Lekarz rodzinny stwierdził dnę moczanową, na podstawie objawów + wyników krwi i moczu, w których pod

2 odpowiedzi
Lekarz rodzinny stwierdził dnę moczanową, na podstawie objawów + wyników krwi i moczu, w których podobno nic niepokojącego nie było. Otrzymałem leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, dodatkowo zalecił dietę. Czy coś jeszcze powinienem zrobić w tym kierunku? Nie powinienem dostać skierowania do reumatologa?
Dzień dobry!
Proszę dostosować się do zaleceń i zaufać lekarzu rodzinnemu. Do leków dołączyć dietę niskopurynową i objawy szybko ustąpią.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,

Słusznie, oprócz leczenia farmakologicznego zaleconego przez lekarza prowadzącego, proszę się skoncentrować na zmianie nawyków żywieniowych i ogólnych nawyków stylu życia, związanych m.in. z ilością oraz porą snu, aktywnością fizyczną, reakcją na bodźce stresowe, regulacją emocji, itp. Efektywna interwencja dietetyczna w przypadku dny moczanowej i podwyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi powinna opierać się przede wszystkim na wyraźnej redukcji spożycia czerwonego mięsa, owoców morza, alkoholu oraz żywności o wysokim stopniu przetworzenia, zwłaszcza typu fast food, smażonego mięsa i słodkich napojów bogatych w cukry proste. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą ilość wypijanych płynów w ciągu dnia (szczególnie wody), odpowiednią podaż witaminy C pochodzącej z warzyw oraz owoców, a także koncentrowanie się głównej mierze wokół źródeł białka pozyskiwanego z mleka i jego przetworów, jaj oraz nasion roślin strączkowych, przy jednoczesnym ograniczeniu do maksymalnie jednej małej porcji w ciągu dnia drobiu oraz 2-3 niewielkich porcji w ciągu tygodnia świeżych ryb. W nowszych badaniach naukowych zaobserwowano, że pokarmy pochodzenia roślinnego naturalnie zawierające stosunkowo wysokie ilości związków purynowych, takie jak choćby fasola, soczewica, soja, ciecierzyca, groch, brokuły, szpinak, grzyby oraz niektóre owoce nie są związane ze zwiększaniem ryzyka hiperurykemii i dny moczanowej, dlatego można je bezpiecznie stosować w diecie pacjentów, jeśli nie występują oczywiście inne przeciwwskazania do ich włączenia. Wysokie spożycie warzyw i owoców bogatych w witaminę C (niekoniecznie owoców cytrusowych), orzechów, pełnoziarnistych produktów zbożowych (również niepodgrzewanych), chudego mleka i produktów mlecznych, jaj oraz tłuszczów roślinnych, takich jak oliwa z oliwek extra virgin, były związane ze zmniejszonym ryzykiem hiperurykemii i wystąpienia podagry. Warto także podkreślić, że wyniki niedawno opublikowanych badań podważają powszechne przekonanie, że hiperurykemia jest głównie spowodowana błędnymi nawykami żywieniowymi i sugerują, że predyspozycje genetyczne mają znacznie większy udział w przypadku występowania podwyższonego stężenia kwasu moczowego we krwi w populacji ogólnej, aniżeli czynniki dietetyczne.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Justyna Tereszkiewicz

Justyna Tereszkiewicz

Dietetyk

Łańcut

Agnieszka Kwiatek

Agnieszka Kwiatek

Dietetyk

Katowice

Katarzyna Rucińska

Katarzyna Rucińska

Dietetyk

Szczecin

Justyna Nowak

Justyna Nowak

Dietetyk

Tarnów

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 59 pytań dotyczących usługi: dna moczanowa
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.