Dieta na obniżenie przeciwciał.

11 odpowiedzi
Witam, od niedawna zdiagnozowano u mnie Hashimoto. W internecie wiele jest opinii, że odpowiednia dieta pomoże w zbiciu przeciwciał. Wiele razy przewija się Paleo, dr Dąbrowska, protokół immunologiczny, czy nawet sama bezglutenowa. Nie zależy mi na utracie wagi, gdyż jest prawidłowa. Jedyne na czym mi zależy to dieta dostosowana do Hashimoto. Jak powinnam się odżywiać?
Witam, tak jak najbardziej. Zapraszam do kontaktu email kontakt@dietetyk-guziolek.pl

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry. W swojej poradni konsultuję bardzo wiele osób z chorobami autoimmunologicznymi, czasami, niestety, o ich istnieniu dowiadują się ode mnie dopiero po wykonaniu zaleconych badań ... . Choroba Hashimoto jest mało poznaną jednostką i nie ma jednej, skutecznej metody leczenia. Wiedza medycyny konwencjonalnej zamyka się w opracowaniu: "Jak żyć z Hashimoto" dr Leveke Brakebusch i prof. Armina Heufeldera. I rzeczywiście, w niektórych przypadkach, raczej sporadycznie, samo optymalne "ustawienie" hormonów tarczycy, wprowadzenie przeciwutleniaczy i typowej diety "tarczycowej", eliminacja preparatów z jodem przynosi pożądany efekt w postaci obniżenia poziomu przeciwciał, jednak w zdecydowanej większości przypadków lekarze rozkładają ręce, gdyż aby wyleczyć chorobę, trzeba leczyć jej przyczynę, a przyczyny tego stanu rzeczy nikt jeszcze nie poznał. Stąd też poszukiwania pacjentów i terapeutów zmierzające w kierunku szeroko pojętej "medycyny niekonwencjonalnej". Te wszystkie metody, które Pan/Pani wymienił/a i wiele innych "internetowych" mają jedną cechę wspólną - wskazują na konieczność zmiany dotychczasowego żywienia, jednak zakres tych zmian jest już kwestią bardzo indywidualną. Najlepsze efekty terapeutyczne, związane z rzeczywistym obniżeniem poziomu przeciwciał obserwowano stosując połączenie medycyny konwencjonalnej z niekonwencjonalną, czyli optymalne dopasowanie farmakoterapii plus zmiana żywienia.
Na początek sugeruję:
- farmakologiczną optymalizację hormonów tarczycowych,
- wykonanie pokarmowych i pyłkowych testów alergicznych oraz testów na nietolerancje pokarmowe,
- zastosowanie postu leczniczego wg zaleceń dr Dąbrowskiej z wykluczeniem białek alergizujących (również krzyżowo) - jednak efektem ubocznym będzie z pewnością utrata wagi ... .
- ponowne wykonanie wyników badań.
Pozdrawiam serdecznie
Sylwia Orłowska
Tak, nie ma problemu :-) Zapraszam na konsultację, zrobimy analizę składu ciała, sprawdzimy nawyki żywieniowe i ustalimy plan działania. Zapraszam oczywiście z wynikami badań.
Tak oczywiście. W przypadku chorób autoimmunologicznych ( a taką chorobą jest hashimoto) kluczową rolę pełni właściwa dieta. Właściwa dieta powinna być dobrana indywidualnie do każdej osoby i jej trybu życia. Proszę o kontakt telefoniczny w celu omówienia szczegółów.
W przypadku Hasimoto przeciwciała aTPO służą do rozpoznania choroby, nie wpływają natomiast na nasilenie choroby i objawy. Odpowiednią dietę stosujemy natomiast w przypadku konsekwencji choroby, którą często jest niedoczynność tarczycy. Do tej pory nie ma badań naukowych wykonanych przez niezależnych badaczy, które wykazują skuteczność wymienionych sposobów żywienia. W dodatku są to często diety niedoborowe, które mogą negatywnie wpłynąć na organizm. Stosowanie natomiast diety bezglutenowej ma swoje uzasadnienie, gdy występuje nietolerancja glutenu (należy wykonać odpowiednie testy). Zajmuję się dietoterapią schorzeń tarczycy, nietolerancjami pokarmowymi oraz celiakią.
Witam,najnowsze wytyczne dietetyczne w chorobie Hashimoto mówią o wykluczeniu glutenu,nabiału i warzyw krzyżowych typu brokuły, kalafior. Zdania specjalistów są podzielone jednak badania wskazują na obniżenie przeciwciał. Proponuję zmniejszyć przyjmowanie tych produktów,a następnie wykluczenie ich z diety.
Pozdrawiam serdecznie
W chorobie Hashimoto bardzo ważne jest spożywanie regularnie 5 małych objętościowo posiłków. Należy pilnować, aby przerwy między nimi były podobne. Powinna Pani zwiększyć w swoim jadłospisie zawartość ryb morskich, orzechów (zwłaszczw włoskich), nasion, siemiennia lnianego ze względu na zawartość w nich kwasów tłuszczowych omega-3, wpływających pozytywnie na układ immunologiczny. Powinna wybierać Pani również produkty zbożowe z pełnoziarniste - zawierają one błonnik pokarmowy oraz wiele składników mineralnych oraz mają niski indeks glikemiczny. Co do diety bezglutenowej - stosowanie jej może być zasadne u niektóych chorych z Hashimoto, u których występuje dodatkowo celiakia jednakże nie jest ona wskazana do stosowania u każdego pacjenta. Powinna Pani skupić się raczej na wybieraniu jak najmniej przetworzonych produktów. Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na selen polecane są orechy brazylijskie, któe są doskonałym jego źródłem.
Szanowna Pani,
przede wszystkim, podstawą w leczeniu choroby Hashimoto i niedoczynności tarczycy jest farmakoterapia, której wsparciem będzie dieta. Nie ma potrzeby by przechodziła Pani na dietę bezglutenową nie mając celiakii czy nieceliakalnej nietolerancji glutenu. Dieta Paleo czy dr. Dąbrowskiej jest nawet odradzana.

