Co zrobić w przypadku przewlekłego zapalenia migdałków?

1 odpowiedzi
Witam, Panie doktorze zwracam się z prośbą o radę, ponieważ od 2 miesięcy męczę się z przewlekłą anginą. Przebyłem 4 antybiotykoterapie. W pierwszej fazie choroby zgłosiłem się do rodzinnej lekarz i dostałem receptę na antybiotyk Zinnat, po 10 dniach terapii nie czułem żadnej poprawy, a mocny ból gardła powrócił po 2 dniach, następnie poszedłem na prywatną wizytę do specjalistki laryngolog, która przepisała mi lek Klabion, lecz poradziła, iż mam naciek okołomigdałkowy po lewej stronie i jeżeli nie zejdzie po 3 dniach muszę zgłosić się na SOR. Tak też zrobiłem (okazało się, że naciek nie ma ropy i jest niegroźny), antybiotyk został zmieniony na Clindamycin MIP600, po tej kuracji czułem ulgę, pomogło. Jednak angina powróciła po tygodniu, po tym etapie wróciłem do lekarz rodzinnej, która nie chciała wypisywać już kolejnego antybiotyku. Dostałem skierowanie CITO do Laryngologa, wyszukałem dobrą lekarz, która skierowała mnie w trybie przyśpieszonym na USG i Tomografię węzłów szyjnych, aby wykluczyć najgorsze (chłoniaka) oraz pobrała posiew z migdałków. Na badaniach wyszły jedynie powiększone ok. 30mm węzłów Waldeyera oraz posiew wskazał, iż jest to liczny Streptoccocus wrażliwy na Penicylinę. Zaznaczę, iż na tym etapie nie bolało mnie już gardło, a gorączki przechodziłem tylko przy kuracji pierwszym antybiotykiem. Dostałem receptę na antybiotyk Sumamed, po którym jednak nie czułem znaczącej różnicy. Przebyłem badania krwi na gorączkę reumatyczną alę czynnik reumatoidalny wyszedł w normie. Na kolejnej wizycie Pani Doktor zasugerowała, iż może rzeczywiście trzeba usunąć te przerośnięte migdały (na początku nie była zwolenniczką tego pomysłu, więc wykluczam, że jest tzw. rzeźniczką która leczy wszystko wycięciem migdałków). Dostałem w miarę przyśpieszony termin na maj tego roku, ponieważ normalne padają na wrzesień. Jednak chciałbym zaznaczyć, że jestem osobą intensywnie uprawiającą sport (na poziomie zaawansowanym) i chciałbym przejść ten zabieg jak najszybciej, żeby 'szybko' wrócić do uprawiania swojej dyscypliny. Pozostawiając sport w spokoju zwyczajnie martwię się czy wciąż utrzymujący się paciorkowiec w moim organizmie nie jest w stanie doprowadzić do poważnych komplikacji do momentu zabiegu? Czy lepiej szukać innych miejsc z wcześniejszymi terminami lub podjąć się zabiegu prywatnie? Czy tymczasowo do maja mogłoby pomóc tzw. laserowe zamykanie krypt migdałowych. Wspomnę, iż mam 24 lata i nie cierpię na żadne uczulenia. Będę wdzięczny za każdą radę, z góry dziękuję.
Witam
Warto w takim przypadku wykluczyć choroby ogólnoustrojowe przebiegające pod maską lekoopornej lub nawracającej anginy; jeśli to wykluczymy to jeśli często występuje angina 3 i więcej razy w roku to jest to wskazanie do usunięcia migdałków - ja stosuję jako alternatywę kriostymulację migdałków (więcej na moim blogu w znanymlekarzu; ewentualnie szczepionki doustne i preparaty zawierajace bakterie probiotyczne (Streptococcus salivarius K12)
pozdr
Stanisław Nitek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Aurelia Sielużycka

Aurelia Sielużycka

Pediatra

Bydgoszcz

Olga Kwas

Olga Kwas

Internista

Polkowice

Joanna Krawczyk

Joanna Krawczyk

Lekarz rodzinny

Lublin

Małgorzata Kita

Małgorzata Kita

Internista

Kraków

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 38 pytań dotyczących usługi: angina
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.