Lecze się na nerwice lękowe.Moim głównym problemem jest lęk przed zawałem serca.Gdy ogarnia mnie lęk

6 odpowiedzi
Lecze się na nerwice lękowe.Moim głównym problemem jest lęk przed zawałem serca.Gdy ogarnia mnie lęk zarzucam Zomiren ale nie chce się od niego uzależnić A na stałe biorą paroxinor.Teraz akurat leki mam już 6 dzień.Nie mogę sobie z tym poradzic
Witam, same leki wygłuszają objawy nerwicowe, ale to w jakim stopniu zadziałają często jest kwestją indywidualną. Zachęcam do kontaktu z psychoterapeutą, ponieważ psychoterapią można na stałe znieść objawy nerwicowe. Pozdrawiam Anna Bernatowska

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, wiele osób cierpiących z powodu nerwicy lękowej przeżywa lęk o swoje zdrowie. Wiele osób zmagających się z tym problemem korzysta z farmakologicznego wsparcia w trakcie leczenia. Leki rzeczywiście pomagają opanować objawy, większość osób z podobnym problemem obserwuje pozytywną zmianę w swoim samopoczuciu. Leczenie farmakologiczne nie wpływa jednak na przyczynę powstania zaburzeń nerwicowych. W leczeniu tego i innych zaburzeń, warto skupić się nie tylko na zniesieniu objawów (choć jest to absolutnie istotna część leczenia), ale także na pracy z ich przyczynami, poprzez włączenie w leczenie psychoterapii. Psychoterapia jest taką formą pomocy, która może pomóc w pozbyciu się objawów nerwicy, wiele osób korzystających z psychoterapii odczuwa poprawę samopoczucia i rezygnuje z doraźnego przyjmowania leków, leczenie farmakologiczne często również przestaje być konieczne. W trakcie terapii można między innymi zrozumieć jak powstały objawy nerwicowe, jak zmienić zachowanie oraz sposób myślenia, które może podtrzymywać dolegliwości.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam. Opanowanie objawów lękowych wymaga systematycznej i długotrwałej farmakoterapii. Zestaw leków który Pan/Pani przyjmuje jest adekwatny- antydepresant (Paroxinor) i lek przeciwlękowy (Zomiren). Aby uzyskać efekt - antydepresant należy przyjmować regularnie 4-6 tygodni, do tego czasu doraźnie należy stosować lek przeciwlękowy. Sześć dni to dopiero początek leczenia, trzeba cierpliwości. Zdecydowanie przestrzegam przed wcześniejszym samowolnym odstawieniem leków- objawy mogą powrócić ze zdwojoną siłą. Przy następnej wizycie proszę porozmawiać ze swoim psychiatrą na temat działania leków i długości ich stosowania. Pozdrawiam.
dobrze byłoby poszukać innych sposobów radzenia sobie z napięciem, czy to technik relaksacyjnych, czy innych metod (psycholog pomoże, pokaże różne metody, może nauczyć), ewentualne odstawianie leków jedynie we współpracy z lekarzem psychiatrą. Konsultacja z psychoterapeutą będzie również dobrym pomysłem, bo jedna sprawa - redukowanie napięcia w konstruktywny sposób, druga próba zobaczenia genezy objawu, docelowo usunięcia go poprzez poradzenie sobie z przyczyną. ps. co do samego leku, dobrze byłoby poorzmawiać z psychiatrą, o tym, czy rzeczywiście jest uzależniający, ewentualnych skutkach ubocznych itp, bo być może lęk przed lekiem również zaczyna być problemem,
Witam serdecznie,
Z opisanej przez Ciebie sytuacji wynika, że jest Ci naprawdę trudno poradzić sobie z tym wszystkim. Lęk przed zawałem serca niesie ze sobą wiele negatywnych i obciążających Cię konsekwencji. To musi być bardzo trudne. Może byłbyś skłonny dołączyć do leczenia farmakologicznego jakaś formę terapii np. poznawczo-behawioralną, która byłaby wsparciem w takich momentach? Istnieją badania potwierdzające dużą skuteczność technik proponowanych przez ten rodzaj terapii w leczeniu zaburzeń lękowych w tym lęku o zdrowie. Podczas sesji psychoterapii pracuje się dodatkowo na poznawczej komponencie lęku – koncentruje się na myślach, emocjach i doznaniach fizycznych w celu poprawy funkcjonowania. Łączenie takich dwóch form leczenia przynosi bardzo pozytywne rezultaty. Życzę powodzenia. Pozdrawiam – Weronika Olszańska
Dzień dobry ! Wielu pacjentów z problemami związanymi z lękiem korzysta z leczenia farmakologicznego. Ta forma leczenia pomaga zniwelować nieprzyjemne doznania związane z lękiem. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest połączenie farmakoterapii oraz psychoterapii. Dzięki temu będzie Pani miała okazję poradzić sobie z problemem długoterminowo.
Pozdrawiam serdecznie,
Aleksandra Korotko- Kalisz
Bezproblemowo.com

Eksperci

Dawid Staszczyk

Dawid Staszczyk

Psycholog

Warszawa

Elżbieta Swoboda

Elżbieta Swoboda

Psycholog

Pszczyna

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.