Czym jest spowodowany ciągły strach?

3 odpowiedzi
Witam. Od pewnego czasu mam problem, nie wiem jak to opisać, czuje ciągły lęk. Ten stan nasila się bardziej, gdy jestem w publicznych miejscach np. autobusie, sklepach. Nie wiem czym to jest spowodowane, nasilają się zawroty głowy i mam ochotę szybko stamtąd uciekać. Do tego wszystkiego dochodzą różne dziwne myśli, ciężko jest mi się na czymś skupić, problemy z zasypianiem. Chce się udać z tym problemem do specjalisty, ale czy on pomoże? Czy będę musiała brać jakieś leki?
Opisane objawy mogą sugerować nerwice lękową. "Dziwne myśli" też są charakterystyczne dla tego rozpoznania. Trzeba iść do specjalisty, najlepiej do psychiatry. To on może postawić rozpoznanie i zalecić leczenie. Jedynie specjalista może pomóc, choć tylko wtedy jeśli włączysz się w leczenie. O tym, czy trzeba będzie zażywać leki zadecyduje lekarz. Nie zawsze zalecamy leki. Często pomocna okazuje się psychoterapia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,

opisane przez Panią objawy sugerują obraz mieszanych zaburzeń lękowych z wyraźną komponentą agorafobii.
Agorafobia- wbrew literalnemu tłumaczeniu- nie oznacza konkretnie lęku przed otwartą przestrzenią- lecz doświadczenia, gdy osoba odczuwa silny lęk przed tłumem ludzi, miejscami publicznymi czy sytuacjami, z których nie można się wycofać, uciec, uzyskać szybkiej pomocy. Przykładami takich sytuacji mogą być: podróżowanie środkami komunikacji (zawłaszcza zatłoczonymi), przebywanie w kościele lub galerii handlowej, stanie w dużej kolejce. Nasilający się lęk agorafobiczny doprowadza do unikania takich sytuacji i narastających u pacjenta trudności z wyjściem z domu, może doprowadzić do zupełnej niemożności opuszczenia miejsca zamieszkania bez towarzystwa innych osób. Agorafobii – gdy jest długotrwała i znacznie nasilona – mogą towarzyszyć objawy depresyjne. Częste jest również współwystępowanie agorafobii z napadami lękowymi.

W przypadku zaburzeń lękowych (nerwicowych) skutecznymi metodami terapeutycznymi są zarówno psychoterapia jak i farmakoterapia lekami przeciwlękowymi- stosowanymi osobno lub równocześnie. Udanie się po pomoc do specjalisty z pewnością pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie terapeutyczne i przyniesie poprawę Pani samopoczucia

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl
Zaburzenia lękowe z napadami paniki najprawdopodobniej. Trzeba pójść do psychiatry i dopiero po badaniu można podjąć decyzję czy wystarczy psychoterapia czy będą potrzebne też leki..

Eksperci

Elżbieta Swoboda

Elżbieta Swoboda

Psycholog

Pszczyna

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Kornel Miszk

Kornel Miszk

Psycholog

Gdańsk

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.