Jak pomóc dziecku pokonać lęki?

1 odpowiedzi
Witam Moja 5letnia córka chodzi do przedszkola od września. Zawsze była zadowolona, ale od 2 miesięcy zaczęła skarżyć się na ból brzucha. Po wizycie u lekarza wyszło, że miała bakterie w moczu. Od jakiegoś czasu boi się, gdy mówi się przy niej o chorobach. Od razu robi się blada i zaczyna skarżyć się na ból brzucha i nudności płacze mówiąc, że ona będzie miała to samo. Nie chce chodzić do przedszkola wpada w histerie, gdy tylko ją ubieram. W przedszkolu jest jeszcze gorzej. Przedszkolanka musi wydzierać mi ją z rąk. Przez cały pobyt w przedszkolu płacze i mówi, że jest jej niedobrze i boli brzuch. Od pani w przedszkolu dowiedziałam się, że tam również panikuję gdy mówi się o chorobach. Nie wiem jak mam jej pomóc. Przestałam ją wysyłać do przedszkola. Gdy spotyka dzieci, to bardzo chętnie się bawi z nimi.J a również bardzo to przeżywam, bo nie wiem co się dzieje z moim dzieckiem. Proszę o odpowiedź.
Witam serdecznie,

sytuacja którą Pani opisuje może mieć różnorakie podłoże. Rzeczywiście możliwe jest, że córka skojarzyła nieprzyjemny stan chorobowy, z którym się zetknęła, a związany z tym lęk teraz próbuje redukować w różny sposób. Czasami zachowania te mogą się wydawać nieadekwatne do sytuacji, ale pomagają dziecku w poradzeniu sobie z nią. O chorobie należy z dzieckiem rozmawiać umiejętnie, dziecko boi się tego czego nie zna, może się tu także pojawić lęk, poczucie winy i odpowiedzialności. Niemniej jednak, tak jak wspomniałam jest to jedna z możliwych przyczyn, w przypadku Pani córki należy także pamiętać o możliwym występowaniu lęku separacyjnego, tj. strachu dziecka przed rozstaniem z matką. Lęk separacyjny w skrajnych przypadkach może doprowadzić do znacznych zaburzeń w normalnym funkcjonowaniu, uniemożliwiając chodzenie do przedszkola, szkoły, zabawy z rówieśnikami.
Do leczenia tego rodzaju zaburzeń skutecznie stosuje się procedury poznawczo-behawioralne. W pierwszych latach życia rozwój dziecka jest niezwykle szybki i dynamiczny, dlatego bardzo ważna jest obserwacja funkcjonowania dziecka i ewentualna szybka pomoc w przypadku jakiejkolwiek dysfunkcjonalności. Osobiście zalecam udanie się z córką do specjalisty, który pomoże ustalić przyczyny zachowania dziecka oraz zaplanuje skuteczną pomoc.

Pozdrawiam,

Diana Puchalska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Elżbieta Swoboda

Elżbieta Swoboda

Psycholog

Pszczyna

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Joanna Wosiak

Joanna Wosiak

Psycholog

Krośniewice

Kornel Miszk

Kornel Miszk

Psycholog

Gdańsk

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.