Jak pokonać lęk przed współżyciem, jeżeli byłam ofiarą gwałtu w młodości?
5
odpowiedzi
Jestem ofiarą gwałtu w młodym wieku, od niedawna zaczęłam współżyć z chłopakiem. Mimo troskliwości i wyrozumiałości partnera, jestem cała spięta, nerwowa, odczuwam ból podczas penetracji mimo delikatności. Rozmawialiśmy dużo o zaufaniu, o tej sytuacji jednak mimo wszystko nie potrafię się przełamać i odczuwać przyjemności z seksu. Na samą myśl o zbliżeniu, moja mina jest niewyraźna, czuje niechęć. A po sytuacji, gdzie nie odczuwam takiej satysfakcji jakbym chciała, to przychodzi poczucie winy i łzy. Jak sobie z tym poradzić? Czy może potrzebna byłaby specjalna terapia? Pozdrawiam.
Przede wszystkim bardzo mi przykro, że przydarzyło się Pani tak trudne doświadczenie! Wiele kobiet, które doświadczyło gwałtu, ma później kłopoty z satysfakcjonującym życiem seksualnym. Sugeruję kontakt z terapeutą doświadczonym w pracy z ofiarami przemocy seksualnej. Jeśli jest Pani z Bydgoszczy lub okolic, to serdecznie zapraszam do spotkania w moim gabinecie. Pozdrowienia :)
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
Wg mnie terapia po takich doświadczeniach jest obowiązkowa.
Jest Pani uwarunkowana negatywnie na doswiadczenia intymne. Nalezy to zmienić.
Wg mnie terapia po takich doświadczeniach jest obowiązkowa.
Jest Pani uwarunkowana negatywnie na doswiadczenia intymne. Nalezy to zmienić.
Lęk jest stanem ostrzegawczym przed zbliżającym się zagrożeniem. W przypadku doświadczenia traumatycznego przeżycia może jednak zostać uwarunkowany i zgeneralizowany także na sytuacje nie niosące za sobą zagrożenia. W takim wypadku każda sytuacja podobna do tej traumatycznej może wywoływań napady lęku. Terapia lęku oparta na nurtach poznawczo-behawioralnych obejmuje na ogół 10-15 sesji. Pomoc psychologiczna polega między innymi na zrozumieniu przez klienta zależności pomiędzy emocjami towarzyszącymi w tym wypadku kontaktom seksualnym, zwiększeniu świadomej kontroli myśli im towarzyszącym i bardzo cierpliwym zwiększaniu akceptacji cielesnego kontaktu z drugim człowiekiem. Anetta Jaworska
Szanowna Pani,To co Pani się wydarzyło w młodości - należy nazwać traumą. (Trauma to takie wydarzenie, która ma swoje konsekwencje emocjonalne w przyszłości). W związku z tym, przy każdym dotknięciu partnera (nie ważne czy jest delikatne, czy nie) odtwarzają się w Pani emocje przeżyte podczas nadużycia. Tak, wskazane jest aby poddała się Pani psychoterapii, aby można było przepracować ( to się tak w żargonie psychoterapeutycznym nazywa) Pani traumę. I aby w następnej kolejności, mogła się Pani oswoić się z dotykiem, które może być uważany za przyjemny, a nie „oprawczy”. Pozdrawiam Panią i zapraszam do gabinetu.
Witam,
Ma Pani za sobą traumatyczne przeżycie,które poprzez terapię może zostać "złagodzone". Przepracowanie emocji,uczuć,myśli,które łączą się z wcześniejszymi przeżyciami,ułatwiają akceptację tego co dziś,a także przynoszą z czasem radość z tego co dziś.
Zapraszam na terapię,
Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska
Ma Pani za sobą traumatyczne przeżycie,które poprzez terapię może zostać "złagodzone". Przepracowanie emocji,uczuć,myśli,które łączą się z wcześniejszymi przeżyciami,ułatwiają akceptację tego co dziś,a także przynoszą z czasem radość z tego co dziś.
Zapraszam na terapię,
Z poważaniem, Magdalena Pstrągowska
Eksperci
Podobne pytania
- Witam, Na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej (przez krótki okres ok. 2 msc) dostałam napadu paniki a kolejno stanów lekowych. Obecnie mijają dwa tygodnie od mojego ostatniego silnego stanu lękowego jednak nadal zmagam się z traumą po tym wydarzeniu i ciężko uspokoić mi moje myśli. Czuje…
- Witam borykam się z nerwica lękową ok30lat. Objawy występujea różne. Oprócz tego zaburzenia osobowości i ataki paniki w zasadzie stres po bardzo ciężkim przebyciu na drodze. Utrata świadomości. Boję się długich prostychruchliwych szos i autostrad poprostu tracę władze proszę o pomoc
- Co noc śni mi się, że jestem molestowana seksualnie przez mężczyznę, który istnieje w świecie realnym i czasami bywa u mnie w domu(ale nie było żadnego kontaktu między nami). Ten problem przekłada się na życie codzienne, boję się wszystkich mężczyzn, których spotkam. Nie ufam im. Jestem 16-latką, jako…
- Witam. Od ponad pół roku zmagam się z lękiem przed tym, że w miejscu publicznym zemdleję (np. w kościele), albo w dusznym pomieszczeniu. Lęk narodził się w styczniu kiedy to na niedzielnej mszy zrobiło mi się słabo i wyszedłem z kościoła. Przez caly dzień stresowalem się , rozmyślałem cały czas tą sytuację…
- Gdzie w Kielcach lub w dalszej odległości jest psychoterapeuta zajmujący się szczególnie derealizacją depersonalizacją?
- Ciągle się wszystkiego boję tego czego nie ma co się nie wydarzyło jestem uzależniony od alkoholu ale nie pine
- Dzień dobry odstawiam miansec i mam pytanie,czy jednym z objawów odstawienia może być niski puls 40/min. Mam tak od około miesiąca i zastanawiam się czy to jest bezpieczne dla mnie? Pozdrawiam serdecznie
- Witam. A jak mnie na przykład boli głowa (np. ze zmęczenia, niewyspania albo od pogody), to mogę łączyć leki przeciwlękowe Asentra z przeciewbolowymi Ibuprom? Zastanawielem się nad tym, mam nerwicę natrectw i boje się brać nieznanych i obcych mi leków i boje się, że mi się coś stanie, ale niestety muszę…
- Dzień dobry, dostałam lek Sertagen 50mg oraz pramolan 50 mg- stosowanie doraźne. Czy bezpiecznie jest łączyć oba leki?
- Witam jestem kierowcą i ataki paniki łapią mnie podczas jazdy autem , szybkie bicie serca uderzenia gorąca uczucie duszenia w gardle drętwienie rąk i nóg kłucia w klatce i nie moge tez nabrac pelnego oddechu dlugo by to wymieniac wszystko badania z krwi wszystko okej , kardiolog echo serca ekg i wysilokowe…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.