Mam silne napady paniki budzę się z lękiem, bliżej nieokreślonym, mam niskie poczucie wartościczuje

3 odpowiedzi
Mam silne napady paniki budzę się z lękiem, bliżej nieokreślonym, mam niskie poczucie wartościczuje się gorszy od innych, lęk paraliżuje mnie potrafię dosłownie uciec dosłownie z rozmowy kwalifikacyjnej o pracę, leczył się już psychiatryczne w 2014 wtedy przyjmował lek sedam 6 i clonozepam 2mg na tiki nerwowe po miesiącu czasu objawy ustąpiły świetnie dobrane leki, nie mam tendencji wypadania w zależność dlatego lekarz świetnie zszedł z dawek benzodiazepin.Nie miałem zespołu odstawiennego. Po 5 latach wróciły objawy po śmierci ojca. Chcę wrócić do sprawdzonych leków nie lubię brać leków a tamte przez 6tyg zależy łyżki objawy. Czy to dobry pomysł?
Nie wiadomo, czy po pięciu latach organizm jest fizycznie w takiej samej formie jak wcześniej oraz jaka jest Pana ogólna sytuacja życiowa - dlatego warto zapytać psychiatry, czy taki zestaw nadal będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W przypadku zaburzeń lękowych, do których zaliczają się napady paniki najskuteczniejszą formą leczenia jest psychoterapia, szczególnie w nurcie poznawczo-behawioralnym. Panika to symptom, znak, że istnieje jakiś głębszy problem, którego nie można rozwiązać wyłącznie za pomocą leków. Zachowania ucieczkowe, o których Pan wspomina są jedną ze strategii radzenia sobie z lękiem, która być może jest przez Pana nadużywana. Podczas terapii istnieje możliwość przyjrzenia się własnym myślom, szczególnie tym związanym z niskim poczuciem własnej wartości. Okres związany ze śmiercią ojca na pewno jest dla Pana ciężki, dlatego zachęcam do zwrócenia się po wsparcie do specjalisty, który będzie Panu towarzyszył w tym trudnym czasie.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry.
Zdecydowanie odradzam Panu leczenie lekami psychotropowymi na własną rękę. Jeśli chce Pan przyjmować leki, należy skonsultować się z psychiatrą i jemu może Pan powiedzieć o swoich doświadczeniach i preferencjach związanych z farmakoterpią Pan problemów i objawów. Dobry psychiatra połączy Pana odczucia i doświadczenia ze swoją wiedzą, doświaczeniemoraz obecną Pana sytuacją i stanem zdrowia i optymalnie dobierze terapię. Oczywiście na jej efekty trzeba będzie prawdopodobnie poczekać i być może w trakcie nieco korygować. Bardzo Panu też polecam włączenie regularnej terapii. Uważam także, że należy przepracować i przerobić żałobę po stracie Pana ojca, skoro był to czynnik spustowy nawrotu i nasilenia objawów. Śmierć bliskiej osoby to naturalnie bardzo trudna sytuacja i u wielu osób wywołuje ona kryzys lub właśnie nawrót poprzednich problemów emocjonalnych.
Pozdrawiam ciepło
Maria Tarczyńska

Eksperci

Katarzyna Monika Adamska

Katarzyna Monika Adamska

Psychiatra

Kraków

Aleksandra Szymańska

Aleksandra Szymańska

Psycholog

Warszawa

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Psycholog

Tarnowskie Góry

Angelika Wątor

Angelika Wątor

Psycholog

Sosnowiec

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Iwona Adamkiewicz

Iwona Adamkiewicz

Psychiatra, Internista

Rzeszów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 231 pytań dotyczących usługi: zaburzenia lękowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.