Jak pokonać lęki i niepokoje, jeżeli zawsze byłam energiczną i pozytywną osobą?
5
odpowiedzi
Witam, jestem 30-letnią kobietą. Ostatni czas jest bardzo trudny. Od ponad miesiąca mam dziwne objawy. Czuję niepokój i lęk, dziwny strach, mdłości, zawroty głowy, ucisk w głowie, biegunka. Te lęki pojawiają się same bez konkretnej przyczyny, czuje napięcie. Czasem budzę się już z lękiem rano. Sama też się nakręcam i wmawiam sobie wiele. Przy pierwszych objawach byłam na pogotowiu, tam zrobiono mi badania krwi, ekg i powiedziano, że są dobre. Mój lekarz rodzinny też powiedział, że są dobre. Przepisał mi lek, abym mogła spokojnie spać w nocy Alprox 1mg (biorę pół tabletki lub ćwiartkę na noc) czasem jednak muszę w ciągu dnia. Boje się ich brać, ponieważ w ulotce jest napisane, że uzależnia, ale one pomagają w gorszym momencie. Dodam, że od ok 2 lat mam niedoczynność tarczycy i jestem pod kontrolą endokrynologa. Boję się, że już tak zostanie, że to nie minie. A zawsze byłam energiczna osobą i bardzo pozytywną. Dodam, że 7 miesięcy temu w mojej rodzinie wydarzyła się tragedia, zmarł brat mojego męża, co też odbiło się na mnie ogromnym stresem. Pozdrawiam.
Podane przez Panią objawy wskazują na to, iż konsultacja psychiatryczna zapewne byłaby pomocna - przyjmowanie leków takich jak Alprox rzeczywiście pomaga, ale jak słusznie Pani zauważyła mają one duży potencjał uzależniający. Obecnie jest szereg leków innego rodzaju skutecznie działających w zaburzeniach lękowych, pomocna jest również psychoterapia.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, objawy, które Pani opisuje są to somatyczne objawy lęku. Lęk może być schorzeniem indywidualnym (tj zaburzeniem lękowym), bądź częścią innego zaburzenia psychicznego. Jakie by nie było jego pochodzenie alprox nie jest najlepszym lekiem jaki można zastoswać w terapii lęku. Proszę się udać na konsultację do lekarza psychiatry celem ustalenia właściwego rozpoznania i leczenia.
Witam. Z Pani opisu można wnioskować, iż cierpi Pani na nerwicę lękową a towarzyszące jej objawy somatyczne stanowią tzw. somatyzację lęku. Rozumiem, że tarczyca jest pod kontrolą i jest stan eutyreozy? Ważne aby funkcja tarczycy była wyrównana. Oczywiście Alprox jest silnym lekiem uzależniającym a jeżeli nadal będzie go Pani brała systematycznie niestety pojawi się kolejny problem- uzależnienie od benzodiazepin! A to będzie już spory problem. Zaburzenia nerwicowe można skutecznie leczyć . Współczesna psychiatria dysponuje szeregiem leków, które nie uzależniają i które przyniosą zdecydowaną poprawę. Nie trzeba żyć z nerwicą.
Proszę skorzystać z pomocy psychiatry. Pozdrawiam
Proszę skorzystać z pomocy psychiatry. Pozdrawiam
Droga Pani! Lekarz postąpił słusznie przepisując Pani Alprox do przyjmowania doraźnie. Lek te nie tylko może doprowadzić do uzależnienia ale działa wyłącznie przeciwlękowo i po stałym zażywaniu działa mniej skutecznie. Sądząc z opisu Pani stanu można podejrzewać u Pani zaburzenia depresyjne, których Alprox nie usunie. sugeruję zgłosić się do psychiatry, który może postawić precyzyjniejsze rozpoznanie i zalecić adekwatniejsze leczenie.
Dzień dobry! Objawy które Pani opisuje odpowiadają zespołowi lęku uogólnionego. Nie można wykluczyć że śmierć brata męża z opóźnieniem wpływa na Pani przeżywanie i objawy somatyczne lęku.Nietrudno wyobrazić sobie lub tylko przelotnie pomyśleć ,że to spotyka innych nas też może dotknąć z wszelkimi konsekwencjami których się boimy. To może ale nie musi być źródłem objawów. Żeby ostatecznie tę hipotezę potwierdzić lub wykluczyć wskazana byłaby wizyta u psychoterapeuty.pozdrawiam Piotr Znamirowski
Eksperci
Podobne pytania
- Witam, Na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej (przez krótki okres ok. 2 msc) dostałam napadu paniki a kolejno stanów lekowych. Obecnie mijają dwa tygodnie od mojego ostatniego silnego stanu lękowego jednak nadal zmagam się z traumą po tym wydarzeniu i ciężko uspokoić mi moje myśli. Czuje…
- Witam borykam się z nerwica lękową ok30lat. Objawy występujea różne. Oprócz tego zaburzenia osobowości i ataki paniki w zasadzie stres po bardzo ciężkim przebyciu na drodze. Utrata świadomości. Boję się długich prostychruchliwych szos i autostrad poprostu tracę władze proszę o pomoc
- Co noc śni mi się, że jestem molestowana seksualnie przez mężczyznę, który istnieje w świecie realnym i czasami bywa u mnie w domu(ale nie było żadnego kontaktu między nami). Ten problem przekłada się na życie codzienne, boję się wszystkich mężczyzn, których spotkam. Nie ufam im. Jestem 16-latką, jako…
- Witam. Od ponad pół roku zmagam się z lękiem przed tym, że w miejscu publicznym zemdleję (np. w kościele), albo w dusznym pomieszczeniu. Lęk narodził się w styczniu kiedy to na niedzielnej mszy zrobiło mi się słabo i wyszedłem z kościoła. Przez caly dzień stresowalem się , rozmyślałem cały czas tą sytuację…
- Gdzie w Kielcach lub w dalszej odległości jest psychoterapeuta zajmujący się szczególnie derealizacją depersonalizacją?
- Ciągle się wszystkiego boję tego czego nie ma co się nie wydarzyło jestem uzależniony od alkoholu ale nie pine
- Dzień dobry odstawiam miansec i mam pytanie,czy jednym z objawów odstawienia może być niski puls 40/min. Mam tak od około miesiąca i zastanawiam się czy to jest bezpieczne dla mnie? Pozdrawiam serdecznie
- Witam. A jak mnie na przykład boli głowa (np. ze zmęczenia, niewyspania albo od pogody), to mogę łączyć leki przeciwlękowe Asentra z przeciewbolowymi Ibuprom? Zastanawielem się nad tym, mam nerwicę natrectw i boje się brać nieznanych i obcych mi leków i boje się, że mi się coś stanie, ale niestety muszę…
- Dzień dobry, dostałam lek Sertagen 50mg oraz pramolan 50 mg- stosowanie doraźne. Czy bezpiecznie jest łączyć oba leki?
- Witam jestem kierowcą i ataki paniki łapią mnie podczas jazdy autem , szybkie bicie serca uderzenia gorąca uczucie duszenia w gardle drętwienie rąk i nóg kłucia w klatce i nie moge tez nabrac pelnego oddechu dlugo by to wymieniac wszystko badania z krwi wszystko okej , kardiolog echo serca ekg i wysilokowe…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.