Mam 30 lat i jestem w 17 t.c. II, mój wynik TSH 3,98, FT3 5, FT16, anty-TPO 258, anty-TG 24. Lekarz

5 odpowiedzi
Mam 30 lat i jestem w 17 t.c. II, mój wynik TSH 3,98, FT3 5, FT16, anty-TPO 258, anty-TG 24. Lekarz włączył mi euthyrox N 50, po 3 tygodniach brania leku na czczo wynik TSH 4,350, FT3 4, FT4 16. Zwiększono dawkę euthyroxu do 100 i polecono wizytę u endokrynologa. Ginekolog zasugerował, że to najprawdopodobniej Hashimoto. Na podstawie jakich badań endokrynolog może to stwierdzić? Co powinnam zmienić w diecie, jakie suplementy przyjmować(dotychczas biorę tylko preparat Pregna plus), aby wynik TSH się obniżył. Czy choroba, którą mi zasugerowano może negatywnie wpływać na płód? Czy są szanse, że urodzę zdrowe dziecko? Przy pierwszej ciąży nie miałam w ogóle badanego poziomu TSH i dziecko urodziło się w 41 t.c., 10pkt w skali APG.
Witam, proponuję jak najszybciej umówić się do endokrynologa, który wszystko Pani wytłumaczy a do tego czasu przyjmować oczywiście lek. Pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry, wysokie miano p-ciał a-TPO jest już jednym z kryterium rozpoznania Hashimoto. Ostateczną diagnozę postawi jednak lekarz endokrynolog po wykonaniu dodatkowo badania USG tarczycy. TSH ureguluje się dzięki działaniu leku, warto jednak również zadbać o żywienie, aby było zbilansowane i odpowiednie dla Pani potrzeb. Zaleca się wykluczenie z diety glutenu, jednak nie należy tego robić przed wykonaniem screeningowego badania na celiakię, aby wykluczyć występowanie tej choroby (osoby z Hashimoto nieco częściej chorują na celiakię). Zaleca się również wykluczenie nabiału. Uważam jednak, że ograniczenie produktów nabiałowych i glutenowych jest zupełnie wystarczające. Należy zadbać o to, aby dieta była różnorodna i miała właściwości przeciwzapalne (odpowiednia podaż omega:3, witaminy E). Warto również włączyć suplementację witaminą D3 i selenem.
Pozdrawiam serdecznie,
A.Walus
Dobry wieczór, wykonane badania mogą wskazywać na rozpoznanie Hashimoto. Jednak powinno to zostać skonsultowane przez specjalistę endokrynologa oraz wykonanie USG tarczycy. Żywienie może wspomóc proces leczenia. Zalecane i często wprowadzane eliminacje powinny być podparte odpowiednimi badaniami. Warto wspomóc żywienie suplementacją witaminą D3 (po uprzednim oznaczeniu jej stężenia w organizmie), kwasami omega-3 oraz selenem. Pozdrawiam serdecznie.
Chorobę tą stwierdza się na podstawie badań krwi, które Pani wykonano oraz usg tarczycy. Najprawdopobniej rzeczywiście jest to Hashimoto. Bardzo istotna oprócz zażywania hormonów jest także dieta. Z reguły swoim Pacjentom zalecam diety eliminacyjne z racji na to, że doskonale sprawdzają się przy chorobach autoimmuologicznych do jakich należy choroba Hashimoto. Istotne jest rownież pozostanie pod opieką dobrego endokrynologa. Suplementacja tylko pod okiem ginekologa! Oczywiscie jest szansa na zdrowe dziecko!:) Jednak co jakis czas u dziecka warto powtarzac takze badania gdyz ono rowniez moze miec pozniej problemy z tarczycą.
Wysokie wartości przeciwciał faktycznie mogą wskazywać na hashimoto. Warto byłoby wykonać jeszcze usg tarczycy. Sugeruję wizytę u dobrego endokrynologa. Co do diety należy wykluczyć produkty nasiona strączkowe a w tym głównie swoje. Ważna jest suplementacja wit d oraz selenu. Pozdrawiam

Eksperci

Kamila Hryckiewicz

Kamila Hryckiewicz

Dietetyk

Koszalin

Katarzyna Rucińska

Katarzyna Rucińska

Dietetyk

Szczecin

Aleksandra Pasiak

Aleksandra Pasiak

Dietetyk

Warszawa

Justyna Nowak

Justyna Nowak

Dietetyk

Tarnów

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 84 pytań dotyczących usługi: choroba Hashimoto
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.