Dzień dobry, chciałem zapytać czy w leczeniu dny moczanowej, można pić dużo wody z cytryną ?
4
odpowiedzi
Czy w leczeniu dny moczanowej, można pić dużo wody z cytryną ?
W leczeniu dny moczanowej stosuje się dietę ubogopurynową (opisy w internecie) oraz leczenie farmakologiczne, w tym obniżające stężenie kwasu moczowego. Picie dużych ilości wody z cytryną nie jest przeciwwskazane (jeżeli nie ma Pan/Pani innych chorób, które mogą być przeciwwskazaniem do przyjmowania dużych ilości płynów, czy dużych ilości soku z cytryny), natomiast nie jest oficjalnie zaakceptowaną (opartą na faktach) metodą leczenia. Trzeba ponadto pamiętać, że duże ilości soku z cytryny mogą wpływać na działanie niektórych leków (interakcje).
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Kwas cytrynowy jest słabym kwasem i nie ma negatywnego wpływu na organizm . Jednak uważać należy na skórkę pod kątem alergii.
W postępowaniu dietetycznym przy tym schorzeniu picie większych ilości wody ma bardzo duże znaczenie ponieważ umożliwia wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Dlatego też jeśli picie samej wody jest uciążliwe, a dodanie do niej cytryny wpłynie na zwiększenie ilości płynów w ciągu dnia, to jak najbardziej można ją pić.
Przy dnie moczanowej ważne jest unormowanie masy ciała i zastosowanie diety niskopurynowej. Powinno się również ograniczyć duże ilości fruktozy w diecie, która występuje np. w sokach owocowych. W związku z tym do nawodnienia najlepiej będzie służyła woda naturalna. Warto pić jej duże ilości (minimum 2l dziennie), aby zmniejszyć stężenie kwasu moczowego w organizmie. Pozdrawiam.
Eksperci
Podobne pytania
- Witam, od ponad miesiąca sączy mi się z łokcia. Mam dnę moczanową, otworzyła się rana i nie zamyka. Chirurg nie chce usunąć narośli, ortopeda odsyła do chirurga. Kto się podejmuje takiego leczenia? Czy są w Polsce specjaliści od chirurgicznego leczenia sączących guzów dnawych? Wiadomo, że są one trudno…
- Dzień dobry w sierpniu 2023 miałam pierwszy atak dny moczanowej bez żadnych leków i diet teraz mam bóle różnych stawów i kwas moczowy wynosi 6,8 kobieta lat 24
- Witam,od poniedziałku przebywałem w szpitalu,gdzie trafiłem z nadciśnieniem tętniczym,po badaniach stwierdzono u mnie duża ilość kwasu moczowego,brałem tabletki milurit ,wczoraj wróciłem do domu ,i w nocy miałem atak dny moczanowej.Co w takim przypadku robić? Dalej brać milurit czy coś przeciwzapalnego
- Witam, zdiagnozowano u mnie dnę moczanową. Czy mogę pić herbatę z hibiskusa? Czy mogę pić zakwas z buraków? Czy mogę jeść kiszone ogórk kapustę?
- Jestem 60letnia kobieta i mam dna moczanowa i nadciśnienie tętnicze czy mogę do diety dołączyć algi że względu na zawarta w algach chlorelle?
- Po zadrapaniu zębami psa ranka się wgojla a palec zaczął puchnąć i jast zaczerwieniony oraz goracy
- Czy podczas brania leku milurit 100 mogę się napić raz alkoholu w średniej ilości ? Biorę te tabletki mam kwas moczowy lekko podwyższony norma do 420 a mam 440 . Nie mam dny moczanowej ani objawów .
- Mam 39 lat. Odczuwam bóle stawów i w okolicach stawów jak również więzadła ścięgna np achillesa. Po wykluczeniu wszystkich chorób typu rzs czy spondyloartropatia lekarz reumatolog stwierdził że to dna. Poziom kwasu moczowego 380. Czy możliwe że jest to dna? Moje bóle są zazwyczaj symetryczne.
- Witam Po ostatnim napadzie dny moczanowej w nadgarstku pozostał ból mięśni przedramienia największy w bliskiej okolicy nadgarstka ktory nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Czy taka przypadłość to cos standardowego w tego typu schorzeniu i czy powinienem poczekać aż przejdzie samoistnie lub moze…
- Witam. Czy chorując na dnę moczanową można okazyjnie pić alkohol ? Jeśli tak to jaki rodzaj alkoholu będzie najlepszym ( najmniej szkodliwym ) wyborem ?
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 59 pytań dotyczących usługi: dna moczanowa
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.