Angina - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi
Angina - informacje o chorobie
łac. angina
Choroba gardła obejmująca błony śluzowe oraz migdałki. Odpowiadają za nią bakterie paciorkowce β-hemolizujące z grupy A. Na początku choroby odczuwalny jest jedynie lekki ból gardła, ale nieleczona infekcja może przerodzić się ostre zapalenie gardła. Angina należy do grupy chorób zakaźnych i jest przenoszona drogą kropelkową.
Powikłania
Zdarza się, że przeciwciała wytwarzane przy walce z chorobą w związku z podobieństwem antygenów atakują też zdrowe tkanki, co może wywoływać reumatyzm, zapalenie kłębuszków nerkowych czy ropień okołomigdałkowy (u dzieci ropień zagardłowy). Do innych powikłań należą zapalenie zatok przynosowych, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, infekcyjne zapalenie wsierdzia oraz zapalenie wyrostka sutkowatego. Powtarzające się ataki anginy mogą prowadzić do przerostu migdałków.
Leczenie
Należy jak najszybciej poddać się kuracji antybiotykowej (pochodne penicyliny), które skierowane są przeciwko paciorkowcom z grupy A. W przypadku uczulenia na penicylinę stosuje się zastępczo makrolidy i klindamycynę. U dzieci, które często przechodzą anginę, czasem sugeruje się usunięcie migdałków.
Nie rezygnuj ze zdrowia
Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Eksperci - angina
Angina - pytania dotyczące tej choroby
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 38 pytań dotyczących usługi: Angina
dr n. med. Ewgenij Mozgunow
Anestezjolog, Lekarz rodzinny, W trakcie specjalizacji (lekarz medycyny pracy)
Opole
Angina - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.