Jak sobie razdzić z alergią kontaktową oraz nietolerancją na leki?

5 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie skąd bierze się alergia kontaktowa to znaczy na biżuterię na niektóre kosmetyki oraz skąd bierze się nietolerancja lekowa – nie toleruje niektórych leków jestem otępiała po nich i jest mi ogólnie nie dobrze. Skąd to wszystko bierze się i jak to leczyć? Jak wytłumaczyć pielęgniarkom i lekarzom w szpitalu, że nie toleruje niektórych leków? Oraz czy taka nietolerancja lekowa może być powodem dyskwalifikacji do operacji?
Witam. Alergia kontaktowa jak sama nazwa sugeruje jest określonego typu reakcją alergiczną (tj. zapaleniem alergicznym skóry) na zetknięcie się skóry z substancją na którą dany człowiek jest uczulony. Wywołuje to zmianę skórna zwaną wypryskiem. Czasami tego typu alergenami są metale (np nikiel) czy substancje chemiczne będące składnikami kosmetyków. Nietolerancja leków to inne zagadnienie. Nie wdając się w szczegóły i różne podziały można powiedzić, iż jest to niewłaściwa reakcja, ale nie alergiczna, po zastosowaniu danego leku. Może być reakcją powtarzalną dlatego najczęściej nie stosujemy znanych nam i nietolerowanych przez nas leków. Czy może być powodem dyskwalifikacji od operacji ? - chyba jedynie w sytuacjach kiedy operacja uzależniona jest bezwzględnie od zastosowania określonego leku, ale to rzadkie sytuacje.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry- jest efektem nadwrażliwości na niektóre substancje, metale, mieszanki zapachowe itd, musi zostać potwierdzona w testach płatkowych. Jest to rodzaj alergii skórnej, w leczeniu warunkiem jest poznanie haptenu- alergeny który nas uczula i eliminacja, poza tym pielęgnacja i leki p/zapalne na skórę.
pozdrawiam g.osmenda
Witam,
Istnieje wiele przyczyn alergii.
Proszę nie szukać pomocy w internecie tylko udac się do lekarza.
Proszę zrozumieć, że do postawienia diagnozy jest potrzebny pacjent, którego można zbadać i z którym można przeprowadzić wywiad.
Pozdrawiam.
Piotr Niedziałkowski
Jeżeli podejrzewa Pani nieprawidłowa reakcję na lek , należy udać się do lekarza POZ. Jeżeli będzie podejrzenie reakcji uczuleniowej, lekarz skieruje do Por. Alergologicznej. Częstsze od uczuleń są objawy nietolerancji leków, ich działań ubocznych, wtedy lek się odstawia. Lekarz POZ lub oddziału odnotowuje to w dokumentacji pacjenta.
witam serdecznie, powyżej przestawiony temat, jest ściśle związany z dziedziną medyczna,
z pewnością lekarz alergolog mógłby pomóc, życzę przede wszystkim powrotu do zdrowia,
Serdecznie pozdrawiam

Eksperci

Leszek Michniewicz

Leszek Michniewicz

Pediatra

Zgorzelec

Katarzyna Jankiewicz

Katarzyna Jankiewicz

Alergolog, Pulmonolog, Internista

Warszawa

Patryk Guglas

Patryk Guglas

Alergolog

Kalisz

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 68 pytań dotyczących usługi: alergia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.