Czy w czasie stanu depresyjno lękowym mogę mieć objawy pogorszenia wzroku i swiatlowstret wieczorem

3 odpowiedzi
Czy w czasie stanu depresyjno lękowym mogę mieć objawy pogorszenia wzroku i swiatlowstret wieczorem na dworzu? Mam takie objawy a wcześniej było super że wzrokiem czy jak wyjdę z tego stanu to będzie dobrze i wszystko wruci do normy jak przed tem?
Przy stosowaniu niektórych leków może dojść do subiektywnego poczucia pogorszenia wzroku. Ma to związek z procesami odpowiedzialnymi za widzenie w oku. Przy lekach wcześniej ujawni się wada wzroku, która już była, tylko nie zauważona. - Jeśli objaw nie przejdzie do kilku tygodni, sugeruję wizytę u okulisty. Pozdrawiam.

Szanowna Pani/Szanowny Panie,
nie pisze Pani/Pan czy bierze Pani/Pan leki na depresje. Jeżeli tak, to wypowiedź mojego przedmówcy może być odpowiedzią na Pani/Pana pytanie. Jeżeli nie stosuje Pani/Pan leków, to odpowiedź może być następująca. Zarówno depresja jak i nerwica mogą zaburzać widzenie. Nawet jest powiedzenie, "czarno to widzę". Ma to podstawy medyczne i psychologiczne. Podstawy medyczne: w medycynie używa się określenia "mediatory" (przekaźniki) na pewne substancje chemiczne (białka) wspomagające przewodzenie impulsów i przenoszące pewne informacje po naszym organizmie. Są to tzw. neuroprzekaźniki. Tak więc są i neuroprzekaźniki depresji. Potrzebne one są m.in. do funkcjonowania naszego wzroku. Jednym z takich neuroprzekaźników jest serotonina. Przy depresji jej poziom spada. Długotrwały stan niskiego poziomu serotoniny, odpowiedzialnej m.in. za nastrój i funkcję widzenia, może spowodować zaburzenie widzenia. Podstawy psychiczne: zaburzenia emocjonalne i stres mogą powodować zaburzenie widzenia. Ma to podłoże psychosomatyczne. W tym przypadku zaburzenia widzenia mogą być formą ucieczki od naszych problemów, które stały się dla nas zbyt wielkim obciążeniem. Jest to postawa obronna naszego organizmu.
Tak więc jak najbardziej jest możliwe, że opisywane przez Pani/Pana objawy mogą być skutkiem Pani/Pana stanu.
Jeżeli Pani/Pan przejdzie przez psychoterapię i leczenie farmakologiczne (jeśli będzie niezbędne), to przy wspólnej pracy ze specjalistami, Pani/Pana problemy z zaburzeniem nastroju i lękami odejdą, a więc i wzrok się polepszy. Polecam więc udanie się do psychologa, a jeśli będzie potrzeba, to i do psychiatry. Proszę zadbać o siebie!
Pozdrawiam serdecznie i życzę powrotu do zdrowia
Maria Christowa-Dobrowolska
Depresja i inne zaburzenia nastroju mogą powodować różne objawy, łącznie z pogorszeniem wzroku. Zawsze, gdy pojawiają się dolegliwości somatyczne należy najpierw skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć medyczne przyczyny. Warto udać się do okulisty, by ten wypowiedział się, co może powodem pogorszenia wzroku konkretnie u Pani/ Pana.
Pozdrawiam serdecznie