Czy codzienne stany lękowe są powodem do zgłoszenia się do psychoterapeuty i podjęcia farmakoterapii?

4 odpowiedzi
Dzień dobry, od paru lat codziennie budzę się z niepokojem o słabym nasileniu. Mam przeczucie, że stanie się coś złego, nie potrafię się w pełni rozluźnić nawet na wakacjach, kiedy nie powinnam się niczym zamartwiać. Mam spięte mięśnie i tendencje do myślenia katastroficznego. Nie mam problemów osobistych i nigdy nie korzystałam z pomocy psychologa. Czy powinnam skorzystać z pomocy specjalisty? Jeśli tak - czy mój problem obejmowałby farmakoterapię?
Szanowna Pani, jestem daleka od stawiania diagnoz przez e-mail, jednakże objawy, które Pani towarzyszą wskazują na to, że zasadne jest aby umówiła się Pani na wizytę z psychologiem – psychoterapeutą. Prowadząc psychoterapię zdarzają się sytuacje, kiedy Pacjenci przeżywają tak dokuczliwe objawy, że polecam udanie się do lekarza psychiatry. Lekarz, jeśli uzna że taka jest potrzeba włącza leczenie farmakologiczne. Także zapraszam do gabinetu.
Pozdrawiam
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, trudno jest mi jednoznacznie odnieść się do Pani zapytania, ponieważ rzetelna diagnoza wymaga osobistego kontaktu z pacjentem. Opisywane przez Panią objawy mogą być związane z szeroko rozumianymi zaburzeniami lękowymi. Proponuję wizytę u terapeuty, który ustali diagnozę i dalszy plan leczenia.
Pozdrawiam:)
Na pewno psychoterapia byłaby wskazana, czy leczenie lekami?? Tego nie wiem, często łączy się te dwie formy pomocy.
Dzień dobry,
przepraszam za odpowiedź z opóźnieniem. Nie lekceważyłabym codziennych stanów lękowych, częstego martwienia się i niemożności rozluźnienia się, zwłaszcza jeśli przez kilka lat stany te nie słabną. Może to oznaczać, że jakieś nierozwikłane sprawy lub wewnętrzne napięcia (wątpliwości, niepokoje) nie dają Pani spokoju. Może to - w konsekwencji - wpływać na Pani samopoczucie i zdrowie (przewlekły stres stanowi źródło wielu problemów ze zdrowiem somatycznym). Budzenie się z lękiem może ponadto oznaczać, że Pani sen nie jest pełnowartościowy. Dlatego zdecydowanie warto z tymi objawami zgłosić się do specjalisty, najlepiej psychologa/psychoterapeuty. Nie podejrzewam, aby farmakoterapia - przy takim nasileniu objawów, jakie Pani opisuje - była konieczna, natomiast tę kwestię może rozstrzygnąć jedynie lekarz.
Pozdrawiam,
Anna Mach

Eksperci

Dawid Staszczyk

Dawid Staszczyk

Psycholog

Warszawa

Elżbieta Swoboda

Elżbieta Swoboda

Psycholog

Pszczyna

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.