Czy moja teściowa jest chora na schizofrenię?

7 odpowiedzi
Obawiam się, że moja teściowa może cierpieć na schizofrenię. Mąż niestety zbagatelizował sprawę. Tymczasem widzę, że teściowa od jakiegoś czasu zachowuje się nieadekwatnie. Jest wybuchowa, zaniedbuje higienę. To nie wszystko, ponieważ zaczyna coraz bardziej odpływać”. Opowiada historie, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Ona z kolei w nie wierzy. Jak upewnić się czy to schizofrenia?
Konieczna byłaby konsultacja u lekarza psychiatry, bo tylko lekarz może stwierdzić, czy mamy do czynienia ze schizofrenią.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W tej sytuacji potrzebna jest wizyta u lekarza psychiatry. Potrzebujecie Państwo zdiagnozować zaburzenia Teściowej. Mogą to być różne zaburzenia demencyjne. Zdecydowanie polecam wizytę u lekarza.
Witam serdecznie,
w związku z tym, że zauważyła Pani niepokojące Panią zachowania u teściowej warto byłoby porozmawiać o tym z lekarzem pierwszego kontaktu lub z lekarzem psychiatrą.
Witam,
Taką drogą nie da się tak poważnej choroby zdiagnozować. Trzeba wybrać się do lekarza psychiatry. Natomiast psycholog może pomóc rodzinie przystować się nowej sytuacji, wesprzeć i pomóc odreagować. Pozdrawiam
Agata Czaja-Michaud
Na pewno Pani teściowej potrzebna jest właściwa diagnoza. Schizofrenia najczęściej ujawnia się we wczesnej dorosłości, od okresu nastoletniego do lat trzydziestych. Pani teściowa zapewne jest w bardziej podeszłym wieku. Zalecałabym w pierwszej kolejności diagnozę neurologiczna , neuropsychologiczną, związaną być może bardziej z chorobami demencyjnymi, neurodegenarcyjnymi. Objawy moga być podobne do tych opisanych przez Panią, łącznie z zanikami pamięci krótkoterminowej, dużą zmiennością nastrojów, trudnościami w znalezieniu właściwych słów, apatią, powtarzalnością pewnych czynności, trudnościami w poprawnym i logicznym formułowaniu zdań. Pozdrawiam
Witam Panią,
Z pewnością pami teściowa potrzebuje pomocy. Nie jest normalnym opowiadanie historii które nie mają pokrycia z rzeczywistością. Mimo to na podstawie informacji jakie zawarła pani we wiadomości nie można zakładać jaka jest tego przyczyna. Przyczyn może być wiele. Radzę jak najszybciej nakłonić teściową na wizytę u psychiatry bądź psychologa. Spcjaliści ci stwierdzą jaka jest przyczyna zachowania mamy.

Pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski
Będzie trudno, jeśli mąż bagatelizuje. Jeśli wygląda to tak, jak Pani opisuje, to teściowa wymaga dość pilnej pomocy psychiatry. Niekoniecznie trzeba od razu jechać do szpitala. Ale bez zbadania pacjentki nie widzę szans na jakąkolwiek odpowiedź.

Eksperci

Tomasz Kowalik

Tomasz Kowalik

Psychiatra

Łódź

Paulina Stolarczyk

Paulina Stolarczyk

Psychiatra

Bolesławiec

Katarzyna Julia Stach

Katarzyna Julia Stach

Psychiatra

Poznań

Kira Barska

Kira Barska

Psychiatra

Kraków

Aleksandra Grzeszczuk

Aleksandra Grzeszczuk

Psychiatra

Warszawa

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 55 pytań dotyczących usługi: schizofrenia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.