Pytania pacjentów (9)
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najprawdopodobniej zwyrodnienie, ale bez oceny samego obrazu nie da się wydać jednoznacznej opinii. Proponuję konsultację na żywo.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Najlepiej do takiego, który zbada. Źródło bólu może tkwić w układzie szkieletowym, ale również naczyniowym i nerwowym. Wywiad i badanie przedmiotowe to 90% rozpoznania.
Witam,
w październiku ubiegłego roku przebyłam artroskopie barku, która według lekarzy udała się bez problemów. Operacja odbyła się w Norwegii, gdyż w tym kraju aktualnie mieszkam. Poinformowano mnie, że za 4-6 tygodni wszystko będzie dobrze, a na pewno lepiej niż przed operacją. Pomimo intensywnych ćwiczeń podczas rehabilitacji z fizjoterapeutą i ćwiczeń wykonywanych w domu, niestety nie mogę podnieść ręki, jest jakby zablokowana i cały czas odczuwam silny ból, który całkowicie uniemożliwia jakikolwiek ruch. Ból promieniuje w dół pleców, mam uczucie jakby cały czas coś było wbite w bark (jakby nóż), ból obojczyka promieniuje do klatki piersiowej. Nie mogę się dotknąć, tak boli, nawet dotyk ubrania powoduje ból. Próbuję łagodzić ten stan tramalem i paracetamolem 500 mg, próbuję też okładów z lodu, różnego rodzaju maści chłodzących, niestety z marnym skutkiem. Lekarz rodzinny rozkłada ręce, i twierdzi, że on nie wie co można z tym zrobić. Lekarz, który wykonywał zabieg, uważa, że zrobił wszystko i nie widzi konieczności kolejnej operacji. Prawdopodobnie zrobił się stan zapalny, ale jego zdaniem nic już nie można więcej zrobić, a ból prawdopodobnie minie w przeciągu dwóch lat. Może to zabrzmi egoistycznie, ale ja nie chcę tak długo czekać i codziennie zmagać się z bólem, który utrudnia mi normalne życie, o pracy już nie wspomnę, gdyż od operacji cały czas jestem na zwolnieniu. Dodam, że bóle barku mam od 2014r (w tym roku miałam wypadek, poślizgnęłam się i upadając wpadłam na metalowy kątownik).
Sama nie wiem już co robić, bez tabletek nie mogę normalnie egzystować, z powodu ograniczenia ruchomości ramienia, mam problemy z normalnymi czynnościami, nie mogę się uczesać, włożyć i zdjąć odzieży bez pomocy, nie mogę utrzymać kubka z kawą itd. W nocy nie śpię, bo ból nie pozwala mi leżeć praktycznie w żadnej pozycji. Jedynie gdy w nocy wezmę leki udaje mi się przespać pare godzin. Chciała bym wiedzieć co jeszcze mogę zrobić, żeby zmniejszyć, a najlepiej całkowicie pozbyć się bólu i odzyskać sprawność w ręce. Martwię się, że nikt nie jest w stanie mi pomóc, czasami mam wrażenie, że nikt mi nie wieży. Mój poprzedni lekarz twierdził że to nie jest normalne, żeby kogoś tak długo bolał bark, a skierowanie na konsultacje u ortopedy udało mi się wymusić dopiero po dwóch latach bezskutecznego leczenia sterydami i paracetamolem. Mam tez kłopoty z szyją. Na zdjęciach rtg widać przesunięte kręgi. Dziwi mnie tylko, że jeden lekarz to zauważa, drugi natomiast nic nie widzi. Proszę o poradę czy istnieje jakiś sposób na poprawę mojego stanu, czy już nie ma żadnej nadziei na jakąkolwiek pomoc.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Witam. Z tego , co Pani mówi, ma Pani problem związany ze stanem zapalnym lub zajęciem układu nerwowego. Aby stwierdzić rodzaj bólu potrzebujemy badania fizykalnego. Jeśli ma Pani znaczne ograniczenie ruchów rotacyjnych barku przy ciele to z dużym prawdopodobieństwem można rozpoznać bark zamrożony. W leczeniu takiego wymagana jest odpowiednia farmakologia i rehabilitacja. Bardzo skuteczne często są iniekcje dostawowe. Chętnię udzielę konsultacji w Toruniu.
