Cierpię na depresję, nerwicę, lęk paniczny i agorafobię. W ogóle nie mogę się uspokoić... Nawet benz

2 odpowiedzi
Cierpię na depresję, nerwicę, lęk paniczny i agorafobię. W ogóle nie mogę się uspokoić... Nawet benzodiazepin nie zaduzo dają. Brałam 5 lat parogen który pomógł na ok 5 lat... Później wszystko wrocilo.. Brałam venlaflaxynę nę tydzień tylko było lepiej po stosowaniu lęku 3 miesiace, duloxetyna, mirtagen, fluoxetyne, asertin, valdoxan., pernazyne, olanzepinę. Teraz biorę 50 mg *3doxepinu..mam też dołączyć lerivon... Bardzo się boję że już zawsze pozostanę w takim stanie - bez chęci do życia. Nie mam siły wstawać z łóżka wykonywać prostych czynności. Co może mi jeszcze pomóc. Chodziłam na psychoterapię również prywatnie i taka 3 miesięczna w szpitalu... Teraz już brakuje mi siły. Czy powinnam poddać się rTMS bądź elektrowstrząsom? Czy może dalej próbować z lekami?
Dzień Dobry Pani :)

Depresja, nerwica, lęk paniczny, agorafobia,
benzodiazepin, parogen, venlaflxyna, duloxetyna, mirtagen, fluoxetyna, asertin, valdoxan, pernazyna, olanzapina, doxepin, być może lerivon ...

Dużo tego wszystkiego, prawda?

Z Pani listu wywnioskować można, że dolegliwości ma Pani od wielu lat. Pisze Pani, że uczęszczała na psychoterapię, także leczyła się przez 3 miesiące w szpitalu.

Żali się Pani, że brakuje Pani siły. Rozważa Pani alternatywne metody leczenia poza terapią psychologiczną i farmakologiczną.

Mam wrażenie, że mocno skupia się Pani na lekach.
Hhm - z moich doświadczeń wynika, że leki są w stanie pomóc, jednak w przypadku zaburzeń, o których Pani pisze, duże znaczenie ma psychoterapia. Połączenie pracy z psychiatrą i z psychologiem jest w stanie dać dobre efekty - zniwelować objawy lub je usunąć.

Zastanawiam się jak przebiegała Pani współpraca z psychoterapeutą? Z psychologiem w szpitalu? Na ile uświadamia sobie Pani, że bardzo ważna jest Pani gotowość do zmiany, do pracy nad sobą. Terapia psychologiczna to zobowiązanie także ze strony pacjenta i jego ciężka praca. Samo uczęszczanie na spotkania lub poddanie się leczeniu szpitalnemu nie leczy. Pacjent w toku leczenia zmienia swój sposób myślenia, odczuwania, swoje zachowanie, osiąga wgląd co do mechanizmów odpowiedzialnych za jego objawy, rozumie ich źródła.
Pani dolegliwości na ogół dają dobre rokowania, choć praca nad nimi - zwłaszcza, jeśli jest ich dużo, jak w Pani przypadku, wymaga cierpliwości, czasu i usystematyzowanego planu.

Radziłabym zweryfikować swoje nastawienie do leczenia i docenić swoje własne możliwości, skierować się do psychoterapeuty, wziąć swoje objawy w swoje ręce.

A jeśli psychoterapeuta zdecyduje, że terapia psychologiczna oraz farmakologiczna powinny być połączone to uznać to.

Powodzenia.
Wszystkiego Dobrego. Trzymam kciuki.

Agata Maria Aleksińska, psycholog, psychoterapeuta, Warszawa, Włocławek.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

leki oczywiście są pomocne w przypadku depresji, ale działają tylko objawowo i nie wpływają na jej przyczyny. Moim zdaniem samymi lekami nie wyleczy Pani depresji. Jak sądzę niezbędna jest długoterminowa terapia - moim zdaniem - w nurcie psychodynamicznym. Prawdopodobnie będzie trwała kilka lat. Jednakże, można się zastanowić, co jest lepsze. Kilka lat w terapii, czy zmaganie się z depresją do końca życia i przyjmowanie "góry" leków?

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Aleksandra Szymańska

Aleksandra Szymańska

Psycholog

Warszawa

Maria Sikora

Maria Sikora

Psycholog

Katowice

Małgorzata Ziółkowska

Małgorzata Ziółkowska

Psychoterapeuta, Psycholog

Poznań

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.