalistą z największym doświadczeniem z wykorzystaniem tej metody? Na co jako pacjent zwrócić szczególną uwagę i czy terapia jest objęta refundacją NFZ?
Serdecznie dziękuje za odpowiedź.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
PRP to metoda wykorzystywana w wielu schorzeniach ortopedycznych. Żeby stwierdzić czy będzie skuteczna w Pani/Pana przypadku niezbędny jest dokładny wywiad i badanie ortopedyczne. W razie potrzeby zapraszam do Poznania.
Pozdrawiam
Rafał Miniach
Trzy tygodnie temu uległam urazowi skrecenia stawu kolanowego, dwa dni temu będąc u ortopedy miałam ściągany płyn z kolana + dostałam skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne. Po ściągnieciu płynu ból się zmniejszył, jednakże już od wczoraj można powiedzieć, że powrócił a miejsce z którego płyn był ściągany znów zamienilo się w taki delikatny bąbel. Czy ty możliwe aby płyn w tak krótkim czasie wrócił? I jeżeli tak to czy moge zacząć fizjoterapie jeżeli płyn faktycznie znajduje się w kolanie czy najpierw trzeba się go pozbyć? Pytam ponieważ od wtorku miałam zacząć zabiegi, kontrole u ortopedy mam dopiero 1.06 i nie bardzo wiem jak w tej sytuacji się zachować..
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zwiększona ilość płynu w stawie kolanowym po urazie zawsze jest sygnałem, że w kolanie coś uległo uszkodzeniu. Żeby stwierdzić co jest problemem potrzebne jest staranne badanie ortopedyczne i często dodatkowe badania obrazowe. Przede wszystkim należy postawić trafną diagnozę do której dopasowujemy leczenie. Odpowiadając na pytanie odnośnie płynu - są sytuacje, w których płyn (czasem krwiak) potrafią nawracać cyklicznie - czasem w krótkim czasie.
Pozdrawiam
Rafał Miniach
Około 2 miesiące temu mama doznała urazu kolana lewego, w szpitalu stwierdzono zwichnięcie stawu kolanowego zalecono leki przeciwbólowe i opaskę uciskową. W międzyczasie miała operację niezwiązana z urazem, gdzie przyjmowała silne leki przeciwbólowe - kolano nie bolało. Po powrocie do domu ból kolana nasilił się z taką mocą, że nie może chodzić, siedzieć, ból budzi w nocy. Na prywatnej wizycie u ortopedy ( bo na NFZ 2 m-ce oczekiwania)wykonano pierwsze usg z nową diagnozą uszkodzenie łąkotki kłykci stawu biodrowego kolana lewego. Lekarz nie sprecyzował co to oznacza. Kazał przyjmować leki przeciwbólowe. Powiedział, iż tylko długotrwała rehabilitacja może pomóc, na którą może dać skierowanie prywatne. Czas oczekiwania do innych lekarzy jest bardzo długi na NFZ. Nie wiem co robić czy dalej czekać kolejne miesiące do innego ortopedy? Co oznacza ta diagnoza? Co robić by uśmierzyć ból? Czy jest jakiś specjalista w Poznaniu, który może pomóc? Będę wdzięczna za odpowiedź
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zakładam, że mówimy tutaj o skręceniu stawu kolanowego - zwichnięcie jest schorzeniem rzadkim powstającym pod wpływem bardzo silnego urazu. Rozpoznanie "uszkodzenie łąkotki kłykci stawu biodrowego kolana lewego" - to sformułowanie nie bardzo ma sens - brzmi jak połączenie kilku problemów ale sformułowane bez większego ładu i składu. W przypadku schorzeń stawów kolanowych należy zacząć od podstawowej diagnostyki czyli RTG kolan (czy było robione po urazie?). Jeśli jest potrzeba rozszerzenia diagnostyki najdokładniejszym badaniem stawu kolanowego, często nasuwającym właściwe rozpoznanie jest rezonans magnetyczny - może warto o tym pomyśleć. Istnieje wiele sposobów leczenia dolegliwości bólowych kolan - po zbadaniu pacjenta i ocenie badań dodatkowych należy dobrać sposób do konkretnego problemu.
Pozdrawiam
Rafał Miniach
Dwa tygodnie temu doznałam urazu kolana.Na początku tylko pykało podczas skretu nogi i podczas kucania tak jakby coś zeskakiwało aż w końcu coś zeskoczylo .Ból i niemożność zgięcia nogi był coraz rozleglejszy.Aż do pojawienia się opuchlizny i płynu w kolanie.Po interwencji lekarskiej tj;sciągniecie płynu i unieruchomienie stawu jestem na zwolnieniu do dzisiaj.Płyn nabiera a opuchlizna nad kolanem nie znika.Jednak lekarze nie potrafią określić co sie stało.Jakiego urazu doznałam.Przeswietlenia niewiele pokazują.Co sie stało .Proszę o opinie i dobrego ortopedę.P.S wg usg doznałam skrętu i naderwania wiązadeł kolana.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jeżeli jest Pani po kilku konsultacjach oraz RTG i USG i nadal są wątpliwości co do diagnozy może warto byłoby wykonać badanie MR (rezonans magnetyczny) - często pozwala na postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie skutecznego leczenia. Po wykonaniu badania należy
skonsultować jego wynik z ortopedą.
Pozdrawiam
Rafał Miniach
Czy zajmuję się pan rekonstrukcją więzadeł krzyzowych w kolanach oraz uszkodzeniami kolana?pacjet ma wage okolo 110 kg. I czy przeprowadza pan osobiście operacje na NFZ, czy wyłacznie prywatnie?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Zajmuję się leczeniem nieoperacyjnym i operacyjnym schorzeń i urazów stawu kolanowego. Operacje na NFZ i prywatnie.
Pozdrawiam
Rafał Miniach
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jest duże prawdopodobieństwo zmian zwyrodnieniowych biodra lewego. Najlepiej wykonać aktualne RTG porównawcze stawów biodrowych i udać się na konsultację do ortopedy.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Przytoczony opis świadczy o dyskopatii na poziomie L5/S1. Opis radiologiczny nie odzwierciedla istoty problemu. Celem postawienia dokładnej diagnozy i skutecznego leczenia wskazane jest badanie ortopedyczne... Więcej
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Celem postawienia trafnej diagnozy w opisywanym przypadku konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG oraz badanie ortopedyczne. Na podstawie opisywanych objawów trudno postawić właściwe rozpoznanie. Pozdrawiam Więcej