Jak sprawdzić czy dna moczanowa zaatakowała ścięgno achillesa?

6 odpowiedzi
Witam, serdecznie. Mam problem ze ścięgnem achillesa. Gram w koszykówkę od wielu już lat teraz mam 34 lata i rok temu problem się pojawił. Byłem kilka razy na USG i diagnozy za każdym razem były różne naderwanie – zapalenie – naciągnięcie. Mój fizjoterapeuta mówi, że to od przeciążenia i zalecił przykładać lód. Ból ustępuje po kilkunastu minutach rozgrzewki. Później jednak powraca ze zdwojoną siłą. Ścięgno jest mocno napuchnięte boli przy dotykaniu niedaleko pięty. Mam również dne moczanową, nie wiem skąd, ponieważ od lat nie pije alkoholu trzymam ścisłą dietę, w której brak puryny. Ostatnie badanie krwi wykazał 415 umol/l podczas ataku dny. Jak sprawdzić czy dna zaatakowała achillesa?
Szanowna Pani/Panie
Oczywiście dna moczanowa może dawać dolegliwości w obrębie ścięgna Achillesa jednak objawy sugerują przewlekłe zapalenie. Leczenie jest w takim wypadku wielokierunkowe dlatego sugeruję pilną konsultację u specjalisty ortopedy aby ustalić ostateczną diagnozę i podjąć leczenie.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jedynie badanie histopatologiczne- czyli wycinek pozwoliłby odpowiedzieć na pytanie czy dna jest przyczyną zapalenia Achillesa. Oczywiści takich badań zwykle nie przeprowadza się, ze względu na ich inwazyjny charakter. Oczywiście nasilenie dolegliwości przy zwiększonym poziomie kwasu moczowego jest mocnym argumentem za metabolicznym podłożem patologii ścięgna. istnieje również możliwość przypadkowej koincydencji patologii. Pacjenci z dną moczanową zwykle mają dolegliwości stawowe. Leczenie zapalenia Achillesa jest długotrwałe i czesto łoczy sie z nawrotami. Jedynie cierpliwość i konsekwencja w leczeniu może doprowadzić do wyleczenia. Pozdrawiam. T. Sorysz ortopedasorysz.pl
Witam!
Dziękuję za Pana pytanie! Problemy z Achillesem są mocno niedocenionym problemem klinicznym w praktyce lekarzy portowych i ortopedów. Z reguły wrzucane są do jednego worka pt. "zapalenie ścięgna Achillesa", jakkolwiek choroby ścięgna piętowego, pomimo podobnych objawów można podzielić na kilka głównych schorzeń (tendinopatia insercyjna, zapalenie ościęgnej, zapalenie kaletki głębokiej pięty, deformacja Haglunda, osteofity- wyrośla kostne, złogi kryszałów- w tym kwasu moczowego- w kaletce głębokiej, wapniejąca tendinopatia ścięgna, zwyrodnienie samego ścięgna- tendinoza). W zależności od rozpoznania leczenie jest zróżnicowane. Samo postawienie rozpoznania wymaga wnikliwości tak, aby leczyć przyczynę dolegliwości, której skutkiem są bóle Achillesa. Leczenie zachowawcze przynosi poprawę u 90% pacjentów. Składa się na nie: odpoczynek, wkładki pod piętę, rehabilitacja z naciskiem na ćwiczenia ekscentryczne i rozciąganie, ortezy do stosowania w godzinach nocnych oraz farmakoterapia. Nowoczesna farmakoterapia wykorzystuje w leczeniu preparaty tlenku azotu w zastosowaniu przezskórnym. W wyjątkowych przypadkach stosuję się iniekcje okołołościęgniste z preparatów wspomagających gojenie (kwas hialuronowy, polidecanol, dekstroza). W przypadkach opornych zastosowanie znajduje leczenie operacyjne.
Podsumowując. Zawsze należy rozpocząć leczenie od ostatecznie i właściwie postawionej diagnozy. Istnieje szereg sposobów na wyleczenie choroby ścięgna Achillesa, choć najczęściej proces ten jest długotrwały.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Witam. Dolegliwości, o których Pan wspomina są częste u osób uprawiających sport wymagający wyskakiwania. Obraz dolegliwości wskazuje niestety na proces przewlekły, który dość trudno i długo się leczy. Swoim pacjentom zalecam ćwiczenia polegające na powolnym rozciąganiu ścięgna Achillesa szczególnie rano przed obciążeniem kończyny, wkładkę pod piętę aby odciążyć ścięgno, pomocne bywają ortezy pneumatyczne na staw skokowy np AIRCAST AIRHEEL jeśli ból i obrzęk jest nieco powyżej przyczepu, przerwa w uprawianiu sportu min 6tygodni. Jeśli nie ma poprawy po 6 miesiącach zalecam podanie PRP z krwi własnej. Przy dnie moczanowej przy utrzymywaniu parametrów kwasu moczowego w normie przy braniu leków nie powinno być takich dolegliwości, pytanie jest tylko jak często określa Pan poziom kwasu i czy bierze Pan leki. Skłaniałbym się raczej w kierunku zmiany przeciążeniowej. Pozdrawiam
Witam!!!
Bardzo często dna moczanowa może prowadzić do entezopatii różnych ścięgien w tym ś. Achillesa - tu niezbedne jest m.in odpowiednie leczenie dny. Co do samego ścięgna , należy je prawidłowo wygoić, gdyż taki przewlekły proces zapalny może prowadzić do anemizacji ścięgna i zerwania - wtedy potrzebne jest leczenie operacyjne. Można "podgoić " Achillesa np. ostrzykując go np. osoczem bogatopłytkowym (PRP), a następnie unieruchamiając kończynę w ortezie z podpiętkami.
Objawem dny przewlekłej są guzki dnawe, które mogą być zlokalizowane również w ścięgnie Achillesa. Jak rozumiem nikt takich guzków w USG nie stwierdził. Nie wiem pod jaką postacią przebiegają u Pana "ataki dny". Nadmiernie intensywne treningi mogą spowodować napad dny nawet u osób przestrzegający zasad diety, które Pan wymienił. Przyczyną mogą być również duże ilości spożytej fruktozy obecnej w owocach i niektórych napojach. Jeżeli rzeczywiście ma Pan dnę, skuteczne jej leczenie (przewlekłe, nie tylko doraźne) jest ważniejsze niż rozstrzygnięcie czy to dna "dopadła" Pana ścięgno. Nawet jeśli by tak było to stałe utrzymywanie kwasu moczowego na odpowiednio niskim poziomie powoduje wycofywanie się takich zmian. U Pana jednak bardziej prawdopodobna jest przyczyna mechaniczna. Leczenie uszkodzonego ścięgna Achillesa wymaga dużo czasu i cierpliwości.

Eksperci

Justyna Tereszkiewicz

Justyna Tereszkiewicz

Dietetyk

Łańcut

Agnieszka Kwiatek

Agnieszka Kwiatek

Dietetyk

Katowice

Katarzyna Rucińska

Katarzyna Rucińska

Dietetyk

Szczecin

Justyna Nowak

Justyna Nowak

Dietetyk

Tarnów

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 59 pytań dotyczących usługi: dna moczanowa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.