Borykam się z bólem w okolicy lewej łopatki ( uniesienie, obniżanie, retrakcja, protrakcja powodują ból z tyłu pleców, w okolicy klatki piersiowej, i przy tricepsie ale tylko w okolicy łokcia. Do tego czasami pojawią się lekki ból niczym nie wymuszony pod obojczykiem, ciężko ten ból zidentyfikować, najgorzej jest rano po przebudzeniu, potem troszkę mniej. Ból nie jest ciągle promieniujący tylko po wykonaniu wyżej wymienionych ruchów. Dodatkowo, ból nie występuje podczas treningu ( pompki, drążek)
Nie miałem żadnego złamania, skręcenia, wypadku, upadku, niczego
Ból pojawił się, gdy zrobiłem sobie tygodniowe wolne od treningów ( ćwiczenia na drążku, pompki, nie uprawiałem żadnej siłowni)
Lekarza rozkładają ręce
- ortopeda wysyłał mnie na bzdurne badania, zastrzyki ( po zakończeniu zastrzyków ból wrócił)
- nie pomogły prądy tens, solux, pole magnetyczne
- neurolog stwierdził ze odruchy są prawidłowe, operacja nie wchodzi w grę
- neurochirurg potwierdził, ze oni się zajmują kierowaniem na operację, a mi taka w żadnym wypadku nie jest potrzebna, ale co mam robić dalej, to on nie jest od tego
- fizjoterapeuci, a było ich aż 5 rozkładają ręce ( miałem stawiane bańki, terapię manualna McKenziego, terapię punktów spustowych, akupunkturę, taping i nic )
- osteopata stwierdził ze jestem bardzo ciekawym przypadkiem, nie wie dlaczego tak jest, bo nie może powiązać ze sobą dolegliwości
Badania:
RTG szyjnego: Kręgosłup C bz.
MR piersiowego: Lekka przepuklina od TH 7 - TH 11. Po za tym badanie nie uwidoczniło obszarów nieprawidłowego sygnału w obrębie rdzenia, a w obrębie uwidocznionych struktur kostnych nie stwierdzono obszarów nieprawidłowych sygnałów.
Czy jest mi ktoś w stanie powiedzieć co ja mam robić? Gdzie się zgłosić?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Proponuję skierować diagnostykę w kierunku łopatki strzelającej, neuropatii splotu ramiennego oraz zespołu górnego otworu klatki piersiowej.
Konczy mi sie rechabilitacja ambulatoryjna i rechabilitantka wypisala mi informacje dla lekarza kierujacego ze wymaga dalszego leczenia czy dalsze skierowanie musi mi wypisac lekarz prowadzacy czy moze byc to inny ortopeda bo do mojego lekarza proeadzacego ciezko sie dostac
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
sjp.pl
Chciałbym zapytać o problem który pojawił się po upadku. Mianowicie upadłem na nartach prosto na podkulone ręce oraz klatkę piersiową. Przy upadku poczułem jakieś „strzyknięcie” w kręgosłupie, tylko w jednym miejscu. Około 2tyg po upadku zostało wykonane zdjęcie rtg które nie wykazało żadnych uszkodzeń. Niestety mijają zaraz 2 miesiące a ból wciąż mi towarzyszy. Ból jest zlokalizowany tylko w jednym miejscu, miej więcej na granicy 10-12 kręglu licząc od dołu, tak około. Ból nasila się gdy mocniej się pochylam do przodu, lub odchylam do tyłu. Czasem przy podnoszeniu lub niesieniu czegoś, oraz innych skrętach ciała. Niestety ból choć występuje dość często, to bywa że w tych samych ruchach bólu nie ma. Tak jakby był zależny od tego, jak coś w lub przy kręgosłupie się ustawi. Czy to może być złamanie wyrostka kręgosłupa nie widoczne na rtg lub coś bardziej poważnego z samym kręgiem lub dyskiem? Czy powinienem wykonać mri lub tk ? Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Jak najbardziej wskazane jest pogłębienie diagnostyki obrazowej: TK dla obrazowania układu kostnego, lub MRI do tkanek miękkich - oba badania uzupełniają się.
Witam,
Mam problem z nawracającym zapaleniem torebki stawowej barku . Bark był zwichniety i pierwszy raz doszło do zapalenia podczas unieruchomienia . Znowu pojawiło się u mnie to zapalenie . W związku z tym moje pytanie brzmi, czy samo w sobie zapalenie torebki stawowej może później wpływać na zakres ruchu w stawie? . Czy po prostu chory po przejściu kolejnego schorzenia tego typu jest sprawny na 100% ? . Dziękuję
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Odpowiadając konkretnie na pytanie: tak, po zapaleniu torebki stawowej mogą pozostać ograniczenia ruchomości. Pytanie, czy Pani/Pana problem dotyczy zapalenia torebki, kaletki, niestabilności, czy uszkodzenia stożka rotatorów? To najczęstsze przyczyny bólu barku, a leczenie ich i rokowanie jest różne.
Złamana rzepka w kolanie. Czy mając założony gips mogę normalnie korzystać z tej nogi, czy raczej nie powinno się jej obciążać?(gips mam od 14 dni).
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Kończynę powinno się odciążać. Przy obciążaniu istnieje ryzyko przemieszczenia złamania.
Od kilku dni mam silny ból w prawym stawie biodrowym, który uniemożliwia mi chodzenie. W spoczynku ból ustępuje. Jakie badania są niezbędne, aby postawić prawidłową diagnozę?
ODPOWIEDŹ LEKARZA:
Badanie kliniczne i RTG