Czy traumatyczne zdarzenia w życiu wywołały u mnie demencje?

6 odpowiedzi
Witam, mam jakieś problemy z głową? z mózgiem? Zawsze byłam opanowana. Koleżanki z pracy podziwiały mnie za spokój wewnętrzny. Byłam dla nich w pewnym sensię autorytetem, często do mnie przychodziły po pomoc. Mam 62 lata. Przeżyłam traumatyczne zdarzenia, które ciągną się od 2,5 i nie mają końca. To trwa do tej pory z mniejszym lub większym nasileniem. Są tygodnie, miesiące spokojne i jakby wszystko wracało do normy, ale te przykrości znów nagle wracają i znów są nie przespane noce, stany przygnębienia, niechęć do życia itd.. Nie jestem tą samą osobą, nie radzę sobie z żadną inną nawet drobną przykrością. Wszystko bardzo mocno przeżywam. Mam taką skłonność do zamartwiania się. Nie mam nad tym kontroli. Czytałam na temat zamartwiania się, że należy z tym walczyć bo prowadzi to do groźnej choroby - demencji. Kilka miesięcy temu znów przeżyłam kolejny nagły wstrząs. Nie wiem co się ze mną działo ale nie miałam siły odwrócić głowy by zobaczyć kto usiadł obok mnie na krześle. Tak jakbym się zamykała. Nie było nic tylko ja i szara chmura. Skończyło się nieprzespaną nocą i dwudniowym płaczem. Wczoraj znów miałam przykrość. Nic szczególnego się ze mną nie działo, ale nie mogłam przestać o tym myśleć. Potem wieczorem w rozmowie z synową pomyliłam się i to mną wstrząsnęło. W maju ma urodzić synka o czym wszyscy od dawna wiemy, a ja mówiłam o córeczce. Ja to tak czuję jakbym na chwilę straciła kontakt ze swoją świadomością, z rzeczywistością. Przeraziłam się. Ostatnio zdarzyło się też dwa razy że wieczorem nie włożyłam do lodówki kropli, które tam maja być, a rano ich szukałam. Zupełnie nic nie pamiętałam. No i jeszcze jedno: mam problemy ze snem. Zasypiam późno, budzę się wcześnie i nie zawsze się kładę drugi raz. Dzisiaj obudziłam się do łazienki o 3/40 i miałam 2 godziny przerwy. Śpię w sumie jakieś 4- 5-6 godzin. Jakie badania musiałabym zrobić? Czy z moim mózgiem może już dziać się coś złego? Na czubku głowy czuję jakby taki sztywny - w tej chwili ciepły beret. Boje się że to naprawdę coś złego. Takie modne teraz słowo depresja - wszyscy o tym mówią a mnie to też pewnie dotyczy. Ja do wyjścia z domu zmuszam się kilka dni i pewnie dlatego wolę napisać. Jeśli to możliwe to proszę o jakieś wskazówki, chociaż domyślam się co Pan odpowie: proszę udać się do lekarza psychiatry albo neurologa? Pozdrawiam.
Dzień dobry, dziękuję za pytanie... Opisuje Pani dolegliwości, które w sposób dość jednoznaczny składają się na obraz depresji... ta choroba dotyczy wielu aspektów naszego funkcjonowania a większość jej typowych symptomów znajduje odzwierciedlenie w Pani opisie. Poczucie przygnębienia (obniżenie nastroju), niechęć do życia (brak energii), obniżenie zdolności poznawczych (spadek koncentracji, pogorszenie pamięci) to główne dolegliwości podawane przez chorych; towarzyszą im niejednokrotnie problemy ze snem: bezsenność czasem nadmierna senność, koszmary, wczesne budzenie się. Depresja zmienia także myślenie Chorego i jego postrzeganie świata co skutkuje skłonnością do zamartwiania się, poczucia winy, niezrozumienia, braku kontroli. Wśród przykrych dolegliwości Pacjenci wymieniają także lęk a w przypadku jego nasilenia pojawia się nawet tzw. depersonalizacja/derealizacja- poczucie bycia inną osobą/życia w zmienionym świecie... Objawy, które Panią najbardziej niepokoją to te związane z pamięcią, koncentracją, uwagą - dotychczas pewnie doskonale radziła Pani sobie z codziennymi zadaniami... Oczywiście depresja to choroba i jako taka powinna być zdiagnozowana i leczona. By tak się stało musi odbyć się pełne badanie lekarskie w tym wnikliwy wywiad przeprowadzony przez lekarza bowiem każdy Pacjent jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Zachęcam by skorzystała Pani z pomocy psychiatry (bądź w jego gabinecie bądź zamawiając wizytę domową). Leczenie depresji jest skuteczne a przykre objawy mogą całkowicie ustąpić.

