Czy osoba z OCD i stanami depres-lekowymi jest w stanie dzięki leczeniu i terapii poprawić swój stan

7 odpowiedzi
Czy osoba z OCD i stanami depres-lekowymi jest w stanie dzięki leczeniu i terapii poprawić swój stan na tyle by być w stanie założyć zdrową i satysfakcjonująca rodzinę? Jaka jest na to szansa?
Dzień dobry, psychoterapia i farmakoterapia z pewnością mogą pomóc w objawach OCD, nadmierny lęk i depresja również podlegają leczeniu. Oczywiście efekty różnią się u każdego pacjenta, trzeba je rozpatrywać indywidualnie. Polecam porozmawiać z partnerem dotkniętym problemem bądź z terapeutą, który będzie mógł dokładniej określić na jakie efekty można liczyć. Pozdrawiam Kinga Wrześniewska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, stosowanie leków oraz uczęszczanie na psychoterapię może pozytywnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie, samoświadomość oraz wyciszenie objawów, towarzyszących wymienionym jednostkom chorobowym. W konsekwencji mogą pojawić się zasoby oraz chęci tworzenia zdrowych relacji interpersonalnych. Obecność takich obaw jest w pełni zrozumiała, natomiast ważne jest uświadomienie trudności i podejmowanie działań w kierunku ich rozwiązania- tym właśnie są farmakoterapia i psychoterapia.
Rozumiem, że martwi się Pan/Pani, czy z OCD i stanami depresyjno-lękowymi możliwe jest zbudowanie zdrowej i satysfakcjonującej rodziny. Chcę Pana/Panią zapewnić, że jest to jak najbardziej możliwe. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i terapii osoby zmagające się z podobnymi trudnościami osiągają znaczną poprawę swojego stanu psychicznego.

Leczenie farmakologiczne może pomóc w stabilizacji objawów, a terapia, zwłaszcza poznawczo-behawioralna, uczy, jak radzić sobie z natrętnymi myślami i lękami. To proces, który wymaga czasu, ale przy odpowiednim zaangażowaniu i wsparciu daje bardzo dobre efekty.

Ważne jest także wsparcie bliskich. Jeżeli ma Pan/Pani zrozumienie i wsparcie ze strony rodziny czy partnera/ki, to będzie to ogromnym atutem w drodze do zbudowania szczęśliwej rodziny. Pamiętajmy, że każdy z nas ma swoje wyzwania, ale to, jak nad nimi pracujemy, decyduje o naszym sukcesie w życiu osobistym.

Proszę mieć na uwadze, że z odpowiednim leczeniem i wsparciem, jest Pan/i w stanie stworzyć zdrową relację i szczęśliwą rodzinę. Wierzę, że ma Pan/i w sobie siłę, by pokonać te trudności.
Dzień dobry, stosowanie się do zaleconej farmakoterapii oraz uczęszczanie na psychoterapię może pozytywnie oddziaływać na codzienne funkcjonowanie i wyciszenie objawów.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Dzień dobry,
1. Tak,
2. To zależy (niestety), zazwyczaj duża.

Z poważaniem
AK
Dzień dobry, dziękuję za to pytanie. Osoba z OCD (zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym) i stanami depresyjno-lękowymi ma realną szansę na znaczącą poprawę swojego stanu dzięki odpowiedniemu leczeniu i terapii. Terapia, zwłaszcza poznawczo-behawioralna (CBT) z elementami ekspozycji i zapobiegania rytuałom (ERP), jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia OCD. Wspierana przez farmakoterapię – jeśli jest wskazana – może pomóc w złagodzeniu objawów i poprawie jakości życia.
Również stany depresyjno-lękowe mogą być skutecznie leczone poprzez terapię, wsparcie farmakologiczne i rozwijanie zdrowych nawyków, takich jak dbanie o sen, aktywność fizyczną i techniki regulacji emocji.
Założenie zdrowej i satysfakcjonującej rodziny nie wymaga „idealnego” stanu psychicznego – wiele osób, które na różnych etapach życia zmagają się z trudnościami, buduje dobre relacje i odnajduje szczęście w rodzinie. Kluczowe jest zrozumienie swoich potrzeb i ograniczeń, praca nad samoświadomością oraz otwarta komunikacja z partnerem.
Szanse na sukces są bardzo duże, zwłaszcza jeśli będzie to systematyczne korzystanie z pomocy specjalistów i zadbanie o siebie w procesie leczenia. To nie tylko możliwe, ale także bardzo realne, że można osiągnąć ten stan, który pozwoli realizować swoje życiowe cele – w tym budowanie zdrowej rodziny. Najważniejszym krokiem jest teraz wytrwałość w dążeniu do poprawy.
Życzę wszystkiego dobrego.
Tak. Dzięki leczeniu i terapii jakość życia może znacznie wzrosnąć. Należy jednak monitorować wtedy swoje zdrowie psychiczne, aby móc przewidywać możliwe powroty nasilenia OCD, depresji bądź lęki, a wtedy też im zapobiegać.

Eksperci

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Natalia Lachowicz-Wilk

Natalia Lachowicz-Wilk

Seksuolog, Psycholog

Warszawa

Beata Pępkowska

Beata Pępkowska

Psycholog

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 181 pytań dotyczących usługi: nerwica
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.