Czy w czasie stanu depresyjno lękowym mogę mieć objawy pogorszenia wzroku i swiatlowstret wieczorem

3 odpowiedzi
Czy w czasie stanu depresyjno lękowym mogę mieć objawy pogorszenia wzroku i swiatlowstret wieczorem na dworzu? Mam takie objawy a wcześniej było super że wzrokiem czy jak wyjdę z tego stanu to będzie dobrze i wszystko wruci do normy jak przed tem?
Przy stosowaniu niektórych leków może dojść do subiektywnego poczucia pogorszenia wzroku. Ma to związek z procesami odpowiedzialnymi za widzenie w oku. Przy lekach wcześniej ujawni się wada wzroku, która już była, tylko nie zauważona. - Jeśli objaw nie przejdzie do kilku tygodni, sugeruję wizytę u okulisty. Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
nie pisze Pani/Pan czy bierze Pani/Pan leki na depresje. Jeżeli tak, to wypowiedź mojego przedmówcy może być odpowiedzią na Pani/Pana pytanie. Jeżeli nie stosuje Pani/Pan leków, to odpowiedź może być następująca. Zarówno depresja jak i nerwica mogą zaburzać widzenie. Nawet jest powiedzenie, "czarno to widzę". Ma to podstawy medyczne i psychologiczne. Podstawy medyczne: w medycynie używa się określenia "mediatory" (przekaźniki) na pewne substancje chemiczne (białka) wspomagające przewodzenie impulsów i przenoszące pewne informacje po naszym organizmie. Są to tzw. neuroprzekaźniki. Tak więc są i neuroprzekaźniki depresji. Potrzebne one są m.in. do funkcjonowania naszego wzroku. Jednym z takich neuroprzekaźników jest serotonina. Przy depresji jej poziom spada. Długotrwały stan niskiego poziomu serotoniny, odpowiedzialnej m.in. za nastrój i funkcję widzenia, może spowodować zaburzenie widzenia. Podstawy psychiczne: zaburzenia emocjonalne i stres mogą powodować zaburzenie widzenia. Ma to podłoże psychosomatyczne. W tym przypadku zaburzenia widzenia mogą być formą ucieczki od naszych problemów, które stały się dla nas zbyt wielkim obciążeniem. Jest to postawa obronna naszego organizmu.
Tak więc jak najbardziej jest możliwe, że opisywane przez Pani/Pana objawy mogą być skutkiem Pani/Pana stanu.
Jeżeli Pani/Pan przejdzie przez psychoterapię i leczenie farmakologiczne (jeśli będzie niezbędne), to przy wspólnej pracy ze specjalistami, Pani/Pana problemy z zaburzeniem nastroju i lękami odejdą, a więc i wzrok się polepszy. Polecam więc udanie się do psychologa, a jeśli będzie potrzeba, to i do psychiatry. Proszę zadbać o siebie!
Pozdrawiam serdecznie i życzę powrotu do zdrowia
Maria Christowa-Dobrowolska
Depresja i inne zaburzenia nastroju mogą powodować różne objawy, łącznie z pogorszeniem wzroku. Zawsze, gdy pojawiają się dolegliwości somatyczne należy najpierw skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć medyczne przyczyny. Warto udać się do okulisty, by ten wypowiedział się, co może powodem pogorszenia wzroku konkretnie u Pani/ Pana.
Pozdrawiam serdecznie

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Aleksandra Szymańska

Aleksandra Szymańska

Psycholog

Warszawa

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Psycholog

Tarnowskie Góry

Agnieszka Carnevale

Agnieszka Carnevale

Psychoterapeuta

Łódź

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.