Jak złagodzić agresje syna, który jest chory na schizofrenię paranoidalną?

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mam pytanie dotyczące mojego syna z diagnozą schizofrenii paranoidalnej. Syn bierze leki, mimo to pod wpływem urojeń, staje się bardzo agresywny. Jak reagować i jak rozmawiać z nim, aby złagodzić agresję?
Witam,

jeśli źródłem zachowań agresywnych są urojenia zasadniczą kwestią jest modyfikacja podstawowego leczenia farmakologicznego celem ustąpienia urojeń. Kilka leków wykazuje ponadto udowodnione działania redukujące zachowania agresywne.
Trudno jest udzielić jednoznacznych rad i sposobów rozmowy- podejście wymaga rozpatrzenia indywidualnego w zależności od kontekstu urojeń, relacji rodzinnych i ogólnej sytuacji. Zasadniczą cechą urojeń jest oporność na argumentację i podtrzymywanie ich mimo obiektywnych dowodów na ich nieprawdziwość. Ogólne zasady postępowania opierają się na nieprzejawianiu konfrontacyjnych zachowań, unikaniu zachowań prowokacyjnych, zachowanie spokoju i opanowania (jednak bez okazywania strachu), mówienie łagodnym, spokojnym tonem.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Rozmowa i próby wytłumaczenia przyczyn choroby pacjentom w stanie psychozy mija się niestety z celem. Wynika to z faktu, że osoba chora psychicznie pozostaje bezkrytyczna do swoich objawów tj. urojenia. Z urojeniami się nie dyskutuje, gdyż naraża się Pani tylko na agresje i złość chorej osoby i traci Pani zaufanie u syna. Oczywiście nie należy im potakiwać a raczej przyjąć postawę dystansu i obojętności . W sytuacji agresji najlepiej nie uspokajać pacjenta " na siłę", przeczekać eskalację złości. Uważam, że skoro syn jest leczony to treści urojeniowe powinny ustępować. Czy bierze leki regularnie? Może warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o skorygowaniu dawek leków, o potencjalizacji leczenia lub o jego zmianie skoro nie ma poprawy stanu syna. Dopiero gdy pacjent będzie w remisji objawowej tzn. nie będzie omamów, urojeń i agresji można prowadzić z nim rozmowy o charakterze psychoedukacyjnym. Pozdrawiam.
W naszym Gabinecie nie zajmujemy się psychozami. Zalecenia i sugestie zawarte w postach Lekarzy odpowiadających na pytanie, PT dr Cholewińskiej i dr Sygiet uważam za wyczerpujące i optymalne. Pozdrawiam. JW, seksuologia.com.

Eksperci

Tomasz Kowalik

Tomasz Kowalik

Psychiatra

Łódź

Paweł Bianga

Paweł Bianga

Psycholog

Katowice

Mateusz Broniecki

Mateusz Broniecki

Psycholog

Szczecin

Marta Szczepaniak

Marta Szczepaniak

Psychiatra

Łódź

Karolina Szymańska

Karolina Szymańska

Psychiatra

Starogard Gdański

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 55 pytań dotyczących usługi: schizofrenia
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.