Jak pokonać lęki po wypadku?

6 odpowiedzi
Witam, ponad 2 miesiące temu miałam wypadek samochodowy, inny uczestnik ruchu wjechał w mój samochód. Siła uderzenia była bardzo duża. Doznałam stłuczenia kręgosłupa szyjnego oraz naciągnięcie mięśni karku. Przez pierwsze 3 tygodnie miałam założony kołnierz ortopedyczny. Obecnie leczenie zostało prawie zakończone, fizycznie nie jest źle. Odczuwam różnego rodzaje bóle karku, pleców. Mam, natomiast problem jest natury psychicznej. Od dnia wypadku nie prowadziłam samochodu, bo się boję i jeżdżę tylko jako pasażer, a i tak przy każdym hamowaniu samochodu patrzę w boczne lusterko czy kierowca jadący za nami odpowiednio wcześnie reaguje. Jestem kierowcą z 25-letnim stażem nigdy nie miałam żadnych lęków, nigdy też nie miałam żadnego wypadku. Zastanawiam się czy to minie i kiedy.
Myślę, że pomoc psychoterapeutyczna w Pani przypadku może być skuteczna. Trudności natury psychicznej, których obecnie Pani doświadcza są jak najbardziej zrozumiałe. Psychoterapia pomoże nabrać ponownie przekonania o swoich umiejętnościach i przekonania o możliwości poradzenia sobie z tą sytuacją. Jest także możliwe, że lęki same ustąpią dzięki upływowi czasu a także powolnym próbom powrotu do prowadzenia pojazdu, poprzez zadbanie o stworzenie sobie najbardziej jak to możliwe komfortowe sytuacje w czasie jazdy ( krótkie dystanse, późną porą gdy jest mały ruch, z pasażerem obok lub samemu). Życzę powodzenia jak i zapraszam na spotkanie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, Pana lęk jest wynikiem traumy w pewnym sensie jest on adaptacyjny jednakże jęśli nadal będzie się utrzymywał z tym samym nasileniem należy rozważyć psychoterapię. Myślę, że najlepiej byłoby po krótkim omówieniu irracjonalnych przekonań i idących za nimi nieadekwatnie silnych reakcji emocjonalnych, przejść do działania czyli systematycznego oswajania lęku poprzez stopniowanie nasilenia stresu związanego z jazdą samochodem. Technika ta znana jest z leczenia fobii i nazywa się systematyczną desensytyzacją czyli systematycznym "odwrażliwianiem" to znaczy że w towarzystwie terapeuty wsiadamy do samochodu zapinamy pasy itp aż do momentu gdy pojawi się lęk, chwilę go wytrzymujemy i "cofamy się krok w tył" jak lęk minie czynność powtarzamy tylko staramy się iść dalej na przykład odpalamy silnik i staramy się wytrzymać silny lęk i tak dalej. Schemat powtarzamy do momentu jak uda na m się doprowadzić do tego że pacjent prowadził będzie samochód a nasilenie lęku będzie na tyle niskie ze nie będzie go paraliżował. Pozdrawiam i zachęcam do spotkania :) Radek
Sugeruję wizytę: - 80 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Bardzo dziękuję za pytanie i otwartość w opisaniu problemu. Trudności z powrotem do równowagi psychicznej po wypadku samochodowym nie są rzadkością. Rozumiem, że dla Pana ta kwestia jest szczególnie ważna, gdyż wiąże się z Pańską pracą zawodową.
Jeśli Pańskie problemy ograniczają się tylko do odczuwania lęku i będzie Pan nadal wsiadał do samochodu (a stopniowo próbował na nowo sił jako kierowca), to możliwe, że ono minie. Niemniej jednak, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy i kiedy to nastąpi oraz czy będzie trwałe. Sytuacja komplikuje się, gdy oprócz lęku przed prowadzeniem samochodu, pojawiają się koszmary w nocy, wracają wspomnienia z wypadku, unika Pan miejsc związanych z wypadkiem, ma problemy z koncentracją i trudności z pamięcią, jest Pan drażliwy, łatwo się denerwuje czy nie potrafi się zrelaksować.
Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, z pomocą na pewno może przyjść Panu psychoterapia poznawczo-behawioralna, w czasie której pracuje się nad zmianą dezadaptacyjnych (czyli takich, które utrudniają codzienne funkcjonowanie) przekonań i zachowań. Dzięki niej uzyskuje Pan kontrolę nad procesem powrotu do pełni zdrowia.
Mam nadzieję, że odpowiedziałam na Pańskie pytanie. W razie jakichkolwiek wątpliwości, proszę o kontakt.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry,

Wypadek samochodowy często ma znaczący wpływ na naszą psychikę – niezależnie od tego, czy jesteśmy jego świadkami, ofiarami czy sprawcami. To wydarzenie zaliczane jest do doświadczeń traumatycznych.
Poradzenie sobie z tym doświadczeniem jest kwestią bardzo indywidualną, ale
nierzadko potrzebna jest pomoc psychoterapeutyczna.

Za jedną z najskuteczniejszych w leczeniu zaburzeń lękowych uważa się terapię poznawczo-behawioralną. Rekomendują ją m.in. NICE (National Institute for Health and Clinical Excellence) i APA (American Psychiatric Association).

pozdrawiam serdecznie
Witam, to co Pani opisuje to doświadczenie traumatyczne, którego pamięć może minąć samoistnie, ale nie musi. W związku z tym zachęcam Panią do konsultacji ze specjalistą od pracy z traumą, który pomoże przetransformować trudne doświadczenie. Pozdrawiam
Witam,

zrelacjonowała Pani doświadczenie sytuacji zagrożenia zdrowia/życia, dlatego też - Pani lęk jest naturalny. Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na Zespół Stresu Pourazowego (PTSD), jest to rodzaj zaburzenia lękowego, który rozwija się po przeżyciu ekstremalnego wydarzenia, np. tak jak w Pani przypadku - wypadku samochodowego. Natomiast by postawić rozpoznanie konieczny jest osobisty kontakt ze specjalistą. Zachęcam Panią do wizyty u psychoterapeuty i psychiatry celem sprawdzenia czy Pani aktualne samopoczucie nie jest depresyjne, co dodatkowo nasilałoby doświadczanie lęku. Ma Pani za sobą trudne chwile i na szczególną uwagę zasługuje fakt, że udaje się Pani wsiąść do samochodu, to pozytywny objaw i dobry początek leczenia. Proszę pamiętać, że "strach ma wielkie oczy", odwagi! Pozdrawiam,

KJ

Eksperci

Karolina Wejchenig-Wojciechowska

Karolina Wejchenig-Wojciechowska

Psycholog

Bełchatów

Arkadiusz Siekierzycki

Arkadiusz Siekierzycki

Psycholog, Psychoterapeuta

Szczecin

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Karolina Umińska

Karolina Umińska

Psycholog, Psycholog dziecięcy

Katowice

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.