Jak poradzić sobie z lękiem przed bezpłodnością?

4 odpowiedzi
Mam pewien problem. Z uwagi, że często bardzo się boje o moje zdrowie, to przeżywam każda złą myśl, która sobie uroję w związku ze zdrowiem, w sposób negatywny. Jednym z tych mega istotnych problemów jest strach przed bezpłodnością. Myślę o tym cały czas, gdyż moja siostra walczy z tym schorzeniem, a cała rodzina z przykrością na to patrzy. Boje się, że też mogę być bezpłodna. Jak o tym nie myśleć?
Im bardziej będzie Pani starała się nie myśleć o swoich lękach, tym silniejsze one będą. Ta metoda zawodzi, bo to walka z samym sobą. Ma Pani dużo lęków w sobie. Zapraszam do pracy nad uwolnieniem się od nich. To jest praca ze swoją świadomością.
Pozdrawiam serdecznie
Białkowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
nie da się od tak nie myśleć i zapewne próbowała Pani już na wiele sposób. W takiej sytuacji potrzebna jest praca z psychologiem. Trudno powiedzieć czy psychoterapia, ale Pani problem brzmi urazowo. Siostra jest bezpłodna i Pani obawia się o własne zdrowie. Lęk ma to do siebie, że lubi się rozlewać na inne obszary. Tak może powstać przyczynek do hipochondrii i innych zaburzeń. Proszę umówić się z psychologiem w celu przepracowania tego problemu. Wbrew pozorom nie musi być to skomplikowane, a sama terapia może mieć charakter rozwojowy.
Pozdrawiam serdecznie,
Dominik Gebler
Nie ma złotego środka, jak przestać o czymś myśleć...
Warto byłoby się zastanowić jakie uczucia się za tym kryją. Ta obawa, dotyczy przyszłości, uczucia pojawiają się tu i teraz...z jakiegoś powodu przytrzymuje Pani przy nich, znalezienie tego powodu wydaje się być istotne.
Rozumiem Pani obawy. Szczególnie, że dobre zdrowie wydaje się być dla Pani ważną częścią życia.Ze względu na sytuację siostry i ewentualne obciążenia genetyczne, radziłabym wykonać stosowne badania u lekarza specjalisty w dziedzinie niepłodności. One powinny rozwiać Pani wątpliwości i zmniejszyć lęk. Jeżeli Pomimo tego stan niepokoju będzie się utrzymywał bądź rozszerzał na inne dziedziny życia, zachęcam do konsultacji z psychologiem. Proszę pamiętać, że lęk jest produktem naszego umysłu i za pomocą różnych technik terapeutycznych można mu się bliżej przyjrzeć, a przede wszystkim go oswoić. Wtedy to Pani zyskuje kontrolę nad lękiem, a nie odwrotnie. Pozdrawiam Magda Szweda

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Aleksandra Szymańska

Aleksandra Szymańska

Psycholog

Warszawa

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Psycholog

Tarnowskie Góry

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Iwona Adamkiewicz

Iwona Adamkiewicz

Psychiatra, Internista

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.