Jak poradzić sobie z arachnofobią?
7
odpowiedzi
Być może dla kogoś moja fobia może być dziwna, jednak ja już nie wiem, jak mogłabym sobie poradzić. Odczuwam silny strach przy pająkach, nawet jeśli są to pająki niewielkich rozmiarów. Moja arachnofobia zaczęła się już w dzieciństwie. Teraz przeprowadziłam się do starej kamienicy i nawet niewielkie pajęczyny wywołują mój strach. Czy są jakieś metody psychologiczne, które mogłyby temu zaradzić?
Droga Pani, taka terapia składać by się mogła z kilku etapów i faz (w zależności od okoliczności indywidualnych i metody/ programu, jakimi kierowałby się terapeuta. Jeśliby się skupić tylko na redukcji objawów, praca terapeutyczna mogłaby odbywać się w nurcie poznawczo-behawioralnym i polegać na systematycznym, ale stopniowym konfrontowaniu się z bodźcem (czyli źródłem lęków - pająkami), co nazywane jest ekspozycją albo desensytyzacją. Jeśliby zacząć od źródeł, które z reguły są na poziomie przedświadomym, a najczęściej - nieświadomym, czyli od tzw. mechanizmów i czynników spustowych etc. terapia polegałaby na wnikaniu w głębsze struktury "ja" oraz na analizie stanów psychicznych, za pośrednictwem wielu metod: pracy ze snami, symbolami, hipnozy, projekcji, wielogodzinnych rozmów terapeutycznych. Można także te podejścia zintegrować, wówczas pracujemy integracyjnie. Więcej na ten temat z chęcią opowiemy w Punkcie. Zapraszamy!
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie, dziwna? mamy różne fobie ... fobie przed pająkami jak i np. przed wężami to nasz naturalny odruch obronny. Nasz umysł widzi pająka - myśli zagrożenie. Wiec jest często taki "skrót" obronny jest dla nas przydatny. Na moich terapiach obniżam różnego rodzaju fobie. Stają się one mniej dokuczliwe w codziennym życiu, nie jest to proces łatwy i szybki , ale warto spróbować.
Serdecznie zapraszam :)
Serdecznie zapraszam :)
A czy miała już Pani jakąś terapię? Terapia behawioralna proponuje metodę desensytyzacji - swoistego "odczulania", które polega na stopniowym przyzwyczajaniu się do obiektu budzącego lęk, w bezpiecznym otoczeniu (np. w obecności terapeuty). To działa, ale nie usuwa źródła lęków, nad którymi warto popracować na psychoterapii.
Witam Serdecznie, tak jak najbardziej są metody terapeutyczne, które pomagają radzić sobie przy różnego rodzaju fobiach, w tym arachnofobii. Zdecydowanie jest to bardzo uciążliwe w życiu, Serdecznie pozdrawiam
Witam, dużą skuteczność w leczeniu fobii daje terapia behawioralno-poznawcza. Stosuje się tam metody polegające na wygaszaniu reakcji lękowej. Stosowane techniki to np. stopniowa desensytyzacja polegające na tym, że pacjent w stanie relaksacji wyobraża sobie bodźce budzące lęk, w ten sposób reakcje lękowe są wygaszane, kolejną metodą jest ekspozycja, gdzie stopniowo przyzwyczajamy się do sytuacji lękowej. Polecam taki rodzaj terapii. Pozdrawiam. A. J.
Witam. W przypadku fobii zalecam konsultacje z psychologiem/psychoterapeutą. Pozdrawiam
Arachnofobia to jedna z tzw. fobii prostych (czyli takich, gdzie boimy się konkretnej rzeczy lub sytuacji, w tym wypadku pająków). Bardzo wysoką skuteczność ma w przypadku tego problemu terapia poznawczo-behawioralna. Gorąco zachęcam do spotkania z terapeutą pracującym w tym nurcie. Terapia samej fobii jest intensywna i raczej krótkoterminowa (choć, oczywiście, czas trwania terapii jest kwestią bardzo indywidualną). Pozdrawiam.
Eksperci
Podobne pytania
- Witam, Na skutek stosowania antykoncepcji hormonalnej (przez krótki okres ok. 2 msc) dostałam napadu paniki a kolejno stanów lekowych. Obecnie mijają dwa tygodnie od mojego ostatniego silnego stanu lękowego jednak nadal zmagam się z traumą po tym wydarzeniu i ciężko uspokoić mi moje myśli. Czuje…
- Witam borykam się z nerwica lękową ok30lat. Objawy występujea różne. Oprócz tego zaburzenia osobowości i ataki paniki w zasadzie stres po bardzo ciężkim przebyciu na drodze. Utrata świadomości. Boję się długich prostychruchliwych szos i autostrad poprostu tracę władze proszę o pomoc
- Co noc śni mi się, że jestem molestowana seksualnie przez mężczyznę, który istnieje w świecie realnym i czasami bywa u mnie w domu(ale nie było żadnego kontaktu między nami). Ten problem przekłada się na życie codzienne, boję się wszystkich mężczyzn, których spotkam. Nie ufam im. Jestem 16-latką, jako…
- Witam. Od ponad pół roku zmagam się z lękiem przed tym, że w miejscu publicznym zemdleję (np. w kościele), albo w dusznym pomieszczeniu. Lęk narodził się w styczniu kiedy to na niedzielnej mszy zrobiło mi się słabo i wyszedłem z kościoła. Przez caly dzień stresowalem się , rozmyślałem cały czas tą sytuację…
- Gdzie w Kielcach lub w dalszej odległości jest psychoterapeuta zajmujący się szczególnie derealizacją depersonalizacją?
- Ciągle się wszystkiego boję tego czego nie ma co się nie wydarzyło jestem uzależniony od alkoholu ale nie pine
- Dzień dobry odstawiam miansec i mam pytanie,czy jednym z objawów odstawienia może być niski puls 40/min. Mam tak od około miesiąca i zastanawiam się czy to jest bezpieczne dla mnie? Pozdrawiam serdecznie
- Witam. A jak mnie na przykład boli głowa (np. ze zmęczenia, niewyspania albo od pogody), to mogę łączyć leki przeciwlękowe Asentra z przeciewbolowymi Ibuprom? Zastanawielem się nad tym, mam nerwicę natrectw i boje się brać nieznanych i obcych mi leków i boje się, że mi się coś stanie, ale niestety muszę…
- Dzień dobry, dostałam lek Sertagen 50mg oraz pramolan 50 mg- stosowanie doraźne. Czy bezpiecznie jest łączyć oba leki?
- Witam jestem kierowcą i ataki paniki łapią mnie podczas jazdy autem , szybkie bicie serca uderzenia gorąca uczucie duszenia w gardle drętwienie rąk i nóg kłucia w klatce i nie moge tez nabrac pelnego oddechu dlugo by to wymieniac wszystko badania z krwi wszystko okej , kardiolog echo serca ekg i wysilokowe…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.