Czy po zawale i wylewie można całkowicie odstawić leki?

5 odpowiedzi
Moja mama miała łagodny zawał i raka szyjki macicy. Jest po chemioterapii i chyba radioterapii też. Ponad rok temu wylew albo udar mózgu, wygląda że też łagodny, bo funkcjonuje całkiem nieźle. Ma wysoki cholesterol. Bierze leki na serce i zbicie cholesterolu i pewnie jeszcze jakieś, które moim zdaniem powodują, że nie czuje się dobrze, np bolą ja kości i stawy.Jestem zwolennikiem zapobiegania chorób odpowiednią dietą i nie ufania chemii.
Jakie szanse są żeby mama odstawiła wszystkie leki przepisywane przez lekarzy wspierających koncerny chemiczne?
jesli beda dobrane wlasciwe leki homeopatyczne to mozna tamte odstawic

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Przy takich dolegliwosciach trudno jest odstawić leki chemiczne. Metodami naturalnymi można wspomóc pacjentkę na wielu płaszczyznach i poprawić jej samopoczucie.
Według zaleceń kardiologów , po zawale należy brac statyny do ,końca życia, są jednak też inne sposoby na obniżenie cholesterolu
Proszę skierować pytanie do kardiologa i neurologa.
Szanowna Pani/Szanowny Panie, bardzo zaniepokoiło mnie to pytanie - obawiam się, że przy tak sceptycznym podejściu do leczenia nie tyle szansa, co ryzyko, że pacjentka odstawi (sama lub przy Pańskiej namowie) wszystkie leki jest bardzo duże. Boję się, że trudno będzie przekonać Państwa, by tego nie robić, ale spróbuję. Pacjentka przebyła już co najmniej 3 potencjalnie śmiertelne choroby - niestety, najwyraźniej dotychczasowy tryb życia, dieta itp.nie zdołały zapobiec tym zachorowaniom. O postępowaniu po leczeniu ostrej fazy raka szyjki macicy nie będę pisał, bo to nie moja specjalizacja. Po zawale serca i po udarze większość pacjentów ma przepisywane kilka leków, z których większość zmniejsza ryzyko wystąpienia odległych powikłań tych chorób, mogących prowadzić do znacznego pogorszenia stanu zdrowia lub nawet do zgonu lub też zmniejsza ryzyko ponownego wystąpienia tych chorób. O tym, że leki te zmniejszają to ryzyko, wiemy z licznych badań naukowych. Inne leki stosowane po zawale serca lub udarze mózgu poprawiają stan zdrowia pacjenta. A zatem każdy z leków zapisywanych przez lekarzy w tych sytuacjach albo przedłuża (statystycznie) życie pacjentowi, albo poprawia jakość życia. Tym samym samodzielne odstawienie tych leków wiązałoby się z dobrowolnym skróceniem sobie życia lub pogorszeniem jego jakości! Proszę więc niczego nie odstawiać bez uzgodnienia z lekarzem. Lekarz z pewnością będzie Państwu w stanie objaśnić, jakie korzyści powinien przynosić każdy ze stosowanych u pacjentki leków. Co innego, jeżeli występują działania niepożądane - wtedy koniecznie trzeba je omówić z lekarzem i być może okaże się, że faktycznie mają one związek z którymś z leków, a wtedy lekarz pomoże znaleźć optymalne rozwiązanie np. poprzez zmianę leku. I na koniec - tak, oczywiście, stosowanie leków stanowi wsparcie koncernów farmaceutycznych, po prostu dlatego, że każdy lek dopuszczony do obrotu ktoś wynajduje, poddaje wieloletnim badaniom i w końcu produkuje, co oczywiste - zarabiając na tym.

Eksperci

Janusz Dola

Janusz Dola

Kardiolog

Ustroń

Andrzej Jakub Sałacki

Andrzej Jakub Sałacki

Kardiolog

Lublin

Adam Skrzypczak

Adam Skrzypczak

Internista

Rybnik

Marcin Olszewski

Marcin Olszewski

Kardiolog, Internista

Skawina

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: zawał serca
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.