Koszmary, lęki i niskie poczucie wartości, jak mam sobie pomóc?

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Mam na imię Patryk, mam 23 lata. Choruję chyba od zawsze na schorzenia psychiatryczne, lecz dopiero od paru lat mam coś więcej stwierdzone. Zawsze byłem wycofany społecznie, kiedyś bardzo się jąkałem i unikałem kontaktu z innymi. Mam stwierdzone zaburzenia osobowości (ogólne) ze wskazaniem bardziej na lękliwe. Leki mam zmieniane co jakiś czas, bo poprawy raczej nie ma. Mam przepisane: Parogen 20 1x1, Pernazyna 25 2x1,100 1x1, chlorprothixen 15 3x1, alprox 0,5 doraźnie. Moje pytanie jest odnośnie snów, z którymi mam ostatnio duży problem. Codziennie śni mi się parę różnych snów, gdzie głównym motywem, odczuciem jest lęk, bezsilność i płaczliwość. Mam już tego dosyć, wykańcza mnie każda noc. Zazwyczaj w snach chodzi o ucieczkę przed czymś/kimś, stała się jakaś krzywda mi/bliskim, z którą nie umiem dać sobie rady – występuję ciągła płaczliwość we śnie, czuje się ciągle mniej wartościowy od innych. Co może mi pomóc? Czy to może być efekt działania lub przerwania leczenia jakimś lekiem? Alprox zazwyczaj zażywałem do uśnięcia, lecz omijam go co jakiś czas, aby się nie uzależnić.
Panie Patryku! Nie wiem co Pan ma na myśli pisząc, że "od paru lat ma pan coś więcej stwierdzone"? Co takiego "stwierdzono" u Pana? Bezsenność i sny, które Pan opisuje mogą wskazywać na zburzenia lękowe. Nie wiem czy to może być efekt odstawienia leku. Być może. Zaburzeni osobowości a połączeniu z zaburzeniami nastroju i z lękiem wymagają intensywnego, ciągłego leczenia, które najczęściej daje poprawę. Same zaburzenia snu z koszmarami sennymi znacznie zaburzają funkcjonowanie za dnia, czego Pan sam doświadcza. Trzeba to leczyć. Może psychoterapia byłaby możliwa?

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,

leki przeciwlękowe z grupy SSRI mogą spowodwać zwiększenie intensywności snów. Z drugiej strony motyw, który w nich u Pana przewija (lęk i bezsilność), może wiązać się z przyczynami wszystkich objawów. Analiza marzeń sennych od wielu lat jest jednym z elementów terapii i daje możliwość dostępu do nieświadomych pragnień i uczuć, które często wpływają na wystąpienie objawów. Ponadto jest kilka dostępnych leków, które mogą zmniejszyć intensywność koszmarów sennych- alprox do nich się jednak nie zalicza i przestrzegam, przed możliwością uzależnienia od tego preparatu.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl

Eksperci

Elżbieta Swoboda

Elżbieta Swoboda

Psycholog

Pszczyna

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Kornel Miszk

Kornel Miszk

Psycholog

Gdańsk

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.