Dzień dobry! Z tego co Pani pisze wynika, że to co się od kilku lat dzieje w Pani życiu może mieć związek z objawami. Być może na skutek traumy doszło do zmian w osobowości, może także dołączać się jakiś problem neurologicznych czy depresja. Badania mogą dotyczyć mózgu i jego funkcjonowania, a także szczegółowej analizy pewnych faktów. Wizyta lekarska i badania nie ominął Pani. Zwlekanie niczego nie rozwiąże. Najlepiej jeśli zgłosi się Pani do Poradni Zdrowia Pasychicznego w miejscu zamieszkania lub podejmie leczenie prywatnie. Pozdrawiam psychoterapeuta/ psycholog Anna Grodzka
Witam Panią serdecznie,
pisze Pani o bardzo trudnych przeżyciach, nie wiem czy nie traumach, które spotkały Panią w dość krótkim okresie. Nie jestem Pani nic konkretnego doradzić, bo nie wiem o czym dokładnie Pani mówi i jaka jest Pani historia. Rozumiem jednak, że cierpi Pani teraz i że przejawia się to również w ciele objawami somatycznymi.
Najlepiej byłoby udać się do psychoterapeuty lub psychiatry, zrobić zalecone badania. Pisze Pani jednak o tym, że na dzisiaj ma Pani trudność z wyjściem z domu. Część terapeutów (w tym ja) pracujemy również na Skypie, zachęcam Panią do skorzystania póki co z takiej formy pomocy. Podczas godzinnej rozmowy na pewno uzyska Pani wiele wskazówek co robić dalej i jaka forma pomocy jest dla Pani najlepsza.
Być może będzie konieczność zrobienia jakiś badań, na które może Panią skierować lekarz psychiatra lub neurolog. Jednak z tego co zrozumiałam to problemy Pani wynikają z ostatnich 2-3 lat i związane są z trudnymi przeżyciami. Życie tak długo w permanentnym stresie zawsze powoduje objawy, o których Pani mówi. Zachęcam do skorzystania z pomocy specjalisty. Nawet gdyby na dzisiaj miała to być konsultacja na Skypie.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam serdecznie! Z napisanego przez Panią listu - wynika, że doświadczyła Pani traumatycznego doświadczenia. Bardzo ważne, by to było jasne, co takiego wydarzyło się w Pani życiu, że spowodowało wiele różnych następstw. Pytanie - czy w jakiś sposób, udało się Pani z tą traumą sobie poradzić, czy raczej nie? Co może powodować wiele następstw o których Pani wspomina, np. bezsenność, objawy lękowe, podwyższony próg wrażliwości, zaniki pamięci. Zaniki pamięci zwykle postępują wraz z wiekiem, oczywiście to są też kwestie indywidualne. W związku z tym, trudno określić, co tak naprawdę jest powodem, a co skutkiem traumy, bezsenność lub lęk, a co zmianą biologiczną w strukturze mózgu. Najważniejsze wskazówki, które można zastosować - to zdystansować się do traumatycznego wydarzenia - patrząc na niego, jak na zdarzenie z przeszłości - nie przenosząc go do teraźniejszości. Zdaję sobie sprawę, że to może być dość trudne, by to samemu wykonać. Kolejną rzeczą - to nie brać tak bardzo do siebie, jeśli w jakiś sposób się Pani przejęzyczy, czy coś się pomyli - to zdarza się, czasami każdemu. Istotną sprawą jest przekraczanie lęku - jeśli nie może Pani odkręcić głowy, proszę wychodzić temu lękowi naprzeciw i to właśnie robić. To najprostsze wskazówki, jakie mi przychodzą do głowy, aczkolwiek - zdaję sobie sprawę, że jeśli ktoś nie miał wcześniej z tym doczynienia - to może być trudne. Serdecznie zapraszam na konsultację - która pomoże dotrzeć do przyczyny Pani stanu zdrowia, ew. wykluczyć pewne tematy, które są jej pochodną. I proszę zrozumieć, że nie we wszystkim w stanie jesteśmy sami sobie pomóc, natomiast ważne by zobaczyć to w taki sposób, nie ludząc się, że to samo się rozwiąże. Brakiem odpowiedzialności - byłoby czekanie - aż temat rozwiąże się sam. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam;)
Witam Panią. Objawy, które Pani opisuje są bardzo mieszane i trudno wyciągnąć z nich jasny wniosek, aby udzielić Pani wskazówki. Potrzebny jest dokładny wywiad kliniczny. Słusznie Pani zauważyła, że wizyta u psychiatry lub neurologa będzie wskazana.
Pozdrawiam,
Katarzyna Mika
Niepokojące Panią objawy, które Pani obserwuje i opisuje wymagają faktycznie wyjaśnienia.Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u dobrego neurologa lub lekarza psychiatry. Internetowo nie rozwieje Pani swoich wątpliwości i nie rozwiąże problemów.
Mimo rozwoju mediów, także interaktywnych - wizyta w gabinecie specjalisty nadal pozostaje nieodzowna dla diagnostyki i dalszego postępowania.
Myślę, że lekarz domowy poleci Pani właściwego specjalistę w miejscu zamieszkania lub w pobliżu.
Zachęcam do wizyty. Pozdrawiam Noworocznie. JW, 2.1.17