Jak przekonać męża do leczenia paranoi?

5 odpowiedzi
U mojego męża wykryto psychozę. Pojawiły się paranoje, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie. Coraz bardziej też czuję się zagrożona ja. Boję się o dzieci. Mąż się załamał i nie chce słyszeć o żadnym leczeniu. Jednak ja wiem, że jedynie to zapewni mojej rodzinie spokój. Jak się leczy paranoje? Czy powinnam zamówić wizytę u psychiatry?
Paranoja jest powszechną nazwa zespołu objawów psychotycznych, polegających na między innymi poczuciu, że jest się obserwowanym, prześladowanym, zagrożonym przez innych. Towarzyszy im bardzo silny lęk, który zaburza funkcjonowanie osoby. Dodatkowo osoba w trakcie epizodu psychotycznego ma zaburzony krytycyzm, w związku z czym nie jest w stanie adekwatnie ocenić swoich objawów. Dlatego, jeżeli obserwuje Pani takie nagłe pogorszenie funkcjonowania męża, konieczna jest wizyta u psychiatry, który zweryfikuje diagnozę i przepisze odpowiednie lekarstwa przeciwpsychotyczne. Objawy psychotyczne leczy się przede wszystkim farmakologicznie, można wspomagać je psychoterapią ( szczególnie gdy stwierdzone zostaną zaburzenia osobowości, które mogą współwystępować z zespołem paranoidalnym. Leki nowej generacji mają działanie silnie uspokajające i nie uzależniają, muszą jednak być stosowane regularnie.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli Pani męża badał i diagnozował lekarz, to zwróciłabym się do niego, aby uzyskać informacje co do podjęcia skutecznej terapii. Leczeniem psychoz i urojeń zajmuje się lekarz psychiatra, a polega ono m.in. na przyjmowaniu zaleconych leków oraz regularnych spotkaniach z lekarzem/ terapeutą; czasem, jeśli objawy nasilają się, konieczne jest także leczenie w oddziale szpitalnym. Biorąc pod uwagę opisywany stan Pani męża oraz Pani poczucie zagrożenia, sugerowałabym jak najszybszą konsultację u lekarza psychiatry. Podjęcie właściwego leczenia daje dużą szansę na zredukowanie dolegliwości, które Pani opisuje.
Witam, niestety to jest poważnym problem - przekonanie kogoś do leczenia psychiatrycznego czy psychoterapii. Przekonywanie osoby niezdecydowanej albo źle nastawionej do leczenia niestety wpływa negatywnie na motywację i często te osoby nawet jeśli zgłaszają się na leczenie, pod wpływem nacisków rodziny, przerywają leczenie. Trzeba samemu zauważyć, ze jest się chorym i wymaga pomocy specjalisty. W tym przypadku może być to trudne, ponieważ może wzmagać paranoiczne myślenie. W polskich warunkach prawnych nie ma możliwości zmuszenia osoby chorej do leczenia psychiatrycznego poza przypadkiem, kiedy zagraża zdrowiu lub życiu swojemu lub innych osób. Musiałbym znać dokładną diagnozę męża, bo "psychoza" jest dość ogólnym pojęciem. Z dużą pewnością Pani mąż będzie wymagał leczenia psychiatrycznego - farmakologicznego. Dodatkowo stosuje się odpowiednie metody psychoterapeutyczne, jednakże jako metodę wspomagającą.
Witam Panią, jeśli lekarz psychiatra zdiagnozował u męża psychozę to powinno rozpocząć się leczenie psychiatryczne. Jeśli konsultowała się Pani z innym specjalistą (lekarzem rodzinnym, psychologiem, innym), należy jak najszybciej udać się do lekarza psychiatry, który zdiagnozuje występujące zaburzenia u męża. Jeśli czuje Pani, że zdrowie lub życie rodziny jest zagrożone zachowaniem, objawami występującymi u męża może Pani zadzwonić na pogotowie lub policję.
Witam Panią,
Jaki specjalista zdiagnozował psychozę u Pani męża? Czy były zalecenia od tego specjalisty? Czy podjęto farmakoterapię(przepisano leki)? Jeżeli tak to od jak dawna przyjmuje mąż leki?
Odpowiedzi na powyższe pytania są kluczowe aby podać Pani rzetelną odpowiedź.

pozdrawiam
Mikołaj Terczakowski

Eksperci

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Karolina Jakimiuk

Karolina Jakimiuk

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

umów wizytę
Katarzyna Pawlicka

Katarzyna Pawlicka

Psycholog

Rawicz

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Iwona Adamkiewicz

Iwona Adamkiewicz

Psychiatra, Internista

Rzeszów

Dariusz Świerczek

Dariusz Świerczek

Psychiatra

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.