Arytmia a poród.

3 odpowiedzi
Kilka lat temu trafiłam do szpitala z napadowym częstoskurczem. Wykryto wtedy u mnie arytmię serca. Przy badaniach holterowskich napady się nie powtórzyły, lecz dostałam leki a mimo to napady sie powtarzają. Teraz jestem w ciaży i boję się normalnego porodu. Obawiam się, że może mi się coś stać bądź dziecku. W ciąży często mnie dopadają dziwne kołatania serca. Czy arytmia może być podstawą do cesarskiego cięcia?
Szanowna Pani.
Z relacji Pani można sądzić, iż częstoskurcze napadowe pojawiające się u Pani mają łagodny charakter. Nie ma przesłanek dla wysuwania tezy o niekorzystnym wpływie tych zaburzeń na przebieg Pani ciąży i porodu, chociaż pojawianie się tej arytmii z pewnością będzie kłopotliwe ze uwagi na wątpliwości położników. Konsekwentnie zatem można stwierdzić, iż napadowa arytmia tej kategorii nie jest podstawą do decyzji o rozwiązaniu ciąży cięciem cesarskim. Zachęcam do przeprowadzenia rejestracji EKG metodą Holtera dla ustalenia związku Pani odczuć z obiektywnymi zjawiskami dotyczącymi rytmu serca. Proszę pamiętać, iż w ciąży występuje u kobiety naturalna skłonność do istotnie przyspieszonej pracy serca, którą można odbierać jako arytmię. Nie bez znaczenia jest wpływ stanu psychicznego. Warto zatem sprawdzić fakty.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Arytmia może być względnym wskazaniem do cięcia cesarskiego. Wszystko zależy od typu arytmii oraz objawów jakie ona wywołuje.
Tak, może być. Trudno tu udzielić Pani dokładniejszej porady - dużo zależy od rodzaju arytmii, tego, czy faktycznie obecnie w ciąży, przy stosowanym leczeniu pojawiają się nadal częstoskurcze czy te kołatania są objawem jedynie łagodniejszych zaburzeń rytmu, czy zachodzi związek między wysiłkiem a wystąpieniem częstoskurczu (poród też byłby takim wysiłkiem) oraz oczywiście od tego, czy oprócz tych arytmii jest Pani osobą o zdrowym sercu, czy też stwierdzono u Pani jakąś nieprawidłowość. Pytanie też, czy w ciąży nadal przyjmuje Pani zalecone wcześniej leki i czy na pewno są to leki, które można w czasie ciąży względnie bezpiecznie stosować. Przed podjęciem decyzji należy ustalić odpowiedzi m.in. na wszystkie te powyższe pytania.

Eksperci

Marek Stelak

Marek Stelak

Kardiolog, Internista

Bydgoszcz

Lidia Popielska-Łebek

Lidia Popielska-Łebek

Kardiolog, Internista

Częstochowa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Krzysztof Buczyłko

Krzysztof Buczyłko

Alergolog

Łódź

Iwona Królik

Iwona Królik

Alergolog, Pulmonolog

Lublin

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: arytmia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.