Z dietą można dostarczyć składniki, które obniżają stan zapalny i tą drogą można dodatkowo dostosować dietę do choroby Hashimoto, dodatkowo wykluczając także produkty przeciwwskazane.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Witam. Hashimoto to choroba autoimmunologiczna. Odpowiednia dieta jest tu wprost konieczna. Nie tylko dlatego, aby schudnąć, ale przede wszystkim żeby wspomagać leczenie i nie doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Niestety choroby tej nie można w pełni wyleczyć, ale odpowiednia dieta i leki mogą zatrzymać postępy choroby i uratować tarczycę. Ja zajmuję się układaniem jadłospisów dla osób z chorobą Hashimoto. Pani dieta powinna opierać się na założeniach diety zbliżonej do śródziemnomorskiej. Dieta powinna być urozmaicona. Diety o których Pani wspomina mogą Pani zaszkodzić. Także zapraszam Panią na konsultację do mojego gabinetu, który mieści się w Łomiankach przy ulicy Warszawskiej 95A. Zaproponuję najlepsze rozwiązanie Pani problemu.
Witam serdecznie! Na mojej stronie internetowej znajdzie Pani kilka artykułów oraz przykładowy jadłospis przy Hashimoto: odzywiajsiezdrowo.pl/artykul/przykladowy-jadlospis-w-hashimoto

Pozdrawiam ciepło
Wiele pacjentek cierpiących na Hashimoto uzyskuje poprawę wyników i samopoczucia stosując dietę bezglutenową i bezkazeinową czyli bez nabiału. Warto również wykluczyć rośliny strączkowe, orzechy ziemne. Warzywa kapustne spożywać tylko gotowane w dużej ilości wody. Natomiast każdy z nas reaguje inaczej. Dieta bez nabiału i glutenu jest możliwa do prawidłowego zbilansowania, aby utrzymać masę ciała. W przypadku postu Dąbrowskiej czy ścisłego protokołu niestety jest to trudne.

Eksperci

Jacek Zieleniewski

Jacek Zieleniewski

Endokrynolog, Internista

Płock

Dominika Bzymek

Dominika Bzymek

Dietetyk

Katowice

Elżbieta Rusiecka-Kuczałek

Elżbieta Rusiecka-Kuczałek

Endokrynolog

Warszawa

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Leszek Solarz

Leszek Solarz

Alergolog, Pediatra, Pulmonolog

Jelna

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 84 pytań dotyczących usługi: choroba Hashimoto
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.