Jaka dieta i ćwiczenia po zawale serca?
9
odpowiedzi
Jestem po rozległym zawale serca, mam problemy z arytmią, nadciśnieniem i nadwagą ok. 30 kg. Kardiolodzy zalecają dietę i ćwiczenia, niestety z obu mam problemy. Czy w mojej sytuacji moźliwa jest pomoc?
Oczywiście, że TAK. Zapraszam,- pomogę.
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Pozdrawiam
Magdalena Kołodziej
Dietetyk
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, jeśli chodzi chodzi o dietę to zawsze dostosowuje ją do możliwości oraz stanu fizjologicznego pacjenta. Natomiast jeśli chodzi o ruch to w początkowej fazie zaproponowałabym spacery, które nie obciążają serca, poprawia kondycję, wzmocnią.Należy pamiętać, że dieta to 70% sukcesu, a dzięki redukcji masy ciała można wyeliminować choroby takie jak nadciśnienie oraz zapobiec kolejnym incydentom kardiologicznym. Pozdrawiam :)
Oczywiście, że jest możliwa. Zawał serca jest najczęściej następstwem miażdżycy tętnic wieńcowych, w związku z tym w diecie należy ograniczyć podaż tłuszczy nasyconych, cholesterolu oraz sodu.Należy dążyć również do normalizacji masy ciała Dietę taką należy ustalić bardzo indywidualnie - w zależności od chorób współistniejących
Zarówno dieta (w myśl zdrowego żywienia) jak i aktywność fizyczna (w tym wypadku koniecznie dostosowana do Pana/Pani możliwości!) pomogą w redukcji masy ciała, a co za tym idzie- regulacji ciśnienia i prewencji przed ewentualnym drugim zawałem. Rodzaje diety i ćwiczeń muszą być dobrane indywidualnie na podstawie wywiadu żywieniowego i dokumentacji medycznej.
Jeśli chodzi o dietę, jak najbardziej można pomóc. Należy zmniejszyć ilość szkodliwych kwasów omega 6 w diecie (głównie tłuszcze roślinne po obróbce termicznej-olej słonecznikowy, margaryny,a także źródła tłuszczów trans-wszelkiego rodzaju wyroby cukiernicze). Należy ograniczyć ilość węglowodanów prostych. Zwiększyć spożycie dzikich (nie hodowlanych!) ryb. Świetnie sprawdzi się tu dieta zbliżona do DASH lub/i Śródziemnomorskiej. Jeśli chodzi o ćwiczenia, tutaj ważne jest jak długo minęło od zawału oraz w jakim wieku jest pacjent. Dobry fizjoterapeuta na pewno dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń kardiologicznych. Świetnie sprawdzą się interwały (specjalne). Najlepiej udać się do poradni kardiochirurgicznej.
Oczywiście, że tak!
Koniecznie proszę skontaktować się z dietetykiem i umówić na wizytę. Wcześniej proszę zadzwonić do wybranego , blisko miejsca zamieszkania dietetyka i zapytać jak przygotować się do wizyty.
Zmniejszenie masy ciała, wypracowanie włąściwych nawykó żywieniowych jest koniecznością.
pozdrawiam serdecznie
Koniecznie proszę skontaktować się z dietetykiem i umówić na wizytę. Wcześniej proszę zadzwonić do wybranego , blisko miejsca zamieszkania dietetyka i zapytać jak przygotować się do wizyty.
Zmniejszenie masy ciała, wypracowanie włąściwych nawykó żywieniowych jest koniecznością.
pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Oczywiście że nigdy nie jest za późno na zmiany w swoim życiu. Ćwiczenia muszą być odpowiednio dobrane natomiast zmiany żywieniowe są konieczne. Warto aby modyfikacje wprowadzać etapami i nauczyć się dbać o siebie i swoje zdrowie. Samemu jest bardzo trudno dlatego uważam, że niezbędna będzie pomoc dietetyka w ustaleniu odpowiednio skomponowanej diety. Zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam
Oczywiście, dobrze dobrana dieta, bogata w antyoksydanty, kwasy omega-3, itd... wraz z odpowiednią aktywnością ma istotne znaczenie w chorobach układu sercowo-naczyniowego.
Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Witam. Oczywiście jestem w stanie Panu pomóc pod względem dietetycznym. Zapraszam Pana do mojego gabinetu w Łomiankach przy ulicy Warszawskiej 95A. Po przeprowadzonym wywiadzie dietetycznym i zapoznaniu się z badaniami zaproponuję najlepsze rozwiązanie. Dieta będzie na pewno uwzględniała dużą ilość warzyw, owoców, a także błonnika przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania tłuszczów zwłaszcza zwierzęcych. Co do aktywności fizycznej to także dam kilka wskazówek od czego najlepiej byłoby zacząć.
Eksperci
Podobne pytania
- Proszę o poradę. Tata pół roku temu przeszedł zawał o którym nie wiedział teraz obecnie czeka na operacje trzech baypasow proszę powiedzieć czy operacja jest poważna i czy operacja trzech baypasow jest rzadkim przypadkiem?
- Lek trifas 10 i prestarium 10mg czy można te leki odstawić po zawale Mam 61 lat ciśnienie 108/60 biorąc tabletki spada na 88/55 bardzo źle się wtedy czuje czuje
- Bardzo proszę o udzielenie mi porady, będę bardzo wdzięczna za pomoc. Więc za tydzień chcę zrobić na twarz osocze bogatopłytkowe. Tylko, że mam problem, ponieważ nie wiem jak to się ma do zazywajacych obecnie leków. Jest to lek o nazwie Flucofast. Lekarz zapisał mi go na grzybicę w jamie ustnej, do tego…
- W 1999 r przeszedłem zawał serca, mam założone kilka stentów.Biorę leki acard, plavix, biosotal,prestarium, atoris. Lekarz ortopeda zaproponował mi leczenie barku osoczem bogatopłytkowym PRP. Czy mogę zgodzić się na takie leczenie. Proszę o poradę . Czesław
- Jestem na Humirze. Mam łuszczycowe zapalenie stawów. Czy mogę leczyć zwyrodnienia stawu kolanowego osoczem bogatoplytkowym?
- Pół roku temu miałam zawał NSTEMI,zazywam ,areplex 75mg,acard,tritace 10mg,primacor 10mg,nebilet 2,5 mg zaranta 20mg,czy moge zrobic zabieg osocza bogatopłytkowe,
- Moja mama miała łagodny zawał i raka szyjki macicy. Jest po chemioterapii i chyba radioterapii też. Ponad rok temu wylew albo udar mózgu, wygląda że też łagodny, bo funkcjonuje całkiem nieźle. Ma wysoki cholesterol. Bierze leki na serce i zbicie cholesterolu i pewnie jeszcze jakieś, które moim zdaniem…
- Moja mama, lat 80, jest 3 miesiące po ciężkim zawale. Rozpoznanie - niewydolność krążenie przewlekła NYHA III/II. Zawał serca ściany przedniej i bocznej przebyty z uniesieniem odcinka S-T leczony PTCA GPZ z implantacją 2 stentów DES.PTCA PTW z implantancją stentu DES. Kardiomiopatia pozawaowa z obniżoną…
- W dniu 24.01.2016 miałem zawał serca. W szpitalu leżałem do 27.01, gdzie zastosowano koronaroplastykę. W wypisie zalecane leki to: Acard 75mg, Clopidix 75mg, IPP 20mg, Torvacard 40mg, Nedal 5mg, Lakea 50mg oraz inhalatory wziewne: Atrovent N, Miflonide 400ug, i Zafiron ponieważ od 10-ciu lat choruję…
- O czym może świadczyć wynik kinaza fosfokreatynowa 1458 U/l . Mam 32 lata i jestem po zawale serca. Przyjmuje standartowe leki nasercowe po zawale, czy ten wyskoki poziom kinazy może mieć związek z tymi lekami? Jak ewentualnie obniżyć ten poziom? Z góry dziękuje za odpowiedż.
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 11 pytań dotyczących usługi: zawał serca
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.